Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Górnictwo: w USA pozyskują z węgla pierwiastki ziem rzadkich

Typ: Świat
Utworzone: piątek, 5 lutego 2016 Autor: WIG Źródło: portal górniczy
fot. pubs.usgs.gov
Za pieniądze rządowe w USA wynaleziono tanią metodę uzysku PZR ze złóż węgla
reklama

Amerykańscy naukowcy szukają efektywnej ekonomicznie metody pozyskania pierwiastków ziem rzadkich z węgla. Uzyskano już koncentrat, który czeka na rafinację w zakładach chemicznych Molycorp Mountain Pass na Pustyni Mojave w Kalifornii.

Grupa badaczy z uniwersytetu Penn State w rządowym programie Departamentu Energii USA opracowała metody ekstrakcji pierwiastków ziem rzadkich z dwóch półproduktów węglowych w procesie wymiany jonowej.
Nowa technologia może stać się wyzwaniem dla dominacji Chińczyków na rynku produkcji tych pierwiastków. Jest bowiem nie tylko opłacalna kosztowo, ale też przyjazna dla środowiska - pisze portal mining.com.

- Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że PZR występują w złożach węgla i innych surowców - mówi Sarma Pisupati, profesor inżynierii energetycznej i minerałów na uniwersytecie Penn State. - Jednak dotąd pozyskanie ich ze złóż było zbyt kosztowne a popyt również nie przedstawiał się w przeszłości imponująco.

Nowa technologia jest bezpieczna dla środowiska. Zespół badaczy twierdzi, że do sukcesu doprowadziło całkiem świeże spojrzenie na węgiel, który obficie występuje w USA.

Odkrycia naukowe mogą być tym, na co czeka przemysł, szczególnie po ogłoszeniu przez administrację Obamy trzyletniego moratorium na udzielanie koncensji wydobywczych na węgiel ze złóż publicznych.

Badacze będą doskonalić metodę ekstrakcji PZR z węgla w procesie wymiany jonowej, wykorzystując urobek z Zagłębia Północne Appalachy. Proces polega na nawadnianiu węgla roztworem, który uwalnia PZR. Zespół współpracuje obecnie z kilkoma kopalniami w Pensylwanii, aby przetestować metodę na skalę komercyjną.

Pierwiastki Ziem Rzadkich mają kluczowe znaczenie dla wojska i w systemach komunikacji, dlatego też rząd przeznacza 20 mln dol. na program ich pozyskania z amerykańskiego węgla. Poprzednio sprawdzano metodę "prażenia" węgla, która pochłania jednak sporo energii i prowadzi do powstania stężonych kwaśnych związków chemicznych. Wymiana jonowa - niskoenergochłonna okazała się jednak dużo lepsza - twierdzą naukowcy.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo Nauka Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
SGVRV
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama