Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Czechy: Dwaj polscy górnicy zginęli w kopalni w Karwinie

Kategorie: Wypadki
Typ: Świat
Utworzone: poniedziałek, 24 listopada 2008 Autor: PAP, okd.cz, ceskenoviny.cz
reklama

Dwaj polscy górnicy zginęli w następstwie wstrząsów podziemnych w kopalni "Karvina" w Karwinie we wschodnich Czechach - podała w niedzielę agencja CTK.

Do wypadku, w którym trzej inni ludzie odnieśli lekkie obrażenia, doszło o 23.27 w nocy z soboty na niedzielę, na głębokości 710 metrów w pokładzie 22 3452/1 w kopalni "Karvina" Ruch "Doubrava". Wstrząs miał siłę 3,7 stopni w skali Richtera. Geofizycy czescy zlokalizowali jego epicentrum po polskiej stronie granicy, na głębokości kilku kilometrów między Jastrzębiem i Żorami. Zdaniem Jana Zednika z Wydziału Geofizyki Akademii Nauk Republiki Czeskiej było to największe trzęsienie ziemi w tej okolicy od 2002 roku.

W chwili wstrząsów w kopalni pracowało 21 górników, których udało się ewakuować. Dwaj górnicy z Polski zginęli na miejscu. Ratownicy wywieźli ich w grupie pięciu rannych, jednak lekarze na powierzchni w przypadku dwóch polskich górników nie stwierdzili oznak życia. Trzej pozostali górnicy są lekko ranni.

""Cztery lata temu w tej samej kopalni (znanej wówczas jako ČSA), zaledwie 5 km od granicy z Polską, we wstrząsie podziemnym zginęło pięciu górników z Polski
fot. idnes.cz
Konsul generalny RP w Ostrawie Jerzy Kronhold potwierdził, że był to wstrząs podziemny, w którym zginęli polscy górnicy: 39-letni i 46-letni.

""W kopalni "Karvina" (dawniej ČSA) co piąty górnik jest Polakiem
fot. idnes.cz

Nie wiadomo, czy wśród ocalałych górników są Polacy. W kopalni "Karvina" co piąty górnik jest narodowści polskiej (pracuje tu tysiąc Polaków na 5 tys. zatrudnionych).

- Czujemy głęboki żal z powodu śmierci tych ludzi i wyrażamy współczucie rodzinom i bliskim zabitych górników - powiedział Klaus-Dieter Beck, dyrektor generalny i prezes holdingu węglowego OKD, do którego należy kopalnia "Karvina". - Bezpieczeństwo stawiamy w OKD na pierwszym miejscu, pracujemy jednak pod ziemią, gdzie w stu procentach nie da się przewidzieć wszystkich zachowań natury - dodał Beck.

""Szyb skipowy Jan Karel w kopalni Karvina (dawniej ČSA - kopalni im. Armii Czechosłowackiej)
fot. wikimedia.org
- Dokładny przebieg wypadku odtworzy śledztwo - obiecał Wladimir Bystrov, rzecznik NWR, do której należy spółka OKD. Powołano komisję złożoną z zastępcy Obwodowego Urzędu Górniczego w Ostrawie, przedstawicieli czeskiej policji, kierownictwa kopalni "Karvina", zarządu OKD, spółki Green Gas DPB (odpowiada za odwadnianie, budowę szybów i badania geologiczne) oraz organizacji branżowych.

W okolicznych kopalniach ostatni wypadek śmiertelny zanotowano 17 lipca, kiedy  w zakładzie wydobywczym "Staříč" należącym do kopalni "Paskov" koło Frydka-Mistka zginął 39-letni górnik przygnieciony odłamkami skalnymi, które odpadły ze stropu. Tydzień wcześniej w kopalni "Darkov" koło Karwiny zginęło dwóch ludzi. W tym roku w kopalniach OKD życie straciło siedmiu górników.

11. marca 2004 roku pięciu Polaków i dwóch Czechów zginęło podczas wstrząsu w kopalni "Lazy".

Kopalnia "Karvina" powstała na początku kwietnia tego roku, kiedy zarząd OKD połączył kopalnie "Lazy" i "ČSA", które wydobywają węgiel kamienny pod Karwiną i Orłową. "Karvina" jest największą kopalnią holdingu OKD. Wydobywa wysokojakościowy węgiel koksujący. Żywotność pokładów ocenia się na co najmniej 10 lat.
© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Wypadki
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
UPLHE
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama