Konin: odkrywka Tomisławice jeszcze raz na wokandzie

fot: ARC

Katastrofa w komunikacji, to przestępstwo z art. 173 Kodeksu karnego...

fot: ARC

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu rozpatrzy ponownie sprawę odkrywki węgla Tomisławice, należącej do Kopalni Węgla Brunatnego Konin SA w Koninie (Wielkopolska) - zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

- NSA uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia - poinformowała w piątek 23 marca Agnieszka Jędrzejewska z wydziału informacji sądowej NSA.

Nie sporządzono jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku.

Zdaniem rzeczniczki Kopalni Ewy Galantkiewicz wyrok NSA potwierdził, że zarzuty o nielegalność odkrywki są bezzasadne.

W maju 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) stwierdził, że wydana przez wójta gminy Wierzbinek decyzja środowiskowa dotycząca nowej odkrywki węgla brunatnego w Tomisławicach zawiera uchybienia formalne. Kopalnia złożyła w NSA skargę kasacyjną od tej decyzji.

- Poznański sąd (...) badał jedynie zasadność odmowy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) w Koninie stwierdzenia nieważności decyzji środowiskowej, ale nie znalazł podstaw do stwierdzenia, że inwestycja może stanowić zagrożenie dla środowiska - powiedziała Galantkiewicz.

Zaznaczyła, że informację o treści uzasadnienia wyroku otrzymała od przedstawiciela prawnego Kopalni, który był obecny w NSA na ogłoszeniu wyroku.

- Kopalnia posiada wszystkie niezbędne pozwolenia na wydobycie węgla i spełniła restrykcyjne przepisy obowiązujące w Polsce po wejściu do UE. Wyrok NSA jednoznacznie pokazał, że zarzuty o nielegalność odkrywki Tomisławice są bezpodstawne - twierdzi dyrektor Konina Sławomir Mazurek.

Podkreślił, że proces podejmowania decyzji w sprawie Tomisławic trwał kilka lat i wypowiadali się na ten temat eksperci oraz naukowcy i praktycy górniczy.

- Na każdym z etapów wydawania decyzji stwierdzano, że budowa odkrywki jest uzasadniona i nie zagrozi środowisku - dodał Mazurek.

Pod koniec stycznia Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę związaną z naruszeniem jej przepisów ws. ochrony środowiska w przypadku Tomisławic, które są położone na obszarze sieci Natura 2000 Jeziora Gopło, na granicy województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

- Wkrótce strona polska ma przedstawić odpowiedź do KE w związku z naruszeniem niewykonania oceny oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej na tym terenie - zapowiedziała Galantkiewicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragedia w kopalni Sobieski. Nie żyje mężczyzna pracujący przy budowie Szybu Grzegorz

Nie żyje 54-letni pracownik zatrudniony przy budowie Szybu Grzegorz na terenie ZG Sobieski w Jaworznie, który w piątek wieczorem zasłabł na poziomie 540 metrów. 

Polska kopalnia przyszłości, która wyprzedziła epokę. Niezwykła historia KWK Jan i kombajnu z Guido

Niedawno po raz kolejny spotkaliśmy się w gronie maturzystów z jednej klasy sprzed już ponad pięćdziesięciu lat. Okazją było ukończenie przez część z nas siedemdziesiątego roku życia. Jak zawsze takie spotkania to okazja do różnych wspomnień. 

​To koniec epoki węgla w Polsce? OZE i gaz mają zastąpić elektrownie węglowe

Rada Ministrów z dwuletnim opóźnieniem przyjęła Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu. Dokument opracowany przez Ministerstwo Energii trafi do Brukseli, co pozwoli Komisji Europejskiej zakończyć procedurę naruszeniową. Aktualizacja KPEiK ma kluczowe znaczenie dla transformacji. Na ten dokument czekała branża wydobywcza i energetyczna. Na jego podstawie spółki mogą planować inwestycje, rozwój lub zwijanie interesu. To strategia, która wyznacza kierunek zmian w polskiej energetyce na najbliższe 15 lat. I nie mamy dobrych informacji dla górników. Rewolucji nie będzie. Ten dokument to koniec epoki węgla w Polsce. Czarne złoto definitywnie odchodzi do lamusa. Czy słusznie? To już inna opowieść.

Niezwykłe widowisko w Katowicach. Tak Szyb Wilson zainaugurował Industriadę 2026! [ZDJĘCIA]

Wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia, teatr uliczny i artystyczna podróż między tradycją a technologią – to wszystko można było zobaczyć w piątek, 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach w ramach Rozruchu Maszyn INDUSTRIADY 2026, organizowanego w tym roku przez Instytut im. Wojciecha Korfantego