Brzeszcze: ważna zapowiedź premier Szydło

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Podjęłam decyzję, by Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który jest na zwałach i by w ten sposób kopalnie otrzymały środki na finansowanie w najbliższych miesiącach - powiedziała Beata Szydło

fot: Jarosław Galusek/ARC

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło uczestnicząca w piątek (4 grudnia) w Brzeszczach w obchodach górniczego święta oświadczyła, że Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel leżący na zwałach przy polskich kopalniach.

- Podjęłam decyzję, by Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który jest na zwałach i by w ten sposób kopalnie otrzymały środki na finansowanie w najbliższych miesiącach - powiedziała Beata Szydło.

W swoim wystąpieniu podkreśliła również, że "każde miejsce pracy w górnictwie jest ważne" i istnieje konieczność "budowania nowoczesnego polskiego górnictwa w oparciu o polską myśl technologiczną i naukowąˮ.

Czym jest Agencja wymieniona w przemówieniu premier?

"Agencja Rezerw Materiałowych realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi, jak również tworzy i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych oraz nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliwˮ - informuje o sobie Agencja na swojej stronie internetowej.

Tam też wymienione są zadania, które ma realizować. Te zadania to między innymi:
• utrzymywanie rezerw strategicznych, w tym ich przechowywanie, dokonywanie wymiany lub zamiany oraz przeprowadzanie konserwacji przechowywanych rezerw strategicznych,
• wykonywanie decyzji ministra właściwego do spraw gospodarki dotyczących tworzenia, udostępnienia i likwidacji rezerw strategicznych, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rezerwach strategicznych,
• prowadzenie inwestycji związanych z budową lub modernizacją infrastruktury technicznej utrzymywania rezerw strategicznych,
• zakup i utrzymywanie zapasów agencyjnych ropy naftowej i produktów naftowych na zasadach określonych,
• w ustawie o zapasach ropy naftowej i produktów naftowych oraz wykonywanie innych obowiązków wynikających z tej ustawy,
• przeprowadzanie kontroli u podmiotów, którym oddano na przechowanie rezerwy strategiczne na podstawie umowy przechowania,
• opracowywanie projektu informacji o asortymencie rezerw strategicznych, ich ilości i wartości
oraz ich finansowaniu, wykorzystaniu i rozmieszczeniu,
• sporządzanie planów, informacji, procedur i sprawozdań oraz innych dokumentów w zakresie określonym w ustawie lub innych aktach prawnych.

Oddział Terenowy ARM nr 1 w Katowicach zasięgiem obejmuje województwa: małopolskie, podkarpackie i śląskie. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu pod koniec października 2015 r. na zwałach kopalń zalegało 5,9 mln t węgla (6,16 mln t w końcu września 2015 r. i 8,98 mln t w październiku 2014 r.).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.