Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Szczekociny: wstępny bilans tragedii

Typ: Kraj
Utworzone: niedziela, 4 marca 2012 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. ARC
Wśród poszkodowanych są obcokrajowcy, m.in. Ukraińcy oraz obywatele Mołdawii i Czech...
Jeszcze w nocy na miejsce katastrofy pojechał premier Donald Tusk. Udali się tam również minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister transportu Sławomir Nowak oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Szef rządu uznał, że była to najtragiczniejsza katastrofa od lat, ocenił, że służby uczestniczące w akcji ratunkowej działały szybko, sprawnie i z zaangażowaniem...
reklama

16 osób zginęło, a 57 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Szczekocinach k. Zawiercia. Na miejsce wypadku byli: premier, prezydent oraz ministrowie. Wyjaśnianiem okoliczności tragedii zajmują się prokuratura w Częstochowie i Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

Przypomnijmy: do czołowego zderzenia dwóch pociągów, w których jechało ok. 350 pasażerów, doszło w sobotę przed godz. 21. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wsch. i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Ciągle nie jest znana tożsamość części ofiar śmiertelnych.

Bilans poszkodowanych
może się zmienić, ponieważ osoby, które o własnych siłach oddaliły się z miejsca katastrofy, mogą odczuwać niepokojące objawy i zgłaszać się do szpitali w kolejnych dniach. Obecnie ranni przebywają w 14 szpitalach w trzech województwach: śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. Wśród poszkodowanych są obcokrajowcy, m.in. Ukraińcy oraz obywatele Mołdawii i Czech.

Jednymi z pierwszych osób na miejscu katastrofy byli - prócz służb ratunkowych - mieszkańcy okolicznych wsi. Jak relacjonowali, wybijali szyby i pomagali opuszczać rozbite wagony poszkodowanym.

Akcja ratunkowa
skończyła się w niedzielę nad ranem. Według informacji CIR na miejscu pracowało około 450 strażaków z 40 zastępów straży pożarnej, 100 funkcjonariuszy policji. W akcji uczestniczyło też 35 karetek pogotowia i 2 śmigłowce ratunkowe. W ciągu dnia do pracy przystąpił ciężki sprzęt m.in. do rozszczepiania wraków wagonów. Dopiero po południu udało się wydobyć 15. i 16. ofiarę.

W niedzielę po południu trwały jeszcze poszukiwania jednej osoby, najprawdopodobniej jest to maszynista z pociągu Intercity - poinformował wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. Jak dodał, akcja poszukiwawcza powinna się zakończyć do poniedziałkowego południa.

Jeszcze w nocy na miejsce katastrofy pojechał premier Donald Tusk. Udali się tam również minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, minister transportu Sławomir Nowak oraz minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Szef rządu uznał, że była to najtragiczniejsza katastrofa od lat, ocenił, że służby uczestniczące w akcji ratunkowej działały szybko, sprawnie i z zaangażowaniem.

W niedzielę na miejsce zdarzenia pojechał także prezydent Bronisław Komorowski, który zapowiedział ogłoszenie żałoby narodowej. Jak dodał, decyzje podejmie po zakończeniu akcji poszukiwawczej, gdy znany będzie ostateczny bilans katastrofy.

Prokuratura Okręgowa
w Częstochowie prowadzi śedztwo pod kątem sprowadzenia "katastrofy w ruchu lądowym w wielkich rozmiarach" prowadzi. Prokuratura zakłada dwie główne wersje śledcze - błąd ludzki lub awarię techniczną. Kodeks karny przewiduje w tej sytuacji karę więzienia od 2 do 12 lat. Jeszcze nocą rozpoczęły się przesłuchania świadków.

Sprawę, niezależnie do działań prokuratury, bada także Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych.

Spółki PKP Intercity i Przewozy Regionalne, do których należą pociągi uczestniczące w katastrofie zapowiadają odszkodowania dla rannych i rodzin ofiar wypadku. Z kolei PZU uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym poszkodowani i ich bliscy mogą uzyskać wszelkie informacje dotyczące odszkodowań przysługujących w związku z katastrofą.

O modlitwę w intencji ofiar poprosili członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Kondolencje rodzinom ofiar i poszkodowanych w katastrofie złożyła w imieniu własnym i wszystkich posłów marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Wyrazy współczucia
płyną także z zagranicy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przekazała kondolencje premierowi Donaldowi Tuskowi, rodzinom ofiar wyrazy współczucia przekazał też szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Także przywódcy Słowacji - prezydent Ivan Gaszparovicz, premier Iveta Radiczova i szef MSZ Mikulasz Dzurinda - przekazali wyrazy głębokiego współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przesłał prezydentowi Komorowskiemu wyrazy współczucia oraz polecił MSZ w Kijowie objęcie opieką obywateli swego kraju, którzy zostali w niej ranni (rany odniosło sześciu obywateli ukraińskich).

Eksperci wskazują
m.in. na pogarszającą się infrastrukturę kolejową i wzrost liczby wypadków na kolei. Ekspert rynku kolejowego Piotr Kazimierowski zaznaczył jednak, że kolej w Polsce jest bezpieczna, m.in. dlatego że pociągi jeżdżą wolno. Prof. Katedry Transportu SGH w Warszawie Wojciech Paprocki zwrócił zaś uwagę, że za bezpieczeństwo ruchu kolejowego odpowiada Urząd Transportu Kolejowego, którego prezes został odwołany.

- Mamy obecnie dwóch wiceprezesów, z których jeden jest pełniącym obowiązki. Śledzę w mediach relacje z katastrofy i nie zaobserwowałem, żeby UTK zajął w sprawie katastrofy stanowisko - zaznaczył Paprocki.

Specjalista w zakresie m.in. systemów transportowych, prof. Stanisław Krawiec z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej powiedział z kolei, że jego ogólną refleksją w związku z tą katastrofą jest pogarszający się stan bezpieczeństwa infrastruktury kolejowej w skali całego kraju.

Na kolei są systemy zabezpieczające przed zderzeniem pociągów, ale technika może być zawodna, do katastrofy mógł się też przyczynić błąd człowieka - ocenił z kolei prof. Marek Sitarz, kierownik Katedry Transportu Szynowego Politechniki Śląskiej.

reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
COUTQ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama