Budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość

fot: Maciej Dorosiński

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że podczas wtorkowego "szczytu węglowego" strony społeczna i rządowa będą zbliżały się "do pewnych konkluzji"

fot: Maciej Dorosiński

Budowa kopalni odkrywkowej Gubin-Brody to odległa przyszłość; będziemy jednak dążyć do realizacji tej inwestycji - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Gubinie w Lubuskiem premier Donald Tusk.

Chodzi o budowę odkrywki węgla brunatnego i elektrowni spalającej to paliwo w pobliżu. Wydobywalne zasoby tego złoża szacuje się na co najmniej 800 mln ton.

Tusk oświadczył, że inwestycja - to dość "odległa przyszłość", biorąc pod uwagę obecny etap prac nad nią Polskiej Grupy Energetycznej. - To jest etap koncesji, a nie bezpośredniej inwestycji, ale chcę jednoznacznie i definitywnie stwierdzić - polska energetyka w dużym stopniu będzie oparta na węglu - kamiennym i brunatnym. W naszej strategii to złoże odgrywa istotną rolę - powiedział.

Jak podkreślił, inwestycja jest elementem przemyślanej i przez lata opracowywanej strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju. - Kiedy mówię z taką ostrożnością, że będziemy uzgadniali z miejscową ludnością i będziemy starali się zachować wszystkie kryteria bezpieczeństwa środowiskowego, to mówię o tym serio, ale nie dlatego, żebym nie wierzył, że ta inwestycja dojdzie do skutku. Ona musi być opatrzona tymi działaniami osłonowymi, bo to nie może być przeciwko ludziom - zaznaczył.

Podkreślił jednak, że bezpieczeństwo energetyczne w tym przypadku jest na pierwszym miejscu. - Nic jednak nie zwalnia nas od obowiązku, aby w związku z tym starać się chronić środowisko tak dobrze, jak potrafimy. (...) Nam bardzo zależy na tym, aby polskie inwestycje w węgiel nie kojarzyły się w Europie z brudną energią albo zagrożeniem dla środowiska. Musimy udowodnić naszym rodakom i Europejczykom, że to są inwestycje możliwie bezpieczne z punktu widzenia CO2, innych emisji i środowiska naturalnego. Ale intencja jest tutaj jednoznaczna - ta inwestycja powstanie - zaznaczył Tusk.

Według przyjętej w maju strategii PGE do 2020 r., spółka zakłada uzyskanie koncesji wydobywczej po 2016 r., natomiast rozpoczęcie całej inwestycji ma być uzależnione od kształtu polityki klimatycznej UE. Węgiel brunatny jest bowiem najbardziej emisyjnym paliwem kopalnym.

Planowana inwestycja budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców gmin Brody i Gubin. Część z nich popiera budowę kompleksu, lecz w referendach zorganizowanych w 2009 roku mieszkańcy obu gmin sprzeciwili się budowie kopalni. Przeciwnicy kompleksu energetycznego uważają, że jego powstanie spowoduje wysiedlenia, wpłynie negatywnie na stan środowiska i warunki życia mieszkańców okolicznych terenów.

W regionie jest także duże lobby na rzecz budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. O realizację inwestycji zabiegają władze województwa, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuska Izba Budowlana czy Lubuski Sejmik Gospodarczy. Zwolennicy kompleksu wskazują, że inwestycja będzie oznaczała tysiące miejsc pracy i dynamiczny rozwój nie tylko gmin, na terenie których powstanie, ale całego regionu.

Z analiz PGE Gubin wynika, że budowa kopalni pociągnie za sobą konieczność wysiedlenia ok. 2 tys. osób. Spółka jednocześnie szacowała, że w samej kopalni pracę może znaleźć ok. 2 tys. osób, co wygeneruje kolejne kilka tys. w innych branżach. Przy zakładanym wydobyciu na poziomie 17 mln ton węgla rocznie oraz zajęciu pod działalność górniczą w danym okresie ok. 2 tys. ha, wpływy do samorządów tylko z tytułu opłaty eksploatacyjnej oraz podatku od nieruchomości będą wynosić ok. 39 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.