Jerzy Buzek: stan wojenny haniebnym zamachem na marzenia o wolnej Ojczyźnie

Buzek GAL

fot: Jarosław Galusek

Jako szef PE Jerzy Buzek przypomniał o znaczeniu Porozumień Sierpniowych dla historii Polski i Europy

fot: Jarosław Galusek

- Stan wojenny był haniebnym zamachem na miliony Polaków i ich marzenia o wolnej Ojczyźnie i rodzącą się z tych marzeń Solidarność - napisał w liście nadesłanym do nettg.pl przewodniczący europarlamentu prof. Jerzy Buzek.

Poniżej zamieszczamy całą jego treść:

"13 grudnia 1981 r., to jedna z najbardziej ponurych dat w powojennej historii Polski. Oznaczała śmierć dla kilkudziesięciu osób; internowanie i więzienie dla wielu tysięcy innych; ból i cierpienie dla ich najbliższych. Stan wojenny był nie tylko haniebnym zamachem na miliony Polaków i ich marzenia o wolnej Ojczyźnie; na rodzącą się z tych marzeń Solidarność. Był również zamachem na honor polskiego żołnierza.

Zamach był udany, ale nieskuteczny. Po raz kolejny okazało się, że władza stosująca przemoc wobec obywateli, jest bezsilna w oczekiwaniu na klęskę. Ta klęska nadeszła. Przypieczętowały ją wybory 4 czerwca 1989 r. Po długiej grudniowej nocy, nastał jasny dzień Solidarności. Polacy dowiedli, że choć reżimy mogą wolność ograniczać i tłumić, nie mogą jej całkowicie zabrać. Prawdziwą wolność nosi się bowiem w sercach.

W 30. rocznicę dramatycznych wydarzeń grudnia \'81 - w imieniu własnym i całego Parlament Europejskiego - chylę czoła przed tymi, którzy nawet w obliczu stanu wojennego nie porzucili marzeń o Polsce suwerennej i demokratycznej. Składam także hołd tym, którzy za przyzwoitość i niezłomność zapłacili w tamtych dniach cenę najwyższą. W zadumie i modlitwie łączę się z ich rodzinami i bliskimi.

Parlament Europejski, w 1981 r., potępił stan wojenny w Polsce natychmiast po jego wprowadzeniu. Także dzisiaj zabieramy głos zawsze, gdy gdzieś na świecie deptane są podstawowe prawa człowieka i ludzka godność.

Niech stan wojenny będzie ostrzeżeniem dla współczesnych dyktatorów, np. na Białorusi czy w Syrii, którzy chcą zniewolić własne społeczeństwa i stłumić ich dążenia do wolności. Pragnienie wolności i demokracji będzie zawsze silniejsze od strachu przed zniewoleniem."

 

Strasburg, 13 grudnia 2011

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragedia w kopalni Sobieski. Nie żyje mężczyzna pracujący przy budowie Szybu Grzegorz

Nie żyje 54-letni pracownik zatrudniony przy budowie Szybu Grzegorz na terenie ZG Sobieski w Jaworznie, który w piątek wieczorem zasłabł na poziomie 540 metrów. 

Polska kopalnia przyszłości, która wyprzedziła epokę. Niezwykła historia KWK Jan i kombajnu z Guido

Niedawno po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie maturzystów z jednej klasy sprzed już ponad pięćdziesięciu lat. Okazją było ukończenie przez część z nas siedemdziesiątego roku życia. Jak zawsze takie spotkania to okazja do różnych wspomnień. 

​To koniec epoki węgla w Polsce? OZE i gaz mają zastąpić elektrownie węglowe

Rada Ministrów z dwuletnim opóźnieniem przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. Dokument opracowany przez Ministerstwo Energii trafi do Brukseli, co pozwoli Komisji Europejskiej zakończyć procedurę naruszeniową. Aktualizacja KPEiK ma kluczowe znaczenie dla transformacji. Na ten dokument czekała branża wydobywcza i energetyczna. Na jego podstawie spółki mogą planować inwestycje, rozwój lub zwijanie interesu. To strategia, która wyznacza kierunek zmian w polskiej energetyce na najbliższe 15 lat. I nie mamy dobrych informacji dla górników. Rewolucji nie będzie. Ten dokument to koniec epoki węgla w Polsce. Czarne złoto definitywnie odchodzi do lamusa. Czy słusznie? To już inna opowieść.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego