Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


REKLAMA

Tychy: wodny plac zabaw najlepszą przestrzenią Śląska

Typ: Kraj
Tagi: sport tychy
Utworzone: poniedziałek, 3 września 2012 Źródło: PAP

Oblegany w wakacje przez dzieci wodny plac zabaw w Tychach zwyciężył w internetowym głosowaniu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2012. W październiku okaże się, czy opinię internautów podzieli jury tego samorządowego konkursu.

Internetowe głosowanie trwało przez cały sierpień. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba internautów - ponad 6 tys. Większość z nich za najlepszą w regionie inwestycję w przestrzeni publicznej uznała unikatowy wodny plac zabaw, zaliczony przez amerykański portal "Flavorwire" do 15 najbardziej niezwykłych placów zabaw na świecie.

Przyciągający wzrok kolorami plac zabaw powstał na terenie ośrodka wypoczynkowego "Paprocany" nad jeziorem paprocańskim - jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Tychów. Na powierzchni ok. 300 m kw. plac łączy w sobie urządzenia z klasycznego placu zabaw i wodne fontanny różnego rodzaju. Jest m.in. wodna tęcza i tryskające wodą kwiaty. Wokół są krzesełka dla rodziców bawiących się na placu dzieci. Po zmroku teren zamienia się w wielką oświetloną fontannę.

Coroczny, organizowany od trzynastu lat otwarty konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego wyróżnia wzorowe przestrzenie publiczne i obiekty użyteczności publicznej. Ma być też okazją do dyskusji o stanie śląskiej urbanistyki i architektury. W obecnej edycji wpłynęło 44 zgłoszeń z 28 gmin.

Internetowe głosowanie wyłoniło inwestycje najpopularniejsze wśród internautów. To jednak tylko część konkursu - wyniki głosowania internautów nie mają wpływu na werdykt jury, które przyzna nagrody i wyróżnienia marszałka woj. śląskiego w czterech kategoriach: przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu użyteczności publicznej.

Kolejne miejsca w internetowym głosowaniu zajęły budowa fontanny miejskiej na Placu Piłsudskiego w Gliwicach oraz przebudowa dawnej synagogi w Żarkach na potrzeby Ośrodka Kultury w Żarkach.

Zwycięstwo tyskiego placu zabaw to już kolejne wyróżnienie dla tego miasta - w 2010 roku internauci za najciekawszą propozycję uznali modernizację tamtejszego Placu Baczyńskiego. W roku ubiegłym najwięcej punktów otrzymała siłownia na wolnym powietrzu w Żorach.

W przeprowadzanym od 13 lat konkursie oceniane są inwestycje zrealizowane na terenie woj. śląskiego do końca grudnia poprzedniego roku. Konkursowe propozycje mogą zgłaszać: projektanci, inwestorzy, prezydenci miast, burmistrzowie, lub wójtowie, starostowie powiatów, stowarzyszenia oraz samorządy zawodowe.

Spośród wniosków spełniających warunki formalne konkursowe jury najpierw nominuje najlepsze, a spośród nich wybiera laureatów rekomendowanych zarządowi woj. śląskiego do nagród i wyróżnień. Jury tworzą członkowie wojewódzkiej komisji urbanistyczno-architektonicznej.

W tegorocznej edycji pula nagród finansowych wyniesie 60 tys. zł. Po 15 tys. zł mają dostać projektanci zwycięskich inwestycji w każdej kategorii. Nominowane, nagrodzone i wyróżnione inwestycje są też zgłaszane do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną.

Zobacz wszystkie z: Infrastruktura Kraj i region

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Katowice: stworzyć dobre podstawy dla energetyki

Jerzy Buzek, od poniedziałku szef komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim, czytaj całość

Zabrze: zamknęli kopalnię do odwołania

Podziemia zabytkowej kopalnia Guido w Zabrzu zostały zamknięte dla zwiedzających do odwołania - taki komunikat czytaj całość

Knurów: Banimex zbudował most na hałdzie

Będziński Banimex zakończył jedną z największych inwestycji w historii śląskiego górnictwa węglowego - czytaj całość

Katowice: RAŚ wyszedł na ulice

W sobotę (12 lipca) ulicami Katowic przeszedł ósmy Marsz Autonomii. Pochód organizowany przez Ruch Autonomii czytaj całość

Samorząd: zmarł wójt gminy Pawłowice

12 lipca 2014 r. po ciężkiej chorobie zmarł Damian Galusek, wójt gminy Pawłowice - poinformował portal górniczy czytaj całość