Rynek: Węglopex sprzeda węgiel za 60 mln USD

fot: ARC

Węgiel za 60 mln USD trafi na polski rynek za pośrednictwem Węglopexu

fot: ARC

Spółka Węglopex, należaca do PSW Capital SA, podpisała kontrakt na sprzedaż oraz pośrednictwo w sprzedaży węgla na rynku polskim w 2012 r. - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Wartość umowy wynosi 60 mln USD (ok 207 mln PLN).

Umowa przewiduje możliwość zwiększenia dostaw do kwoty nieprzekraczającej 100 mln USD. Węglopex będzie pobierać marżę za pozyskanie klienta lub podpisanie kontraktu w danym roku kalendarzowym. Zapewni to bezpieczeństwo w otrzymywaniu corocznie prowizji od pozyskanego klienta. Ponadto wynagrodzenie będzie wypłacane na podstawie kompensaty za zakupiony węgiel.

Od 2012 r. Węglopex Sp. z o.o. poszerzy swoją działalność o pośrednictwo w zawieraniu dużych kontraktów dotyczących sprzedaży węgla i miałów energetycznych. Będzie to rozwinięcie dotychczasowej działalności polegającej na hurtowej sprzedaży materiałów opałowych.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z informacji płynących z naszej spółki zależnej Węglopex S.p. z o.o. - mówi Piotr Krawczyk, dyrektor zarządzający PSW Capital SA - Cieszymy się z pierwszego dużego sukcesu tej firmy. Pokazuje, że wybrany kierunek jej rozwoju jest dobry, a podpisany kontrakt pozwoli uzyskać dobre wyniki finansowe - podsumowuje Krawczyk.

Nowa gałąź działalności pozwoli Węglopexowi na realizowanie dużych kontraktów bez konieczności zapewnienia finansowania, zaplecza logistycznego oraz bez ponoszenia ryzyka różnic kursowych.

Węglopex Sp. z o.o. poinformowała również, że prace nad prognozami finansowymi na przyszły rok zostaną zakończone i podane do publicznej wiadomości w marcu 2012 roku.

PSW Capital SA (dawniej Grupa PSW Holding SA) jest notowana na rynku NewConnect od grudnia 2008 r. 30 września 2010 r. Decyzją Zarządu Giełdy, Spółka została zakwalifikowana do elitarnego segmentu emitentów NewConnect Lead. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest inwestowanie w przedsiębiorstwa z branży energetycznej i ciepłowniczej. PSW Capital zmierza do skonsolidowania rynku energetycznego w Polsce, poprzez pozyskiwanie do swojego portfela spółek, zajmujących się sprzedażą materiałów opałowych klientom indywidualnym oraz przedsiębiorstwom. Przez swoją spółkę zależną, Węglopex Sp. z o.o., zajmuje się także hurtową sprzedażą materiałów opałowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.