Kompania Węglowa: zawody ratownicze po raz siódmy

fot: Maciej Dorosiński

W tegorocznych rozgrywkach bierze udział 17 drużyn ratowniczych.

fot: Maciej Dorosiński

Od siódmej rano na stadionie MOSiR-u w Rybniku-Boguszowicach trwają zawody ratownicze Kompanii Węglowej. Tegoroczna impreza, organizowana w piątek 21 czerwca, jest sprawdzianem przed zawodami organizowanymi przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz przed zaplanowanymi w dniach 6 - 13 września 2014 r. IX Międzynarodowymi Zawodami Ratowniczymi, które odbędą się w Katowicach.

Zmagania rozpoczęły się losowaniem kolejności drużyn oraz ich przemarszem na centralną część boiska przy akompaniamencie orkiestry górniczej. Zawodników i obserwatorów zawodów przywitali Marek Uszko, wiceprezes ds. produkcji oraz Stanisław Konsek, dyrektor kopalni Jankowice.

- Po raz pierwszy zawody drużyn ratowniczych w Kompanii Węglowej odbyły się w 2006 r. Obecnie odbędzie się ich 7. edycja. Do roku 2010 rywalizacja odbywała się na stadionie GKS Walka Makoszowy w Zabrzu, a od roku 2011 organizowana jest w obiektach sportowych KS Górnik w Rybniku-Boguszowicach przy kopalni Jankowice - przypomina w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Andrzej Pakura, dyrektor Biura BHP w Kompanii Węglowej.

Od 2009 r. podczas zawodów oddzielnie punktowane są konkurencje na torze przeszkód, a oddzielnie konkurs z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej. Ubiegłorocznym zwycięzcą rywalizacji na torze została drużyna kopalni Ziemowit, natomiast w konkursie pomocy przedmedycznej zwyciężył zespół kopalni Halemba-Wirek.

W tegorocznych rozgrywkach bierze udział 17 drużyn ratowniczych. Konkurs na torze przeszkód polega na pokonaniu 8 stanowisk przygotowanych na bieżni stadionu. Czynności, które należy wykonać prawidłowo w jak najkrótszym czasie, są typowymi czynnościami mogącymi wystąpić podczas akcji ratowniczej: przejście przez przepust tamowy, podniesienie elementu stalowego z użyciem sprzętu pneumatycznego, przejście zaniżonym torem, wymiana butli tlenowej w aparacie, łączenie rurociągów, transport poszkodowanego, usuwanie przeszkód, cięcie metalowych elementów. Obsługę techniczną toru przeszkód zapewnia Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu i Kopalniana Stacja Ratownicza kopalni Jankowice. Zawody sędziują specjaliści z CSRG w Bytomiu.

Konkurs pomocy przedmedycznej polega na wykonaniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej połączonej z defibrylacją zewnętrzną, przy użyciu półautomatycznego defibrylatora oraz profesjonalnego fantomu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.