Piotr Uszok: Górnictwo wciąż stanowi nasz atut

Uszok GAL

fot: Jarosław Galusek

fot: Jarosław Galusek

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego to ważne wydarzenie nie tylko dla branży węglowej, ale również dla miasta. Jak przedstawia się udział Katowic w organizacji tegorocznej imprezy? Górnicze targi są dla Katowic niezwykle ważnym wydarzeniem. Dlatego podejmujemy wszelkie działania, aby - jak przystało na dobrego gospodarza - przygotować nasze miasto jak najlepiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami i włączamy się organizację tego przedsięwzięcia. Ponadto zapewniamy targom, podobnie jak w ubiegłych latach, teren wystawienniczy Spodka, doskonałe miejsce do spotkań tak prestiżowej branży, która przyciąga przedstawicieli wielkiego biznesu z całego świata.

Przed dwoma laty targi odwiedziło 25 tys. osób. Tym razem liczba ta będzie z pewnością większa. Czy miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości?

Katowice są miastem nowoczesnym, wciąż poszerzającym swoją ofertę turystyki biznesowej. Doświadczenia z tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego pokazują, że już jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do organizacji największych wydarzeń, o charakterze zarówno gospodarczym, jak i kulturalnym, czy sportowym. Jestem przekonany, że najnowsze inwestycje realizowane w naszym mieście jeszcze bardziej poprawią warunki organizacji i uczestnictwa w tak znaczących w skali globalnej wydarzeniach, jak Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.

Czas szybko biegnie. Za dwa lata kolejne targi górnicze, ale zaplanowane już w nowym Centrum Kongresowym. Czy jest to plan realny?

Decyzją organizatorów pozostaje lokalizacja imprez i tak też jest w przypadku targów górniczych. Mogę tylko dodać, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe posłuży przede wszystkim przyciągnięciu do Katowic wielkich i prestiżowych kongresów oraz konferencji. Dlatego taki obiekt jest niezwykle potrzeby dla dalszego rozwoju miasta. Obecnie jesteśmy na etapie rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę robót budowlanych i jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć realizację inwestycji. Oznacza to, że plany organizacji Targów Górniczych w 2013 roku z wykorzystaniem MCK są całkowicie realne.

Czy Katowice wciąż zasługują sobie na miano miasta górniczego, a może coś się już w tym względzie zmieniło. Słowem, jakie korzyści miasto ma dziś z górnictwa?

To temat godny krótkiego przybliżenia. Otóż w XX wieku nie było w Polsce drugiego takiego miasta wojewódzkiego, które w promieniu kilkuset metrów od Rynku miało hutę, trzy kopalnie oraz całą sieć większych i mniejszych zakładów produkcyjnych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat zdecydowana większość tych podmiotów po prostu zniknęła, a w ich miejsce powstały nowe wartości o całkiem innym przeznaczeniu. Przykładowo teren po dawnej kopalni Gottwald stał się prawdziwą mekką handlowo-towarzysko-rozrywkową. Tam, gdzie znajdowała się Kopalnia Katowice, wkrótce wyrośnie godny regionu i jego historii gmach Muzeum Śląskiego. Tuż obok sala koncertowa NOSPR-u i Międzynarodowe Centrum Kongresowe, co spowoduje, że kwartał ten stanie się zwartym obszarem kultury, a zarazem wizytówką wjazdową miasta. Chcemy przy tym, aby poprzemysłowa historia regionu wiązała się z rozwojem nowoczesnych technologii. Dziś śląski przemysł jest coraz bardziej innowacyjny, co stanowi o sile i konkurencyjności całej aglomeracji. Dlatego nasze przemysłowe, w tym górnicze korzenie, wciąż są jednym z kluczowych atutów Katowic, który powinniśmy umiejętnie wykorzystywać.

 

Czytaj więcej:

Targi 2011 w nettg.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Terminal instalacyjny w Świnoujściu dla farm wiatrowych ma być dwa razy większy

Spółka Orlen Neptun oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisali list intencyjny dotyczący rozbudowy terminalu instalacyjnego dla inwestycji offshore wind na Bałtyku. Dzieje się to dokładnie rok po uruchomieniu terminala.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Urząd miasta zmieni siedzibę. Będzie w magazynie po kopalni Anna

Były magazyn główny kopalni Anna zostanie przebudowany na nowoczesną siedzibę Urzędu Miasta Pszów. Inwestycja otrzymała ponad 16 mln zł dofinansowania. To kolejny pokopalniany obiekt, który przejdzie rewitalizację.

Górnicy z kopalni Sobieski planują wejście na Mont Blanc. Trzymamy kciuki!

Przed nimi lodowiec, wysokość, zmienne warunki i jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów Alp. Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem przygotowują się do wejścia na Mont Blanc. Mateusz, podobnie jak Andrzej, jest pracownikiem ZG Sobieski. Dawid pracuje w Spółce Usług Górniczych, ale jego codzienna praca również związana jest z jaworznicką kopalnią Sobieski.