Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


REKLAMA

Deputat węglowy - wyższy dla kolejarzy niż dla górników

Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 13 marca 2010 Autor: Anna Zych - Trybuna Górnicza

W tym roku deputatowy węgiel dla kolejarzy ma wartość 704 zł, a dla górników 507 zł. Kolejarski węgiel jest prawie o 200 zł droższy od tego górniczego. A to za sprawą ministerialnych przepisów.

 

Dotyczy to deputatów, jakie otrzymują emeryci i renciści tych dwóch branż. Obwieszczenie ministra gospodarki z 23 lutego br. podaje "przeciętną średnioroczną cenę zbytu węgla". Wskaźnik ten, wynoszący 507,60 zł, jest podstawą do określenia wysokości ekwiwalentu za węgiel dla emerytów i rencistów górniczych.

 

W tym samym roku emeryci i renciści kolejowi za przysługującą im tonę węgla dostaną aż 704,80 zł. Wzmianka na ten temat znajduje się w komunikacie prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 14 stycznia 2010 roku.

 

Różnica bierze się nie tylko stąd, że decyzję o wysokości ekwiwalentu dla dwóch różnych grup zawodowych wydają dwie różne instytucje. W przypadku górnictwa, za podstawę naliczania przyjęto cenę zbytu tony węgla w kopalniach, a pod uwagę bierze się cenę jednego asortymentu - orzecha II. W przypadku kolei przyjęto natomiast średnią cenę w składach (a więc do ceny kopalni doliczono koszt transportu) i za podstawę przyjęto średnią z ceny dwóch sortymentów węgla klasy I: kostki i orzecha. Jakkolwiek by liczyć, górnicy za przysługującą im tonę węgla ekwiwalentowego dostają o 197, 2 zł mniej niż kolejarze.
 

Kolejarze mają prawo do deputatowego węgla na podstawie ustawy z 6 lipca 1995 roku o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe". Pracownikom pobierającym kolejową emeryturę lub rentę przysługuje prawo do ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy w ilości 1800 kg węgla rocznie.

 

Deputat ten, inaczej niż to samo świadczenie przysługujące górnikom, finansowany jest z budżetu państwa. Środki na wypłaty deputatu dla swoich emerytów i rencistów górnictwo musi samo wypracować i przekazać do ZUS-u.

 

Problemem tym "Trybuna Górnicza" zajęła się po raz pierwszy w 2006 roku. Sprawdziliśmy, jak jest obecnie. Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego centrali ZUS-u poinformował nas, że w 2009 roku deputat węglowy dla uprawnionych emerytów i rencistów PKP wypłacono 280 tys. osób a łączna kwota tego świadczenia wyniosła 303,2 mln zł.

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: Tadeusz Lubrecht
Dodano: niedziela, 14 marca 2010
Popieram naliczenia deputatu węgla dla PKP iż zmniejszy koszt transportu dla emeryta lub rencisty
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Górnictwo: Kompania odchudza spółki zależne

Zarząd Kompani Węglowej SA podjął decyzję dotyczącą restrukturyzacji i optymalizacji struktur zarządczych w czytaj całość

Górnictwo: Kompania Węglowa zrolowała długi

Zarząd Kompani Węglowej poinformował w środę (16 lipca), o tym, że weszło w życie porozumienie, zawarte z czytaj całość

Górnictwo: Kompania zmuszona do eksmisji

Zakład Zagospodarowania Mienia wchodzący w skład Kompanii Węglowej przystępuje do zmiany dotychczasowych zasad czytaj całość

Ryzyko upadłości oddalone

- Obecna trudna sytuacja Kompanii Węglowej jest wynikiem ogólnego spadku cen węgla kamiennego na rynkach czytaj całość

Górnictwo: ministerstwo publikuje wyniki spółek

Walne Zgromadzenia spółek, w których prawa z akcji wykonuje Minister Gospodarki, zatwierdziły sprawozdania czytaj całość