REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
22 marca 2016 18:03 Portal gospodarka i ludzie : : autor: Anna Zych 8,105 odsłon

Nie ma czasu na aksamitną rewolucję

W raporcie wskazaliśmy, że zaniedbania, zła gospodarka złożem, czy niewłaściwy dobór urządzeń do ścian, dzisiaj ogranicza uzyskanie dobrych wydajności i to wymaga zmian - podkreśla senator Adam Gawęda
fot: Maciej Dorosiński

Jeśli wolą pana ministra było przeprowadzenie audytu, to jestem przekonany, że ujawniając problemy naszej spółki, odważnie wskazaliśmy na potrzebę zmian. Ten fakt dla inwestorów powinien być silnym argumentem, że Polska Grupa Górnicza budowana jest na solidnych podstawach - podkreśla senator ADAM GAWĘDA, kierującym zespołem audytorów w Kompanii Węglowej.

Zespół, którym pan kierował, pomiędzy 17 lutego a 11 marca przeprowadził przegląd kopalń i zakładów Kompanii Węglowej. Czy w tak krótkim czasie można było tego typu analizę przeprowadzić w sposób kompleksowy i rzetelny?
Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale myślę, że zarówno wypływające z raportu wnioski, jak i sama treść tego dokumentu są odpowiedzią na to pytanie. Po części racją jest, że czas był bardzo krótki, jednak z drugiej strony pracowaliśmy bardzo intensywnie, poświęcając obowiązkom kilkanaście godzin dziennie. Sprawdzeniu i analizie poddane były setki dokumentów z najistotniejszych obszarów działalności Kompanii Węglowej.

Wskazaliśmy też na to, że wybranym obszarom, takim jak gospodarka złożem, usługi zlecane firmom zewnętrznym czy polityka sprzedażowa, należy poświęcić szczególną uwagę w dalszej pracy. Zdaniem zespołu przedmiotem zainteresowania i kontroli powinny stać się spółki zależne Kompanii. Raport z audytu jest pierwszym dokumentem dowodzącym, że tego typu przegląd można przeprowadzić nie korzystając z wyspecjalizowanych firm, lecz bazując na pracy ludzi, mających poczucie odpowiedzialności za przyszłość branży górniczej.

Ale dlaczego ten audyt był konieczny? Przecież Kompania, ubiegając się o emisję obligacji w kraju i za granicą, czy zwracając się do inwestorów o objęcie udziałów, zleciła w ostatnich latach przygotowanie wielu takich analiz renomowanym firmom doradczym?
Minister energii zwrócił się o objęcie spółek węglowych specjalnym audytem, gdyż z docierających do niego informacji i dokumentów wynikało, że wcześniejsze audyty nie dotykały sedna sprawy.

To znaczy?
Osoby przeprowadzające te analizy nie miały dostatecznej wiedzy na temat sytuacji w górnictwie i specyfiki branży, z różnych powodów nie zbadały kopalń rzetelnie i gruntownie. Ze strony samych pracowników kopalń spotykaliśmy się z opiniami, że wnioski formułowane przez tych ekspertów tak naprawdę pochodziły od samych pracowników i nie były właściwie weryfikowane, a zatem jako całość nie mogły spełniać oczekiwań. Tworząc zespoły audytorskie pan minister zdecydował powołać w ich skład osoby cieszące się społecznym poparciem - stąd obecność parlamentarzystów - oraz ekspertów od lat pracujących lub związanych z górnictwem.

Czy to oznacza, że pieniądze na dotychczasowe analizy i opracowania zostały wyrzucone w błoto?
W ostatnich latach zlecano bardzo wiele drogich opracowań. Myślę, że zarówno media jak i otoczenie górnictwa mają wyrobiony pogląd na temat tego typu analiz. W moim odczuciu powstające do tej pory opracowania często przygotowywane na potrzeby jakiejś instytucji finansowej nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację spółek i to nie tylko tych związanych z przemysłem wydobywczym.

A jak wypracowane przez was wnioski ocenili związkowcy?
W przypadku Kompanii Węglowej, która lada chwila przekształci się w Polską Grupę Górniczą, przeprowadzenie audytu miało za zadanie pokazanie, czy istnieje możliwość obniżki kosztów działalności bez sięgania do kieszeni pracowników. Podczas prezentacji wniosków z audytu strona społeczna, która zresztą początkowo miała w nim uczestniczyć, z uznaniem odniosła się do efektów naszej pracy. Związkowcy przyznali, że badanie zostało przeprowadzone wnikliwie i dodali, że dodatkowo warto byłoby przyjrzeć się takim obszarom, jak sprzedaż węgla przed 2011 r. Prawdopodobnie przychylimy się do tej propozycji.

Po przeczytaniu wniosków z audytu nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w Kompanii, przez 13 lat działalności nie udało się wprowadzić jednolitych standardów funkcjonowania kopalń.
To prawda. Brak prawidłowej rotacji kadr, brak konsekwencji w realizacji strategii leżącej u podstaw powstania spółki, puchnące struktury administracyjne - wszystko to spowodowało, że KW przy swoim schemacie organizacyjnym jest niemobilna. Nie jest realizowana zasada rozpiętości zarządzania, pozwalająca na dobre planowanie, sprawne formułowanie zadań i wreszcie skuteczną kontrolę ich realizacji. Rozrost administracji niezwiązanej z produkcją spowodował, że komórki nie współpracują ze sobą, zarówno w układzie poziomym jak i pionowym.

Podam przykład: pion produkcji nie uczestniczył w planowaniu rozcinki złoża i opracowaniu wspólnego harmonogramu biegu ścian, co doprowadziło do poważnych perturbacji i kolizji na styku kopalń. Taka sytuacja, gdy dwie graniczące ze sobą kopalnie prowadzą własne "polityki", konkurując ze sobą zamiast współpracować w celu dobrego zagospodarowania złoża, nie miała prawa się zdarzyć. Pole marklowickie eksploatowane z jednej strony przez kopalnię Jankowice, a z drugiej przez Marcel, powinno mieć opracowane wspólne założenia wybrania złoża w tej partii. Takich harmonogramów nie było. Kolejnym przykładem braku koordynacji są kopalnie rudzkie. Połączenie kopalni Pokój z Bielszowicami i skierowanie tam nadawy (kopalina kierowana do urządzeń przeróbczych - przyp. red.) mogło odbyć się dużo wcześniej. Przerosty administracji, ale też zbyt duża liczba dyrektorów w kopalniach niczemu dobremu nie służyły. Strategiczne decyzje, szczególnie te inwestycyjne, nie były poprzedzane analizą i perspektywicznym planowaniem.

Kompania stała się przechowalnią etatów?
Nie chciałbym użyć takiego stwierdzenia, bo jest bardzo mocne, ale coś w tym jest. Każdy nowy zarząd powoływał kolejną komórkę organizacyjną, nie patrząc na to, że posiada odpowiednie zasoby ludzkie, które można wykorzystać. Zarząd odchodził, a komórka zostawała. Często też tworzenie nowych stanowisk nie wynikało z potrzeb spółki. Audyt ujawnił słabe strony całej organizacji. Pokazał też, że dobry okres wysokich cen węgla i wypracowanego w tych latach zysku został zmarnowany. Spółka wtedy nie tylko straciła szansę na dobre, perspektywiczne inwestycje, ale nie przygotowała się na gorsze czasy.

W górnictwie każdy wie, że pod względem cen czy warunków raz jest lepiej, raz gorzej. Tu mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy wypracowane w Kompanii Węglowej pieniądze zostały całkowicie przejedzone, a z zysków nie zostały żadne profity. Nie zainwestowano w przedsięwzięcia, które pozwoliłyby dzisiaj zwiększyć efektywność i taniej fedrować. Zaledwie w kilku kopalniach front eksploatacyjny został dobrze przygotowany, a inwestycje przynoszą efekty. Takich kopalń powinno być więcej.

Czy pomimo tych zaniechań Kompania ma szansę na zejście z poziomu kosztów?
Nie mówiłbym o szansie, lecz o konieczności. W raporcie wskazaliśmy, że zaniedbania, zła gospodarka złożem, czy niewłaściwy dobór urządzeń do ścian, dzisiaj ogranicza uzyskanie dobrych wydajności i to wymaga zmian. W przyszłości trzeba planować tak, by w każdej kopalni funkcjonowała przynajmniej jedna ściana z wysoką koncentracją, tj. z dobowym wydobyciem ok. 4-5 tys. ton. To jest możliwe. Nie osiągniemy tego z miesiąca na miesiąc, to wymaga czasu, ale jeśli już dziś zaczniemy myśleć w takich kategoriach, to jesteśmy w stanie niemal każdą kopalnię w naszej spółce - mówię to z pełną odpowiedzialnością - doprowadzić do rentowności. Dzisiaj ośmiu na jedenastu dyrektorów zarządza stratą, to niedopuszczalne.

A w najtrudniejszej sytuacji jest Sośnica...
Ta kopalnia jest zlokalizowana w najgorszym możliwym miejscu: przez jej obszar górniczy nie tylko przebiegają autostrady A1 i A4, ale także znajduje się tu największy węzeł autostradowy w Europie Wschodniej. Duża część złoża uwięziona jest w filarach ochronnych, a to, co pozostaje, nie daje gwarancji na uzyskanie zakładanej rentowności. Przy obecnym poziomie cen i kosztów, perspektywy tej kopalni są bardzo trudne, żeby nie powiedzieć beznadziejne.

O pewnych wskazanych w raporcie sprawach mówi się od lat. Z tego co pamiętam, na konieczność koncentracji wydobycia wskazywał już prezes Klank, a i hasło kopalń zespolonych padało kilkukrotnie.
Koncepcja stworzenia kopalń zespolonych pojawiła się już w momencie powstania Kompanii. Początkiem realizacji tej koncepcji było stworzenie centrów wydobywczych. Przedmiotem odrębnej analizy powinno się stać, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o zawróceniu z tego kierunku i zmarnowaniu tak dużych środków. Koncepcja kopalń zespolonych zdążyła się mocno zakorzenić, ale nagle, bez analizy ktoś ją zmienił. To, że centra nie działały bez zarzutu, nie oznaczało, że trzeba było je zlikwidować. Zasady funkcjonowania można było poprawić, przejść ten etap i doprowadzić do stworzenia kopalń zespolonych. Już wtedy trzeba było łączyć kopalnie technologicznie. Nie kierować dużych środków na kosztowne inwestycje i modernizacje poszczególnych ogniw produkcyjnych, lecz szukać efektów synergii, a z zaoszczędzonych pieniędzy udostępnić nowe pola eksploatacyjne.

Wracając do prezesa Klanka, moim zdaniem był prezesem z wizją, który potrafił planować strategicznie i co ważne konsekwentnie ją realizował. Patrząc na historię Kompanii jej pierwszy etap zamknąłbym rokiem 2007, gdy stworzono centra wydobywcze. Kolejnym ważnym krokiem było uchwalenie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa. Stało się to z inicjatywy obecnego ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i żałować trzeba, że dobre rozwiązania z tej ustawy przez kolejne lata nie były realizowane. Kolejny etap to pasmo złych, nieprzemyślanych pomysłów, rozpoczynający trudne czasy dla Kompanii. W roku 2011 zlikwidowano centra wydobywcze, zaraz potem na skutek fatalnych decyzji zaczął się proces utraty rynków krajowych. Nasze dostawy dla energetyki zmniejszyły się o prawie 10 proc. w ciągu dwóch lat. Rynki te do dzisiaj trudno jest odzyskać. Błędy zapoczątkowane w 2011 r. skutkują tym, że mamy do dzisiaj problem ze zbytem węgla i utrzymaniem kosztów. Dodatkowo brak racjonalnej polityki planowania i kontroli, zła koordynacja i współpraca centrali z kopalniami spowodowały, że koszty funkcjonowania całej spółki znacząco wzrosły. Wraz z większą niezależnością kopalń przybywało nierozwiązanych problemów. Nie wyszło to Kompanii na zdrowie.

Kontynuowanie koncepcji kopalń zespolonych oszczędziłoby tych problemów - także społecznych - podczas wygaszania ruchów kopalń.
Zwróciliśmy na ten fakt uwagę podczas audytu podkreślając, że w ramach kopalń zespolonych dużo łatwiej byłoby alokować załogę. Są też inne plusy. Przykładowo załoga kopalni Jankowice zjeżdża pod ziemię szybem na macierzy, po czym ponad godzinę poświęca na dotarcie do ściany. Ta sama załoga mogłaby zjechać szybem Marklowice 1 (z kopalni Marcel) i dostać się do ściany w ciągu 15 minut. To niebywałe oszczędności. Wydłużenie czasu pracy na każdej zmianie o godzinę daje kilkaset ton wydobytego węgla więcej. Niestety, takich działań nie podjęto.

Wygląda na to, że nie ma takiej sfery funkcjonowania Kompanii, która nie potrzebowałaby naprawy. Czy w tym kontekście uważa pan, że przyszli inwestorzy chętnie zaangażują się w projekt Polskiej Grupy Górniczej?
Jeśli wolą pana ministra było przeprowadzenie audytu, to jestem przekonany, że ujawniając problemy naszej spółki, odważnie wskazaliśmy na potrzebę zmian. Ten fakt dla inwestorów powinien być silnym argumentem, że Polska Grupa Górnicza budowana jest na solidnych podstawach. Warte podkreślenia jest, że prezes Tomasz Rogala zadeklarował analizę wniosków z raportu i stworzenie mapy drogowej wdrażania rozwiązań. Takie podejście do raportu przemawia zdecydowanie na korzyść Kompanii.

Audyt zwiększył wiarygodność?
Dla inwestorów to jasna wskazówka, że istnieje chęć i pełna determinacja do naprawy spółki i rozwiązania wskazanych problemów. Oczekujemy, że wobec komórek organizacyjnych, które nie zdały egzaminu i nie rokują nadziei na poprawę, zarząd podejmie stosowne decyzje. Używam twardych słów, ale skoro ktoś nie jest w stanie realizować nałożonego na niego zadania, to trzeba mu podziękować i dać szansę komuś innemu, kto sprosta oczekiwaniom.

Na aksamitną rewolucję nie ma czasu. Muszą zapaść trudne decyzje.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (26) pokaż wszystkie
  • ALA 28 marca 2016 19:43:41
    Profile Avatar

    Wierzyłem w dyra na sośnicy po tym ja poczytałem komentarze jak nastał. Dzisiaj, przed przyjściem jego po świętach mam nadzieję. że go już nie będzie, że pójdzie na emeryturę i będzie wytłaczał medaliki dla pielgrzymów. Jest w końcu z Częstochowy . Co za górnik może być gorola.

  • z*******y 28 marca 2016 10:46:45
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.

  • grp_ryd 27 marca 2016 07:32:55
    Profile Avatar

    Ciekawe czy audyt pomoże zweryfikować te wspaniałe firmy zewnętrzne (niektóre). Np na Rydułtowach podobno wygrywa drążenie chodnika firma Per..kt która poprzedni chodnik robiła z felerami i skończyła po terminie umowy a podobno takie nie mogą startować w przetargach kto to sprawdzi. Czy pomagają te znajomości z ....

  • n**e 26 marca 2016 15:32:11
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Różowa Pantera 26 marca 2016 13:24:04
    Profile Avatar

    Cóż to takiego się stało, że nagle Sośnica znalazła się w tak złej sytuacji? Przecież rozdzielenie z Makoszowami miało dodać kopalni Sośnica skrzydła! Przecież wg dyrektora GM to Ruch Makoszowy był kulą u nogi wspaniałej kopalni Sośnica.... A tu proszę - wyszło szydło z worka i prawdy już nie da się ukryć. Tym, którzy z takim entuzjazmem przenosili się z Makoszów na Sośnicę, nie ukrywając przy tym pogardy dla tych, którzy postanowili zostać, należy pogratulować ucieczki do "Eldorado".... hahahah

  • @ 24 marca 2016 11:09:56
    Profile Avatar

    Szanowni Koledzy Górnicy, pomijam aspekt tzw. nowej religii klimtatycznej, do których głównych wrogów należy węgiel tzn. MY -Górnicy... Zastanówcie się, dlaczego tak "bogate Państwo", jakim jest podobno RF Niemiec, nie chce (lub nie może) dopłacać do tej branży? Zagadnienie GWK to głównie zagadnienie społeczne czyli: co zrobić z tymi co stracą pracę, gdzie są miejsca pracy z których można utrzymać rodzinę? Wszystko kończy się pytaniem: kto zapłaci?

  • miły 24 marca 2016 07:47:06
    Profile Avatar

    Tematy zastępcze jak os lat ,a prawda jest taka że patologia w górnictwie jest taka sama od 20 lat . 1. Etaty związkowe , 2. skład drużyny ratowniczej . Co do etatów związkowych prym przewodzi związek kadra , kilkukrotnie liczy swoich związkowców . Sprawa władzy jest znana od lat - kłania się tu SRK , KHW i KW . W KHW wysokość uzwiązkowienia to poniżej 7 % , czyli nie może być kadra związkiem reprezentatywnym . W SRK przewodniczący w 2015 dostał jubilata za 45 lat pracy

  • siwy2911 24 marca 2016 07:18:28
    Profile Avatar

    i ja zamykaja... z cala serdecznoscia... walcie sie na ryj !!!!

  • s******1 24 marca 2016 07:17:32
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • siwy2911 24 marca 2016 07:14:39
    Profile Avatar

    Gdyby nie ten dobijajacy chyba wszystkich pozar na n108 !! wogole by nie bylo dyskusji na temat Sosnicy !!! WOGOLE !!! drugi wynik robilismy w kompanii regularnie.. a przez to i przez nieudolnosc zarzadzajacych ( brak alternatywy w postaci innej sciany NA JUZ ) wszystko poszlo sie walic... a teraz kiedy piekna sciana na 416 jest juz praktycznie gotowa... kolejna GC jest na ostatniej prostej a reaktywowana zostala juz praktycznie ta ktora sie zapalila... robia audyty ktore sa wielce niekorzystne.

  • siwy2911 24 marca 2016 07:11:16
    Profile Avatar

    o czym mowa panowie!!! ten typ i paru innych dzialaja ewidentnie na NIEKORZYSC KOPALNI SOSNICA !!! jak mozna audytorom ( jakimi cwokami by nie byli ) mowic ze sie nie ma planu na naprawe kopalni... gdzie nawet taki tepy jak ja dostaje informacji ze opcji jest wiele!!!! kto na to pozwala !!?? w czyjej kieszenie siedzi ten burak !!! Druga sprawa... ( wiem wiem mozna gdybac ) ale okres przemian przyszedl w momencie kiedy sosnica chyba juz wyczerpywala limit pecha... z tymi cholernymi pozarami...

  • adi 23 marca 2016 21:52:42
    Profile Avatar

    Bo na Sośnicy dyrektorem jest emeryt i w dodatku likwidator, ludzie którzy pracują na tej kopalni mają go już dość,a zarząd KW musi to zrozumieć i go ściągnąć z funkcji i to natychmiast póki nie jest całkiem za późno On tylko listy pisze do załogi żeby pracowali za grosze, wstyd.

  • sos 23 marca 2016 18:51:31
    Profile Avatar

    oni se tam mogą audytować i co? na sosnicy dalej dyrektory robią dalej. za tamten rok straty do tony 124zł!!!!!!!!!! za ten chyba będzie 224 zł. I co ? i nic. Dyrektory biorą grubą kasę i mają się dobrze. Jest to fenomen światowy : firma przynosi wielomilionowe straty, a dyrektory za to zarabiają miliony. Wytłumaczy mi to ktoś?

  • iooe 23 marca 2016 18:24:18
    Profile Avatar

    Nie ubliżając audytowi, to i tak myślę że panowie i tak pełne ryje mają z koryta rządowego.... to i tak pobratyńcom z dozoru nic nie zrobią :)

  • iooe 23 marca 2016 18:17:46
    Profile Avatar

    Niech ten cały śmieszny audyt (za grube pieniądze) weźmie się za tych pachołów z powierzchni co mają zjazdy dołowe ( BHP i wyższy dozór i ich przydupasy). I zmienić przepisy!!! Chore jest to że 3/4 dozoru jest w stacji ratowniczej( co trzy lata jubileusz...i jeszcze się się podpinają na wszystkie akcje ratownicze, za grube pieniądze!!!!....wszystko idzie sprawdzić, tylko trzeba chcieć !!!) Ograniczyć tych nierobów z dozoru do minimum, ale lepiej dać im łopaty ,niech pokażą jak się pracuje!!!

  • makoszowianin! 23 marca 2016 17:49:58
    Profile Avatar

    olo iulek macie rację w prywatnej firmie ci pełnomocnicy by już nie pracowali a tu wykończyli Makoszowy a teraz to samo robią z Sośnicą tylko pytam się dlaczego kosztem nas górników? na szczęście tych pełnomocników już nie ma na Makoszowach. Ściana której nie widzieli albo nie chcieli widzieć właśnie ruszyła i to z bardzo dobrą jakością węgla ot fachowcy!

  • doktor 23 marca 2016 17:45:31
    Profile Avatar

    Przeliczcie ilość pracowników w KW i ilość osób oddelegowanych do związków zawodowych to przekonacie się że oddelegowanych jest za dużo o 35 osób . Pomimo licznych odejść na urlopy górnicze , jednorazówki itp. ilość oddelegowanych nie spadła ani o jedną osobę . Jakoś w audycie na ten temat brak wzmianki .

  • tytan 23 marca 2016 17:41:34
    Profile Avatar

    Po treści audytu jestem przekonany że są tam wnioski jedynie związków zawodowych . - eliminacja firm obcych ( które są tańsze dla kopalń ) - zwalnianie emerytów ( od wielu lat postulat Sierpnia 80 )

  • gość 2 23 marca 2016 17:38:04
    Profile Avatar

    Czytając opis do audytu przyznaję , że jestem w głębokim szoku . albo pisali to dyletanci albo ludzie na wyraźne zlecenie . Firmy obce wypełniają ogromną lukę zatrudnieniowa w KW . Albo zatrudnimy nowych pracowników albo wkrótce zamkniemy kopalnie z powodu braku załogi . Tzw emeryci - zwolnijmy tych 600 - set pracowników to nawet nie będzie ludzi do zamknięcia kopalń . Pokażcie jedną kopalnię z której można przerzucić pracowników dołowych .na każdej brakuje od kilkunastu do lilkudziesięciu górni

  • ulek 23 marca 2016 16:52:34
    Profile Avatar

    GM dyrektor Sośnicy musi odejść!! Czemu jest on dalej trzymany na stanowisku skoro nic nie wnosi i nie ma pomysłu na byt kopalni? Całą załoga ma już tego dosyć gościu ma widocznie plecy w KW. To samo zrobił z 2 ruchem który o dziwo bez niego wyszedł na prostą...

  • G-1 Jankowice 23 marca 2016 16:46:22
    Profile Avatar

    Musze zgodzic sie z urzytkownikiem OLO, co to za szpec robil ten audyt i mogl stwierdzic ze szybciej jest dostac sie do scian KwK Jankowice od strony KwK Marcel szybami Marklowice, Popierwsze Jazda na Marklowicach jest do 400m, a po drogie sciany na Jankowicach sa pomiedzy 565 a 700m bo na 400 to joz nic niema, pozatym niema zadnego fizycznego polaczenia na ta chwile choc ze dwa-trzy lata temu na krotko kopalnie byly polaczone przy okazji sciamny M4 Pokl 502/3.

  • olo 23 marca 2016 16:15:41
    Profile Avatar

    Panowie to nie górnicy są winni że kopalnia Sośnica ma wynik jaki ma, to dyrektor tej kopalni który nic dobrego dla niej nie zrobił a całą winę zwala na górników. A zarząd przez 3 lata nic nie robił aby go wymienić. Więc czyja jest wina i kto odpowiada na kopalni, przecież dyrektor a skoro jest słaby to trzeba go wymienić na takiego który ma jakieś pojęcie i nową wizję tej kopalni.

  • @ 23 marca 2016 16:03:53
    Profile Avatar

    Proszę o informację lub korekturę: czy wszystkie obecnie zatrudnione osoby są pracownikami KW S.A lub poszczególnych KWK lub Zakładów KW S.A., bo wydaje mi się, że pierwszym krokiem w aktywnej alokalizacji jest zmiana Umowy Pracy...to umożliwia wykorzystanie istniejących lub przygotowywanych frontów wydobycia. Naturalnie nie można zapomnieć o takich "drobnostkach" jak np. miejsca w łaźni i cały łańcuch logistyki zatrudnionych do miejsca pracy

  • zrozumcie wreszcie politycy 23 marca 2016 15:51:12
    Profile Avatar

    Likwidacja tej jednej kopalni, czyli sośnicy rozwiązałoby problem nowej kompani i jej rentowności czyt. przyszłości. To politykierzy i niedouczeni lobbyści nie chcą dopuścić myśli o tym i dlatego sprawy nie można popchnąć do przodu. Pozostawienie sośnicy, która przynosi prawie dwukrotnie większe straty tj. ok. -125 PLN na tonie co następna najgorsza "Pokój" ok. -77 PLN skutkuje tym, że konieczne są obniżki płac pracowników wszystkich kolpalni NKW. Zdrowe kopalnie nie mogą się przez to rozwijać.

  • górnik 23 marca 2016 10:34:54
    Profile Avatar

    zmienić dyrektora na kopalni Sośnica GM i dyrektora do spraw pracy KR bo ci dwaj panowie na nic nie mają pomysłu żeby naprawiać tylko likwidować, oraz zwalniają pracowników dołowych . Niech wreszcie zarząd KW S.A. i Ministrowie przejrzą na oczy, bo ta kopalnia potrzebuje świerzej krwi a nie starej która już się wypaliła.

  • olo 22 marca 2016 20:32:35
    Profile Avatar

    Panowie audytorzy jakie Wy oglądalności kopalnie skoro twierdzicie że z Marcela załoga dostanie się do ściany na Janowicach w 15 min .Szyb Marklowice 1 ma jazdę ludzi do poz 400m,a gdzie tam do ściany z samego podszybia Wasze ustalenia mijajá się z prawdą. Całoßć to brednie za wyjátkiem złej pracy centrali w Katowicach A czy Pań senator nie pracował przez ostatnie lata w tej centrali i co wtedy robił z patologiami które teraz wytyka Oj polityczny ten audyt,a społecznik M ma niespełnione ambicje

  • ZILWX
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Dodatkowe pieniądze dla górników PGG. W jakiej wysokości?
15 maja 2024
17,291 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]