Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Siltech: właściciel zaprzecza – skarbu nie znaleziono

Typ: Kraj
Tagi: siltech skarby
Utworzone: poniedziałek, 7 maja 2012 Autor: KAJ Źródło: portal górniczy
fot. Kajetan Berezowski
Wedle niektórych hipotez, pod koniec grudnia 1944 roku, hitlerowcy mieli na terenie kopalni ukryć skarby
reklama

Do redakcji portalu górniczego nettg.pl napłynęła dziś (7 maja) informacja o rzekomym wydobyciu z podziemi kopalni Siltech w Zabrzu czterech skrzyń pochodzących z okresu okupacji. Znaleziska miano dokonać już w miniony piątek, 4 maja br. Zaprzeczył temu Jan Chojnacki, prezes spółki Siltech, do której należy kopalnia.

- Nic takiego nie miało miejsca. Jesteśmy za to w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, które umożliwią nam prowadzenie prac górniczych w rejonie, gdzie według oceny historyków mogą znajdować się przedmioty zdeponowane w okresie okupacji przez hitlerowców - podkreślił.

Przypomnijmy, że szyb południowy usytuowany na granicy Zabrza i Bytomia od dawna jest przedmiotem dociekań historyków. Podobno kryje w sobie skarb III Rzeszy. Pod koniec grudnia 1944 roku, wycofujący się z terenów Górnego Śląska hitlerowcy mieli rękami jeńców przetrzymywanych w pobliskim obozie ukryć kosztowności, a następnie wysadzili szyb w powietrze, a jeńców zgładzili.

Zdaniem historyka, Dariusza Walerjańskiego, podziemne chodniki byłej kopalni Preussen mogą kryć dokumenty w postaci akt personalnych, a także kosztowności zrabowane z muzeów i kościołów na Górnym Śląsku.

Sprawę kilkakrotnie nagłaśniały media. Śledztwo w sprawie zbrodni popełnionej na jeńcach prowadził także Instytut Pamięci Narodowej.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 7
gość: darek
Dodano: środa, 18 września 2013
Ja tam pracuje i nic tam nie znaleziono. A takie głupoty to tylko wasza propaganda
7
gość: Wazi
Dodano: sobota, 25 maja 2013
Nie wierzę w to że nic tam nie znaleziono, na bank ten osełek Chojnacki zgarnął łup a górnikom karze milczeć :/ albo coś im odpalił za milczenie i teraz wszyscy są zamieszani :P Pamiętajcie NIGDY nie poznamy prawdy, bo za ciency jesteśmy :P
6
gość: tom
Dodano: piątek, 1 czerwca 2012
a jest tu ktoś co na dole też robi ?
5
gość: WATT
Dodano: wtorek, 29 maja 2012
Nie wiem skąd takie informacje. Jedyne co zostało znalezione (i wyrzucone) to pozostałości drewnianych kufrów. Nie można tego było nazwać skrzyniami ani nie było tam żadnych swastyk. Wiem bo byłem akurat przy tym. Dziwie się tylko że z każdym prierdołem szefostwo woła jakiegoś cwaniaka aż znad morza który na bramkach nawet się legitymować nie musi i wszędzie węszy gdzie chce a z górnictwem nie ma nic wspólnego. Szpion jakiś czy kto ? WATT
4
gość: przemysław
Dodano: wtorek, 8 maja 2012
czyżby to były skrzynie po materiałach wybuchowych? wątpie bo te skrzynie miały wielkie swastyki z orłem III Rzeszy Niemieckiej.
3
gość: rafal
Dodano: poniedziałek, 7 maja 2012
to byly skrzynie po materiałach wybuchowych a nie złoto ale podejrzewam że historia nas tam zaskoczy nieźle jesli to nie będzie ukrywane przez właścicieli
2
gość: ktoś
Dodano: poniedziałek, 7 maja 2012
to co to były za skrzynie ok godziny 14??
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
KXCXZ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama