Głosowanie: incydent w Gorzowie Wielkopolskim

W wyborach parlamentarnych Polacy głosują w prawie 26 tysiącach lokali wyborczych na terenie całego kraju, w 268 lokalach wyborczych za granicą oraz na 3 polskich statkach morskich. Blisko 8 tys. lokali jest przystosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Do godz. 7.00 odnotowano 97 zdarzeń zakwalifikowanych, jako wykroczenia, a polegających na łamaniu ciszy wyborczej, niszczeniu plakatów itp.

Najpoważniejszym zdarzeniem jest ujawnienie - w jednym z lokali w Gorzowie Wlkp. - paczki z domniemaną bombą. Policja nakazała ewakuację - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Czy to wpłynie na przedłużenie ciszy wyborczej w całym kraju? PKW na konferencji prasowej, o.8.40, oświadczyła, że decyzja nie jest jeszcze wydana.

W sumie w kraju i za granicą obwodów do głosowania jest 25993.

Lokale wyborcze zostały zorganizowane m.in. w szpitalach, zakładach opieki społecznej, zakładach karnych i aresztach.

Pacjenci szpitali i pensjonariusze zakładów opieki społecznej mogą głosować łącznie w 1 252 obwodach utworzonych na terenie tych jednostek: 744 - w szpitalach i 508 - w zakładach opieki społecznej.

96 obwodów do głosowania stworzono w zakładach karnych. Osoby przebywające w aresztach śledczych mogą wziąć udział w głosowaniu w 70 obwodach. W zewnętrznych oddziałach zakładów karnych i aresztów utworzono 18 obwodów do głosowania.

7785 obwodów jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z wymogiem ordynacji wyborczej, w każdej gminie musi być co najmniej jeden taki lokal wyborczy.

Na ogólną liczbę obwodów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych 268 takie komisje są w szpitalach, 215 w zakładach opieki społecznej, 1 w zakładach karnych i 3 w aresztach śledczych, 2 w oddziałach zewnętrznych takiego zakładu. Za granicą są dwa takie lokale.

W wyborach w roku 2007 przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych było 5482 lokali.

Przebywający za granicą Polacy mogą głosować w 268 komisjach wyborczych - to o 63 więcej niż w 2007 r., a o 105 niż w roku 2005.

Na trzech jednostkach morskich głosują marynarze i rybacy.

W tym roku po raz pierwszy można głosować korespondencyjnie. Głosy przysyłane tą drogą muszą trafić do odpowiednio przygotowanego lokalu. W kraju przystosowano do odbierania takich głosów 2595 obwodów, a za granicą - 159

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.