Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

Gaz: zgoda ministra gospodarki na uruchomienie rezerw

Kategorie: Energetyka Gaz
Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 2 lutego 2012 Źródło: PAP
fot. Maciej Dorosiński
Minister gospodarki Waldemar Pawlak zgodził się na skorzystanie z obowiązkowych rezerw gazu ziemnego
PGNiG oceniło, że wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy przekroczy poziom 70 mln m sześc. na dobę, co - bez wsparcia z magazynów - niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak zgodził się na skorzystanie z obowiązkowych rezerw gazu ziemnego - poinformowały w czwartek Ministerstwo Gospodarki oraz zarządzająca gazociągami spółka Gaz-System.

"Podstawą wydania decyzji było wyczerpanie przez PGNiG możliwości wykorzystania działań rynkowych zapewniających zbilansowanie dostaw oraz prognozowane utrzymanie się rekordowego zapotrzebowania na gaz w najbliższych dniach" - wyjaśniło Ministerstwo Gospodarki w czwartkowym komunikacie.

Resort wskazał, że średnie zapotrzebowanie dobowe na gaz w styczniu 2012 r. wyniosło 51,2 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -0,6 stopnia Celsjusza. 1 lutego zapotrzebowanie odbiorców wzrosło do poziomu 67,6 mln m sześc. przy średniodobowej temperaturze -11,9 stopni Celsjusza.

"Zgodnie z prognozą OGP Gaz-System SA, w okresie od dnia 2 do dnia 6 lutego 2012 r. zapotrzebowanie na gaz ziemny może przekroczyć 72 mln m sześc. na dobę (warto pokreślić, że największe do tej pory szczytowe dobowe zapotrzebowanie odnotowano w styczniu 2010 r. - 68,1 mln m sześc.). Uruchomienie zapasów obowiązkowych umożliwi operatorowi zapewnienie stabilność dostaw gazu do odbiorców" - podkreślono.

Wniosek o możliwość korzystania z zapasów obowiązkowych zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu Gaz-System skierował do ministra gospodarki w środę.

Uruchomienie rezerw ma związek ze środową decyzją Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do największych odbiorców: Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy.

PGNiG oceniło, że wzrost zapotrzebowania na gaz ziemny wysokometanowy przekroczy poziom 70 mln m sześc. na dobę, co - bez wsparcia z magazynów - niesie ze sobą zagrożenie niezbilansowania systemu przesyłowego.

Według stanu na 30 stycznia 2012 r., w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc., w tym 555,8 mln m sześc. zapasu obowiązkowego, którego uruchomienie leży w gestii ministra gospodarki. Znaczna część zapasów obowiązkowych znajduje się w magazynie szczytowym KPMG Mogilno, z którego można odbierać do 20 mln m sześc. gazu na dobę.

Zobacz wszystkie z: Energetyka Gaz

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Górnictwo: śląskie spółki wysoko w rankingu

Trzy śląskie spółki węglowe: Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy czytaj całość

Musimy zrezygnować z prawie 50 mln t węgla?

W 1990 r. emisja CO2 w Polsce ze spalania paliw kopalnych wyniosła 387,3 mln ton. Ostatni szczyt przywódców czytaj całość

Być albo nie być polskiego węgla

Zapewniam, że będą walczyła – tak pokrótce streściła polską taktykę negocjacyjną, przygotowaną na szczyt czytaj całość

Teraz błędy młodości mszczą się w dwójnasób

Polityka klimatyczna to jest religia, którą stworzyły pewne grupy gospodarcze dla obrony swoich interesów. To nie czytaj całość

Dialog techniczny z nowymi odbiorcami

Węgiel kamienny jest towarem sezonowym, a jego sprzedaż zależy w znacznym stopniu od pory roku i panujących wtedy czytaj całość