Górnictwo: w tym tygodniu masówki na kolejnych kopalniach

fot: Maciej Dorosiński

Stanisław Kłysz, wiceszef górniczej Solidarności, zadeklarował, że związkowcy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku węgla i gotowi są rozmawiać na temat restrukturyzacji. Nie godzą się jednak, aby dotyczyła ona jedynie wybranych kopalń - chcą rozłożenia ciężarów tych działań na całą firmę.

fot: Maciej Dorosiński

Jak informowalismy już w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziełek (7 września) rozpoczęły się masówki w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej. Związkowcy informują pracowników o sytuacji w spółce oraz w całym polskim górnictwie, a także przedstawiają plany dalszych działań protestacyjnych.

- Atmosfera na masówkach jest bardzo gorąca. Nawet ludzie, którzy przebywają na urlopach przychodzą na kopalnie, żeby w nich uczestniczyć. Rozmawiamy zarówno o stanie realizacji porozumienia z 17 stycznia dla całej branży, jak i o sytuacji naszej kopalni - mówi Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze oraz wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Masówki w większości kopalń KW rozpoczęły się 7 września i są prowadzone na wszystkich zmianach wydobywczych. W części kopalń i zakładów należących do spółki spotkania przedstawicieli związków zawodowych z załogą zostaną przeprowadzone 8 lub 9 września - informuje górnicza Solidarność. 

2 września w Brzeszczach w związku z chaosem informacyjnym powstałym wokół sprzedaży tamtejszej kopalni nowemu inwestorowi odbyło się spotkanie przedstawicieli Solidarności oraz pozostałych związków zawodowych z zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

- Przede wszystkim chcieliśmy doprecyzować co oznacza "wydzielona część kopalni", która ma zostać sprzedana. Nasze stanowisko jest jasne. Kopalnia Brzeszcze ma zostać zgodnie ze styczniowym porozumieniem sprzedana spółce skarbu państwa powiązanej z energetyką na zasadach gwarantujących jej dalsze funkcjonowanie. Chodzi nie tylko o same złoża węgla, ale również o ludzi, począwszy od pracowników dołowych, poprzez pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, stacji uzdatniania wody, stacji odmetanowania, stacji ratowniczej, po pracowników powierzchni i administracji - wskazuje Stanisław Kłysz.

Decyzja o przeprowadzeniu masówek w Kompanii Węglowej podjął 25 sierpnia Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W ocenie przedstawicieli górniczych central związkowych strona rządowa nie wywiązuje się z zapisów porozumienia podpisanego w Katowicach 17 stycznia 2015 roku. Zgodnie z tym dokumentem m.in. do końca września miała powstać Nowa Kompania Węglowa, co wydaje się coraz mniej realne. Jak dotąd nie udało się też znaleźć inwestorów dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy.

Jak wynika z ustaleń MKPS, we wrześniu przeprowadzona zostanie akcja informacyjna o sytuacji w górnictwie skierowana do społeczeństwa Śląska. W pierwszych dniach września w kopalniach i zakładach KW reaktywowane zostały komitety protestacyjno-strajkowe. W październiku rozpocznie się pogotowie strajkowe we wszystkich spółkach górniczych i prawdopodobnie także w innych branżach w naszym regionie. Również w październiku ma zostać zorganizowana akcja protestacyjna w Warszawie, jednak decyzje w sprawie dokładnego terminu i charakteru protestu nie zostały jeszcze podjęte.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.