Ranking: Orlen w czołówce firm energetycznych

Krawiec jacek prezes orlen orlen pl

fot: orlen.pl

Jacek Krawiec jest prezesem Orlenu od września 2008 r.

fot: orlen.pl

Według najnowszego rankingu organizowanego przez firmę Platts, PKN Orlen utrzymał 8. miejsce w klasyfikacji globalnej w kategorii "Refining&Marketing" - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe koncernu.

 

W ogólnym podsumowaniu wyników firma zajęła 80 miejsce, co oznacza poprawę notowań aż o 38 pozycji. Ranking "Top 250 Global Energy Company" to prestiżowy konkurs wyłaniający 250 największych firm branży energetycznej z całego świata. Ranking został opracowany na podstawie oceny wyników finansowych za 2010 rok. W szczególności uwzględnia on takie dane jak: wartość aktywów, przychód, zysk i zwrot z zainwestowanego kapitału.

- PKN Orlen po raz kolejny znajduje się w światowej czołówce kluczowej dla nas kategorii. Fakt, że jesteśmy klasyfikowani wśród liderów branży już nie tylko w naszym regionie, ale na całym świecie, potwierdza wzmocnienie się pozycji koncernu pomimo niestabilnego otoczenia. Bardzo dobre efekty i wysokie oceny niezależnych ekspertów są wynikiem realizacji planów strategicznych i dobrego przygotowania do funkcjonowania w trudnych warunkach - podsumował wyniki Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen.

"TOP 250" to ranking najlepszych osiągnięć firm w podziale na poszczególne branże oraz w ujęciu regionalnym i globalnym. PKN Orlen zajął 8. miejsce w kategorii "Refining&Marketing" w ujęciu globalnym. W ogólnym podsumowaniu wyników Koncern uplasował się na 37. miejscu w krajach EMEA (o 10 oczek wyżej niż w ubiegłym roku) oraz uzyskał 80. pozycję w klasyfikacji globalnej (38 miejsc wyżej niż w  poprzednim rankingu).

Platts należy do grupy The McGraw-Hill - światowego lidera w na rynku informacyjnym. Platts specjalizuje się w przetwarzaniu danych o rynku energetycznym i przemysłowym. Dostarcza bieżące informacje i analizy  o branży rafineryjnej oraz energetycznej (gaz, prąd, elektrownie  nuklearne, alternatywne zasoby energii, metale) do ponad 150 krajów na całym świecie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Transformacja energetyczna Polski: Co czeka węgiel? Kluczowa konferencja już w październiku

W październiku w Zakopanem, pod auspicjami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, spotkają się eksperci z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych naszego kraju. W centrum uwagi pojawią się zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, rynkiem surowcowym i dekarbonizacją.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.

Likwidacja kolizji elektroenergetycznych na obszarze Tauron Dystrybucja – perspektywa wykonawcy

Na Górnym Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim i w większej części województwa małopolskiego dominującym operatorem systemu dystrybucyjnego jest Tauron Dystrybucja. Praktycznie każda likwidacja kolizji elektroenergetycznej w tym regionie – przy inwestycji drogowej, deweloperskiej, przemysłowej czy nowej farmie PV – odbywa się więc w jego procedurach i pod jego nadzorem. 

Od lanosów i futer dla żon górników do „przegranego życia”. Jak zapamiętałem transformację na Śląsku

Kiedy po raz pierwszy usłyszałem słowo „transformacja” w kontekście przemian naszego regionu? Nie potrafię sobie tego przypomnieć. Nie pamiętam konkretnego wywiadu, artykułu czy filmu, który by mną wstrząsnął i sprawił, że nagle zrozumiałem, czym ta transformacja jest lub jak powinna bądź też nie powinna wyglądać. Doskonale pamiętam jednak moment, w którym po raz pierwszy byłem obserwatorem jej realnych, często dramatycznych skutków, oczywiście nie znając wtedy jeszcze samego pojęcia „transformacja”.