Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Emerytury górnicze w Unii Europejskiej

Typ: Świat
Utworzone: środa, 10 października 2012 Autor: BE Źródło: portal górniczy
fot. ARC
W Czechach górnicy idą na emeryturę po ukończeniu 63 lat...
System belgijski jest zbliżony do polskiego. Górnik pracujący pod ziemią (spełniający warunki) może zostać emerytem w wieku 55 lat...
reklama

Przed nadchodzącą, jak to rząd określa, reformą systemu górniczych emerytur, warto wiedzieć, jak do sprawy podchodzą w innych państwach Unii Europejskiej. W zdecydowanej większości państw Unii Europejskiej górnicy przechodzą na emeryturę wcześniej od tzw. nieuprzywilejowanych obywateli. Nawet tam, gdzie górnictwo jest niszową gałęzią gospodarki...

• W Niemczech
W 2012 roku w tym państwie mają funkcjonować cztery kopalnie z rocznym wydobyciem w okolicach 12 mln t węgla. Są jeszcze zakłady górnicze innych kopalin, których pracownicy są uprawnieni do górniczych emerytur. Przepisy emerytalne są tam bardzo skomplikowane. Górnik wysłużony (po łacinie: emeritus) ma średnio ok. 56 lat, acz ogólny przepis mówi, że górnicy dołowi mają prawo do emerytury, jeżeli ukończyli 60 lat i wykażą 25 lat ubezpieczenia emerytalnego. Można zostać emerytem wcześniej, jeśli pracowało się na określonym stanowisku.

• W Czechach
U naszych południowych sąsiadów, gdzie kopalnie są prywatne, górnicy idą na emeryturę po ukończeniu 63 lat (o dwa lata wcześniej), przy czym tydzień pracy w górnictwie jest krótszy o 2,5 godziny od ustawowego i wynosi (również dla geologów) 37,5 godziny.

• W Austriii
By przejść na emeryturę górniczą (czyli na warunkach preferencyjnych), trzeba mieć 60 lat i opłacać składki ubezpieczeniowe przez co najmniej 240 miesięcy z tytułu pracy w zakładzie górniczym, w tym przynajmniej przez 120 miesięcy składkowych z pracy wykonywanej pod ziemią.

• W Belgii
System belgijski jest zbliżony do polskiego. Górnik pracujący pod ziemią (spełniający warunki) może zostać emerytem w wieku 55 lat. Pracujący w odkrywce - w wieku 60 lat. A jak przepracuje, przede wszystkim pod ziemią, 25 lat, to na emeryturę może iść "w każdym wieku".

• We Francji
Ustawowy wiek emerytalny dla górników wynosi 55 lat. Uprawnienia oblicza się kwartałami opłaconych składek (trzeba ich mieć 120). Nie ma limitu wiekowego, gdy chce się przejść na wcześniejsze (niepełnopłatne) górnicze świadczenie emerytalne.

• W Hiszpanii
Nie ma sztywno ustalonego wieku dla emeryta górniczego. Bezprzywilejowy wiek emerytalny to (jeszcze) 65 lat dla mężczyzny. Gdy jest się górnikiem, to czynnikiem skracającym powszechny wymóg jest tzw. wskaźnik redukcji. W zależności od wykonywanej pracy, jej szkodliwości oraz niebezpieczeństwa ów współczynnik wynosi od 0,05 do 0,50 (np. dla pracujących na przodku lub ścianie). Warunkiem dokonania redukcji okresu pracy uprawniającego do emerytury przed osiągnięciem wieku powszechnego jest opłacanie składki ubezpieczeniowej przez co najmniej 15 lat. Nie wdając się w szczegóły, można powiedzieć, że górnik może pobierać emeryturę w pełnym wymiarze, gdy ma na koncie 35 lat opłacania składek (czytaj: pracy w warunkach górniczych).

• W Wielkiej Brytanii
Przemysł węglowy zatrudnia na Wyspach ok. 11 tys. ludzi. Obowiązuje tu odrębny system emerytalny dla górników. Na emeryturę w United Kingdom górnik może przejść najwcześniej w wieku 60 lat, czyli o pięć lat wcześniej od trybu powszechnego. Wówczas będzie otrzymywał 100 proc. wyliczonej emerytury. Jeśli będzie chciał przejść na odpoczynek wcześniej, to będzie miał niższe świadczenie. 50-latek ma prawo do 60 proc. świadczenia, 51-latek do 62,9 proc. itd.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 33
gość: lepszy
Dodano: niedziela, 18 stycznia 2015
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
33
gość: OLO
Dodano: niedziela, 23 listopada 2014
Jedna większość Polaków to zazdrosne "ŚWINIE". Zamiast toczyć walkę z nieudolną władzą aby wszyscy mieli więcej wy staracie się aby zabrać innym górnikowi, hutnikowi, lekarzowi, policjantowi, pielęgniarce itp. A wasz rząd się cieszy. Piszę wam bo wstyd mi być Polakiem.
32
gość: my
Dodano: poniedziałek, 8 września 2014
problem jest taki ze po 25 latach idą na emeryturę, dostają 4500 zł miesięcznie i pracują na budowach... itp
31
gość: bogdan
Dodano: niedziela, 26 stycznia 2014
nikt wam górnicy święte krowy nie każe pracować w kopalni jak się nie podoba to możecie zmienić pracę , budować drogi sprzątać miasta itd. pracy dla was jest dużo, a wy umiecie tylko rzucać kamieniami i palić opony z waszym przywódcą Dudą , może doczekam że zrobią z wami porządek jak w Anglii
30
gość: mirek
Dodano: piątek, 6 grudnia 2013
Nie wolno siać takiej propagandy jak tutaj. Co ludzi obchodzą emerytury w unii europejskiej. Tu jest Polska! Po to tu o Polskę walczyliśmy, a jak sie angolom i szwabom nie udało zreformować dobrze górnictwa to niech robiom nawet do setki. I opodatkować bardziej inne źródła energii a górnictwo polskie zarobi na siebie. Na mnie nikt nie dopłaca, bo od 11lat na górniczej emeryturze, ani dnia nie siedziałem! Ciężko robie jako murarz. Dalej płacę podatki i składki, których już dawno nie powinienem płacić, bo już 25lat płaciłem.
29
gość: kalabusz
Dodano: wtorek, 27 sierpnia 2013
Dlaczego w górnictwie nikt nie zmieni uprawnień administracji - zarobki jak górnik a nawet wyższe, mają kartki żywnościowe, węgiel, nagrodę barbórkową, 14-tą pensję - pytam za co - przecież to praca w biurze jak wszędzie - tam są oszczędności.
28
gość: leszek
Dodano: czwartek, 17 stycznia 2013
przpracowalem 15 lat wszystko na nocnel zmianie trzy razt wydostalem sie z zawalow zrezygnowalem pracuje do dzis produkoje okna 20lat praca pod ziemia to szlachetnt zawod
27
gość: sztygar
Dodano: niedziela, 4 listopada 2012
DO..... ają sie do nas-jak pamiętam cały czas, sami przekręty robią , ale wskazuja nas. Dobrze radzę-odpierdolcie się wreszcie;a nadejdzie dobry i lepszy czas.... PIS
26
gość: marco
Dodano: środa, 24 października 2012
kłamstwo i nieprzygotowanie autora w Hiszpanii emerytura w górnictwie należy się po 20 latach pracuje tu lat 6 jako sztygar i coś niecoś wiem . marco
25
gość: Belg
Dodano: środa, 24 października 2012
W Belgii o emerytury górnicze najtrudniej, bo tam od 20 lat nie ma już ani jednej podziemnej kopalni węgla kamiennego!
24
gość: skorpion
Dodano: sobota, 13 października 2012
Witam i tak nas oskubią, związki już nas dawno Sprzedały, pracujemy ciężko na chleb dla swych Rodzin, a starcza nam tylko na Opłaty, a gdzie buty dla Dzieciaków jakaś ciepła kurteczka , wszyscy patrzą tylko na Zachód, a zarobki mamy też z Uni, który górnik nie chciał by zarabiać jak na zachodzie , 2, 000 euro , a nam dają po 750 euro, i wołają Dożywocie, reszte niech sobie każdy dopowie,. POZDRAWIAM CAŁĄ BRAĆ GÓRNICZĄ
23
gość: dyletant
Dodano: czwartek, 11 października 2012
gnoje pierońskie! morda w kubeł i do zaprzęgu!
22
gość: Mymlok
Dodano: czwartek, 11 października 2012
.. dobra dobra, tylko że my nie zarabiamy tyle co w innych krajach, w ogóle czy ten tusk jest naprawde taki głupi ? " unia ma taki podatek, my też nakładamy, w uni za to sie płaci i za to, u nas też bedziemy płacić itp itd" tylko tusk nie rozumie że w innych krajach zarabiają 3, 4 x tyle co my, do wszystkiego nas chce porównać z zachodem, tylko nie z płacami, kretyn jeden !
21
gość: kangur
Dodano: czwartek, 11 października 2012
Jezeli mowa o obiektywizmie, nie mozna porownywac polskiego gornictwa z innymi, tam nie pracuje tyle ludzi w w gornictwie co w Polsce wiec koszt emerytur jest duzo nizszy. Stan techniczny jest rowniez inny, i jak to przedmowca napisal tam nikt bananow na grzbiecie nie nosi ani pylu nie wdycha. Reasumujac, trzeba poprawic stan techniczny i wtedy mozecie chlopaki do 60 zasuwac.
20
gość: Wydobywczy
Dodano: środa, 10 października 2012
Wszystko fajnie, robią sobie wszedzie praktycznie do 60, miałem okazje poogladac jak sie buduje w niemczech obudowe a jak u nas.... tam robi to jeden chłop za pomoca maszyny a u nas? Żelazo na garb i jazda. Proszę pismaków i polityków żeby patrzyli obiektywnie na całokształt górnictwa tzn "warunki pracy i wiek emerytalny". Weźmy tez pod uwage stan bhp np w czechach i w polsce. Kto robiąc w polsce 40 lat na dole ujdzie bez wypadku i uszczerbku na zdrowiu....?
19
gość: trzeba działać
Dodano: środa, 10 października 2012
PANOWIE MYŚLĘ ŻE JAK PAN TUSK RUSZY NASZE PRZYWILEJE O KTÓRE ZAWSZE MUSIELIŚMY WALCZYĆ TO MAM NADZIEJE ŻE CAŁA GÓRNICZA BRAĆ POJAWI SIĘ W WARSZAWIE I POKAŻE JAKĄ JESTEŚMY SIŁĄ
18
gość: Domin
Dodano: środa, 10 października 2012
Kiedyś górnik zarabiał 3 średnie krajowe... a teraz prawie tyle co Panie w Castoramie, a do tego wieczne pretensje całego narodu. Co to za kraj, który z najciężej pracujących robi kozły ofiarne. Każdy wybiera swoją karierę zawodową, tylko że problem polega na tym ze jak jest się młodym to myśli się kim chciałoby się być, a gdy człowiek dojrzeje już po prostu jest - i cała rozpacz polega na tym że z całą zaciekłością można atakować grupy społeczne, które wizualnie mają lepszy byt. Najlepiej gdyby cały kraj nie miał co żreć - wtedy co po niektórzy spaliby spokojniej.
17
gość: Górnik Młody
Dodano: środa, 10 października 2012
Pamiętom jak w 90 latach sie w warszawie dziolo a bylek wtedy bajtlym... Czy oni tam chcom żeby nastympne pokolynie teraz zajechalo??
16
gość: przodowy g-1
Dodano: środa, 10 października 2012
Czyli w Belgi górnicy mają taki sam system emerytalny! Ciekawe czy tam też się do nich tak d.... rdalają cały czas!
15
gość: yoyo
Dodano: środa, 10 października 2012
Ponownie sponsorowany artykuł , aby lud pracujący miał co komentować. Poczekajmy na piątek i kazanie Kaszuba, a później jak zajdzie potrzeba to trzeba jechać i wypalić im te schludne miasteczko poselskie w Warszawie(może taniej będzie poszukać biur POselskich na miejscu)
14
gość: g\pz
Dodano: środa, 10 października 2012
25 lat i 4500 dniówek 1\8 to było by sprawiedliwie.
13
gość: m
Dodano: środa, 10 października 2012
Panowie górnicy, chcecie emerytury po 25 latach pracy. W porządku ale skoro mówicie że to sobie WYPRACOWALIŚCIE" to niech naliczają wam emeryture z odłożonych składek a nei ze wskaźnikiem 1, 8. Jak dostaniecie emeryture z tego co faktycznie wypracowaliście to może wam sie zmienić zdanie co do długości pracy. Pozdrawiam
12
gość: iwan wielgachny
Dodano: środa, 18 lipca 2012
NO DOBRA MY GÓRNICY ZGADZAMY SIĘ NA 67 LAT A MY DOLNICCY SIĘ Z TYM NIE ZGADZAMY A nasz plemienny góru zrobi i tak po swojemu
11
gość: ryl ze sciany
Dodano: środa, 18 lipca 2012
chłopaki dziennikarze mają płacone za ściemnianie to ile zarabiają w Polsce dziennikarze a 2 razy tyle co na zachodzie i takie bzdety piszą napisze sufitowy bzdet i zadowolony i małpy mają w to wierzyć oj oj oj
10
gość: sztygar
Dodano: środa, 18 lipca 2012
praca praca praca 80 lat będziemy najlepsi i wiecznie żywi
9
gość: ryl z zabrza
Dodano: piątek, 6 lipca 2012
Jak Pan Tusk się weźmie za emerytury górnicze pierwszy byda w Warszawie!!!
8
gość: gornik
Dodano: czwartek, 5 lipca 2012
Dalej bierzcie delegacje z premierem i prezydentem na czele w rejony dobrze przewietrzane, wysokie wyrobiska, tam gdzie jest czysto itd to będziemy robić do 67. Zabierzcie ich na podścianowe, w malte po kolana to inaczej beda patrzec na nasza prace.
7
gość: wyzyskiwany
Dodano: czwartek, 5 lipca 2012
Wstyd mi za was, wstyd za takich dziennikarzy. Jawnie nawołujecie do nienawiści przeciw górnikom.
6
gość: lemon
Dodano: czwartek, 5 lipca 2012
niech zrobia tak jak w policji od 2013r nowoprzyjeci na nowych zasadach i czesc, robia na dole 21 lot i musza odrobic wojsko i rewiry , pedofile i cwele we wiezieniach wszystko maja wliczone , za niedlugo bedemy odrobiac szkola i przedszkole
5
gość: asd
Dodano: czwartek, 5 lipca 2012
Super artykuł z którego wynika, że Polscy górnicy idą najwcześniej i należy im podnieść wiek emerytalny bo względem innych państw UE mamy "najlepiej". To teraz proszę o porównanie warunków pracy np: Niemiec do Polski ? I tutaj zaczynają się schody Panowie dziennikarze, politycy i inni. Tam większość prac wykonują maszyny a górnik nie nosi żelastwa na plecach chodźby piramidy budował. Nie mówiąc już o BHP, zapyleniu, hałasie itp.
4
gość: ryl
Dodano: sobota, 3 grudnia 2011
moge robić na dole za tyle co przeze pzpn 50 tyś jak to powiedział brutto na miesiąc ,,, dajcie mi tyle a byda robił dożywotnio na czworakach bez emerytury-zasiłku
3
gość: elo
Dodano: sobota, 3 grudnia 2011
Dać warunki i płace jak za zachodzie i nie ma sprawy. A jak nie to wara - prawa nabyte!
2
gość: górnik
Dodano: sobota, 3 grudnia 2011
dodatkowe ryzyko zawodowe stres przed tym kiedy się pojdzie na pynda!!!!!!!
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
VNOMM
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama