Czerwiński: PGE, Energa i PGNiG Termika zainwestują w restrukturyzację górnictwa

fot: Jarosław Galusek/ARC

- Musimy rozstrzygnąć i chcę rozstrzygnąć przyszłość sektora energetycznego, w tym górnictwa - powiedział Andrzej Czerwiński, nowy minister skarbu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Oprócz Silesii, która ma zaangażować się w restrukturyzację kopalń Kompanii Węglowej, także PGE, Energa i PGNiG Termika zadeklarowały wejście do Nowej Kompanii Węglowej - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński.

- Jest jednoznaczna deklaracja spółek energetycznych o zainteresowaniu i intencji zainwestowania w górnictwo (...). W tej chwili są to trzy firmy; PGE, Energa i PGNiG Termika, które zadeklarowały wejście do KW. Takie mamy już deklaracje, jestem przekonany, że wkrótce liczba zainteresowanych spółek się rozszerzy - powiedział PAP Czerwiński.

Poinformował, że wkrótce będzie wizyta zarządu PGE na Śląsku i spotkanie z przedstawicielami KW i Silesii.

- Powinna powstać mapa drogowa dojścia do stabilności sytuacji w górnictwie - dodał.

Minister ocenił, że włączanie spółek energetycznych do Nowej Kompanii Węglowej powinno trwać do końca pierwszego kwartału 2016 roku. Jego zdaniem proces restrukturyzacji górnictwa z udziałem energetyki będzie trwał w sumie 4-5 lat.

- Wtedy też powinna zapaść decyzja o konsolidacji sektora energetycznego w naszym kraju - podkreślił.

Czerwiński uważa, że zaangażowanie spółek energetycznych jest gwarantem rynkowych zmian w Kompanii, bo są to spółki giełdowe, które z zasady racjonalnie inwestują.

Pytany, czy to oznacza, że NKW mogłaby wejść na giełdę Czerwiński podkreślił, że ma taką nadzieję. "Nie wyobrażam sobie, że jeśli budujemy koncern paliwowo-energetyczny, daleko silniejszy niż te które są teraz, aby nie był on notowany na giełdzie. To jest najłatwiejsze źródło pozyskania kapitału" - zwrócił uwagę.

30 września rząd pozwolił wnieść do Towarzystwa Finansowego Silesia do 100 proc. akcji Kompanii Węglowej. Ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. Jest to pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. W nową spółkę mają zainwestować koncerny energetyczne. Ponadto, rząd postanowił wcześniej dokapitalizować Silesię akcjami odpowiadającymi 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. Te aktywa mają zwiększać wiarygodność finansową tego podmiotu. Czerwiński szacuje, że razem z własnymi środkami potencjał finansowy Silesii sięga 2 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.