Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

Deputat węglowy - wyższy dla kolejarzy niż dla górników

Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 13 marca 2010 Autor: Anna Zych - Trybuna Górnicza

W tym roku deputatowy węgiel dla kolejarzy ma wartość 704 zł, a dla górników 507 zł. Kolejarski węgiel jest prawie o 200 zł droższy od tego górniczego. A to za sprawą ministerialnych przepisów.

 

Dotyczy to deputatów, jakie otrzymują emeryci i renciści tych dwóch branż. Obwieszczenie ministra gospodarki z 23 lutego br. podaje "przeciętną średnioroczną cenę zbytu węgla". Wskaźnik ten, wynoszący 507,60 zł, jest podstawą do określenia wysokości ekwiwalentu za węgiel dla emerytów i rencistów górniczych.

 

W tym samym roku emeryci i renciści kolejowi za przysługującą im tonę węgla dostaną aż 704,80 zł. Wzmianka na ten temat znajduje się w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 14 stycznia 2010 roku.

 

Różnica bierze się nie tylko stąd, że decyzję o wysokości ekwiwalentu dla dwóch różnych grup zawodowych wydają dwie różne instytucje. W przypadku górnictwa, za podstawę naliczania przyjęto cenę zbytu tony węgla w kopalniach, a pod uwagę bierze się cenę jednego asortymentu - orzecha II. W przypadku kolei przyjęto natomiast średnią cenę w składach (a więc do ceny kopalni doliczono koszt transportu) i za podstawę przyjęto średnią z ceny dwóch sortymentów węgla klasy I: kostki i orzecha. Jakkolwiek by liczyć, górnicy za przysługującą im tonę węgla ekwiwalentowego dostają o 197, 2 zł mniej niż kolejarze.
 

Kolejarze mają prawo do deputatowego węgla na podstawie ustawy z 6 lipca 1995 roku o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe". Pracownikom pobierającym kolejową emeryturę lub rentę przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy w ilości 1800 kg węgla rocznie.

 

Deputat ten, inaczej niż to samo świadczenie przysługujące górnikom, finansowany jest z budżetu państwa. Środki na wypłaty deputatu dla swoich emerytów i rencistów górnictwo musi samo wypracować i przekazać do ZUS-u.

 

Problemem tym "Trybuna Górnicza" zajęła się po raz pierwszy w 2006 roku. Sprawdziliśmy, jak jest obecnie. Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego centrali ZUS-u poinformował nas, że w 2009 roku deputat węglowy dla uprawnionych emerytów i rencistów PKP wypłacono 280 tys. osób a łączna kwota tego świadczenia wyniosła 303,2 mln zł.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: Tadeusz Lubrecht
Dodano: niedziela, 14 marca 2010
Popieram naliczenia deputatu węgla dla PKP iż zmniejszy koszt transportu dla emeryta lub rencisty
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Górnictwo: związkowcy przeciwni sprzedaży kopalń

Sprzedaż czterech kopalń: Jankowice, Piekary, Pokój i Rydułtowy-Anna spółce Węglokoks przewiduje przygotowany czytaj całość

Górnictwo: związkowcy krytykują założenia planu naprawczego KW

Związkowcy nie zgadzają się, by plan naprawczy Kompanii Węglowej (KW) był realizowany - jak to określają - czytaj całość

Tomczykiewicz o likwidacji Sośnicy-Makoszowy

W planie naprawczym Kompanii Węglowej nie przewiduje się likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy do 2020 r. - czytaj całość

Górnictwo: funkcjonariusze ABW przeszukali siedzibę Kompanii Węglowej

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w ramach prowadzonego przez prokuraturę w Katowicach śledztwa, czytaj całość

Górnictwo: ta propozycja ma tylko jeden sens...

Osią rewolucji w górnictwie węgla kamiennego ma być podział Kompanii Węglowej, największej firmy górniczej w czytaj całość