Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

Gaz: zgoda ministra gospodarki na uruchomienie rezerw

Kategorie: Energetyka Gaz
Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 2 lutego 2012 Źródło: PAP
fot. Maciej Dorosiński
Minister gospodarki Waldemar Pawlak zgodził się na skorzystanie z obowiązkowych rezerw gazu ziemnego
PGNiG oceniło, że wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy przekroczy poziom 70 mln m sześc. na dobę, co - bez wsparcia z magazynów - niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak zgodził się na skorzystanie z obowiązkowych rezerw gazu ziemnego - poinformowały w czwartek Ministerstwo Gospodarki oraz zarządzająca gazociągami spółka Gaz-System.

"Podstawą wydania decyzji było wyczerpanie przez PGNiG możliwości wykorzystania działań rynkowych zapewniających zbilansowanie dostaw oraz prognozowane utrzymanie się rekordowego zapotrzebowania na gaz w najbliższych dniach" - wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki w czwartkowym komunikacie.

Resort wskazał, że średnie zapotrzebowanie dobowe na gaz w styczniu 2012 r. wyniosło 51,2 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -0,6 stopnia Celsjusza. 1 lutego zapotrzebowanie odbiorców wzrosło do poziomu 67,6 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -11,9 stopni Celsjusza.

"Zgodnie z prognozą OGP Gaz-System SA, w okresie od dnia 2 do dnia 6 lutego 2012 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny może przekroczyć 72 mln m sześc. na dobę (warto pokreślić, że największe do tej pory szczytowe dobowe zapotrzebowanie odnotowano w styczniu 2010 r. - 68,1 mln m sześc.). Uruchomienie zapasów obowiązkowych umożliwi operatorowi zapewnienie stabilność dostaw gazu do odbiorców" - podkreślono.

Wniosek o możliwość korzystania z zapasów obowiązkowych zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu Gaz-System skierował do ministra gospodarki w środę.

Uruchomienie rezerw ma związek ze środową decyzją Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do największych odbiorców: Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy.

PGNiG oceniło, że wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy przekroczy poziom 70 mln m sześc. na dobę, co - bez wsparcia z magazynów - niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.

Według stanu na 30 stycznia 2012 r., w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc., w tym 555,8 mln m sześc. zapasu obowiązkowego, którego uruchomienie leży w gestii ministra gospodarki. Znaczna część zapasów obowiązkowych znajduje się w magazynie szczytowym KPMG Mogilno, z którego można odbierać do 20 mln m sześc. gazu na dobę.

Zobacz wszystkie z: Energetyka Gaz

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

To może być przyszłość śląskiego górnictwa

Nie policzyliśmy jeszcze dokładnie, ale na pierwszy rzut oka widać, że zgazowanie nie wymaga wysokonakładowej czytaj całość

Prasa: rząd układa węglowe puzzle

Międzyresortowy zespół do spraw sanacji górnictwa węgla kamiennego układa puzzle dla sektora, który w pierwszym czytaj całość

Po co nam ruski węgiel?

Wolny rynek? Kpina. Nie ma rynku bez polityki. A tam, gdzie w rynek wkracza polityka, jedni tracą, inni czytaj całość

Nie planujemy akwizycji w górnictwie

- Dzięki inwestycjom w obszarze wydobycie w 70 proc. będziemy opierali się na własnym węglu - mówi w rozmowie z czytaj całość

Konsolidacja kroplówką na zapaść

- Pomysł konsolidacji górnictwa węgla kamiennego pojawia się od kilkunastu lat, a może i dłużej, w różnych czytaj całość