Region: PZZ Kadra przeciwko przebiegowi S1

1338453736 kadralogojpg

fot: pzz kadra

Termin wypłaty nagrody został wstępnie ustalony na 20 czerwca br. pod warunkiem, że Kadra podpisze porozumienie

fot: pzz kadra

Do redakcji portalu górniczego nettg.pl dotarło stanowisko prezydium Sekcji Węgla Kamiennego PZZ Kadra sprzeciwiające się planom przeprowadzenia nowego odcinka drogi ekspresowej S1 przez tereny górnicze kopalni Silesia.

"Decyzja ta jest naszym zdaniem wysoce krzywdząca dla załogi kopalni, która przez ostatnie kilka lat z determinacją walczyła o utrzymanie zakładu i miejsc pracy, a zarazem narusza interesy ekonomiczne i gospodarcze PG Silesia. Podjęcie decyzji o realizacji wariantu A planu budowy drogi ekspresowej S1 ograniczy wydobycie milionów ton węgla z aktywnego obecnie obszaru górniczego, a w przyszłości zamknie również dostęp do bogatych złóż węgla kamiennego, których eksploatacja planowana jest na najbliższe dekady. Będzie to równoznaczne ze znacznym ograniczeniem możliwości rozwoju spółki, wyhamowaniem inwestycji, a tym samym przełoży się na zmniejszenie zatrudnienia załogi liczącej obecnie 1600 pracowników" - czytamy w stanowisku.

Prezydium Sekcji zwraca uwagę, że naruszenie stabilności rozwoju PG Silesia oraz brak możliwości długoterminowego planowania strategicznego podważy atrakcyjność inwestycyjną regionu. Podkreśla, że niezaprzeczalne straty społeczne i ekonomiczne wywołane decyzją realizacji wariantu A dotkną nie tylko pracowników kopalni i ich rodziny, ale całą lokalną społeczność.

W lutym Sekcja wydała podobne, negatywne stanowisko dotyczące planowanego przebiegu drogi przez pola wydobywcze kopalni Brzeszcze, co skróciło by żywotność zakładu o 10 lat.

"Mając na uwadze skutki społeczne i ekonomiczne, jakie poniosły i nadal ponoszą śląskie kopalnie, którym ograniczono możliwości eksploatacyjne poprzez budowę autostrad A1 i A4, jeszcze raz stwierdzamy, że nie ma społecznego przyzwolenia na poprowadzenie drogi ekspresowej S1 przez pola eksploatacyjne kopalń Brzeszcze i Silesia, ograniczanie ich zasobów oraz generowanie dodatkowych kosztów społecznych i ekonomicznych. Uważamy, że już na etapie planowania powinno się uwzględniać nie tylko ekonomiczne korzyści inwestycji, ale także koszty jakie będą musiały ponieść lokalne wspólnoty i gminy oraz czy nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw z tego terenu, zapewniających miejsca pracy i rozwój gospodarczy tego regionu" - argumentują związkowcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.