MSP: specjalizacja produktowa pomysłem na fuzję zakładów azotowych

1346388359 zaklady azotowe tarnow azoty tarnow pl

fot: azoty-tarnów.pl

Pomysł resortu skarbu na fuzję Zakładów Azotowych w Puławach i w Tarnowie zakłada specjalizację produktową, gdzie za część nawozową odpowiadałyby Puławy, a za część azotową Tarnów, Na zdjęciu instalacja zlokalizowana w Za Tarnów

fot: azoty-tarnów.pl

Jeden z rozważanych pomysłów na fuzję Zakładów Azotowych w Puławach i w Tarnowie zakłada specjalizację produktową, gdzie za część nawozową odpowiadałyby Puławy, a za część azotową Tarnów - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

- W żadnym przypadku nie oznaczałoby to, że byłyby demontowane i przenoszone maszyny i instalacje, produkcja odbywałaby się w dotychczasowych miejscach - powiedział wiceminister Tamborski w czwartek (30 sierpnia) podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

- Żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte, to tylko jeden z rozważanych scenariuszy - zastrzegł.

Ministerstwo Skarbu Państwa oczekuje, że precyzyjny plan konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Zakładów Azotowych Puławy zostanie przedstawiony we wrześniu.

Azoty Tarnów planują zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będą mogły zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Parytet wymiany wynieść ma 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.

Ze słów wiceministra Tamborskiego wynika, że w połączonym podmiocie Skarb Państwa chce mieć czterdzieści kilka procent akcji; przed ewentualnym wrogim przejęciem nowego podmiotu w przyszłości chronić będzie istniejący już zapis w statucie Azotów Tarnów, który określa, że dopóki Skarb Państwa ma co najmniej 20 proc. akcji tej spółki, to żaden inny podmiot nie może wykonywać prawa głosu z więcej niż 20 proc. akcji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W przyszłym tygodniu ceny paliw spadną, o ile rząd przedłuży pakiet CPN

Jeśli pakiet CPN zostanie przedłużony na dotychczasowych zasadach, to ceny benzyny mogą spaść o ok.10-15 gr/l a oleju napędowego o 25 gr/l - przekazało w piątek biuro Reflex. W przeciwnym wypadku ceny paliw wzrosną.

Coraz mniej rent wypadkowych. I to o niemal jedną trzecią w ciągu dekady!

Liczba osób pobierających renty wypadkowe systematycznie maleje. W ciągu ostatnich dziesięciu lat ubyło ponad 57 tys. świadczeniobiorców. Dane ZUS pokazują, że trend jest trwały i obejmuje wszystkie główne grupy rent wypadkowych.

Transformacja energetyczna Polski: Co czeka węgiel? Kluczowa konferencja już w październiku

W październiku w Zakopanem, pod auspicjami Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, spotkają się eksperci z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych naszego kraju. W centrum uwagi pojawią się zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem energetycznym, rynkiem surowcowym i dekarbonizacją.

Grzegorz Wacławek o przyszłości PGG: Nie możemy zaklinać rzeczywistości

Czy mamy zamykać? Czy mamy rozwijać? Czy mamy coś zmieniać? To dylematy, przed którym stoi Polska Grupa Górnicza, ale i górnictwo w całej Europie – mówił podczas konferencji „Trójkąt Transformacji” Grzegorz Wacławek, wiceprezes PGG ds. restrukturyzacji. - Restrukturyzacja i moje zadanie tak naprawdę polega na tym, bym odpowiedzialnie przygotował spółkę do zmiany. Do tego, by się dostosowała do tych zmian gospodarczych, które czekają region - dodał wiceprezes.