Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Zbrojeniówka: Radom chce zawojować zagraniczne rynki

Kategorie: Zbrojeniówka
Typ: Kraj
Utworzone: piątek, 4 maja 2012 Autor: BE Źródło: portal górniczy
fot. ARC
Tego VISa z nr 034 wystawiono na amerykańskiej aukcji za 19 tys. USD. "Normalny" kosztował 130 zł. Produkcję legendarnego VISa wznowiono, dla kolekcjonerów, w 1992 r. Kosztował ok. tysiąca dolarów...
reklama

Jesienią ma ruszyć w Radomiu budowa najnowocześniejszej wytwórni części do broni strzeleckiej w Europie, specjalnie zaprojektowanego zakładu dla Fabryki Broni Radom - informuje Rzeczpospolita. Nowa fabryka ma utrwalić legendę radomskiego Łucznika.

Bumar chce w radomskiej zbrojowni rozwinąć ośrodek produkcji luf kutych do różnych typów broni strzeleckiej o ponadregionalnym zasięgu. To nawiązanie do tradycji i doskonalej marki, jaką przez lata miały lufy sygnowane trójkątnym logo FBR - czytamy w gazecie.

Agencja Rozwoju Przemysłu już nabyła działkę, na której stanie nowa polska zbrojownia. Hale z zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi, budynki administracyjne, laboratoria i strzelnice nowej Fabryki Broni powstaną w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na obrzeżach Radomia.

Uruchomienie nowej fabryki planowane jest na 2014 r.

Łucznik rozpoczął produkcję w 1927 roku. Pierwszym produktem ówczesnej Fabryki Broni Radom był karabinek wz. 98 (polska wersja Mausera 98). W 1936 r. uruchomiono produkcję słynnych pistoletów Vis (wytwarzanych dla kolekcjonerów i dziś). W połowie lat 30. podjęto decyzję o reorganizacji FB Radom. Dzięki inwestycjom o wysokości 9 mln zł fabryka była zdolna do produkcji 8400 kbk wz. 1929, 4200 kb wz. 1898a i 900 pistoletów Vis miesięcznie.

Po klęsce wrześniowej FB Radom została podporządkowana austriackiej firmie Steyr i kontynuowała produkcję broni. Po 1945 roku władze PRL zdecydowały o odbudowie Fabryki Broni w Radomiu. Zakłady otrzymały nową nazwę: Zakłady Metalowe im. gen. Waltera. Produkowano w nich na licencji radzieckiej pistolety TT (od 1947 r. jako pistolet wojskowy wz. 1933), pistolety maszynowe PPS (od 1951 r. jako pistolet maszynowy wz. 1943).

W 1957 roku rozpoczęto produkcję karabinu szturmowego AK, przez wiele lat podstawowego produktu Łucznika. W latach 60. Łucznik rozpoczął produkcję pistoletów P64 i pistoletów maszynowych PM-63 oraz karabinów AKM.

Lata 80. były okresem wprowadzania do produkcji nowych wzorów broni. P-64 został zastąpiony przez P-83, a PM-63 przez PM-84. W 1990 rozpoczęto także produkcję karabinu szturmowego wz. 88 Tantal.

Początek lat 90. był złym okresem dla zakładów, które w 1990 roku zmieniły nazwę na Zakłady Mechaniczne Łucznik. Sytuacja poprawiła się w drugiej połowie lat 90. w związku z zamówieniami na kbk wz. 96 Beryl. Pod koniec lat 90. sytuacja finansowa ZM Łucznik znów się pogorszyła. 13 listopada 2000 r. została ogłoszona upadłość ZM Łucznik. Kilka miesięcy wcześniej, 30 czerwca 2000 r. ZM Łucznik i Agencja Rozwoju Przemysłu zawiązały spółkę Fabryka Broni Łucznik-Radom, która kontynuuje tradycję poprzednich radomskich producentów broni. Przedsiębiorstwo należy do Bumaru (skupiającego 40 przedsiębiorstw).

Obecnie Łucznik produkuje:
• karabin szturmowy Beryl wz. 96,
• pistolet maszynowy PM-98,
• pistolet P-99 ,
• karabin samopowtarzalny Radom-Sport,
• pistolet Vis (obecnie nie ma go w ofercia handlowej).

Więcej w Rzeczpospolitej i na jej stronach internetowych.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Zbrojeniówka
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
AKLJG
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama