Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Liczą na pracę w dawnymDębieńsku\"

Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 18 maja 2009 Autor: Przegląd prasy: Gazeta Wyborcza - Są już chętni do pracy w kopalni Dębieńsko
fot. ARC
- Nie będziemy sprowadzać górników z Czech, załoga kopalni to będą mieszkańcy Czerwionki i okolic - zapowiada dyrekcja nowego „Dębieńska” a chętni do pracy już składają podania
reklama
Gdy tylko naprzeciw kopalni "Dębieńsko" powstało prowizoryczne biuro spółki "Karbonia PL", od razu zaczęli pukać tam mieszkańcy. - Przynoszą podania o pracę, choć mówię, że zanim zaczniemy prawdziwą rekrutację, to upłynie jeszcze sporo czasu. Ale ludzie są spokojniejsi, że już się zgłosili - mówi Jerzy Wacław Klinowski, wiceprezes odpowiedzialny za przygotowanie Dębieńska do wydobycia - napisała "Gazeta Wyborcza" w Katowicach.

Ministerstwo Środowiska wydało spółce "Karbonia PL" 50-letnią koncesję na wydobywanie węgla w nieczynnej dziś kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce-Leszczynach. "Karbonia", należąca do firmy New World Resources, w której jednym z głównych udziałowców jest Zdenek Bakala, czeski biznesmen i współwłaściciel czeskiego koncernu węglowego OKD, chce w ciągu najbliższych pięciu lat wybudować na gruzach "Dębieńska" praktycznie nową kopalnię. Czeski biznesmen z amerykańskim paszportem zadeklarował, że jest gotowy wyłożyć na ten cel od 800 mln do 1,5 mld euro.

I są już pierwsze efekty tej deklaracji. Jak poinformował niedawno portal nettg.pl, w tegorocznych planach inwestycyjnych NWR znalazło się około 17 mln euro na programy rozwojowe w Polsce - napisała "Gazeta Wyborcza", której udało się ustalić, że pieniądze te zostaną wydane przede wszystkim na kupno działek i budynków po dawnej kopalni "Dębieńsko", które należą dziś do Kompanii Węglowej oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zanim kopalnia zacznie fedrować, trzeba będzie zorganizować całą administrację. A to może okazać się trudniejsze i kosztowniejsze niż pierwotnie sądzono. - Większość budynków jest zdewastowana, chociażby dach dyrekcji, przez który leje się woda. Może uratujemy starą łaźnię i kilka innych obiektów, bo zależy nam na tym ze względów historycznych i sentymentalnych. "Dębieńsko" to kopalnia z ponadstuletnią tradycją i nie może całkiem zniknąć ze śląskiego krajobrazu - mówi Jerzy Wacław Klinowski i dodaje, że resztę infrastruktury na powierzchni trzeba będzie zbudować od nowa - podkreśla "GW" w Katowicach.

Spółka otworzyła już prowizoryczne biuro naprzeciwko kopalni. Wzbudziło to wśród mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, gdzie mieszka wielu emerytowanych górników, sporo emocji. - Cały czas przychodzą do nas ludzie i przynoszą podania o pracę. Tłumaczę, że minie jeszcze sporo czasu, zanim zaczniemy prawdziwą rekrutację. Ale ludzie są spokojniejsi, że już się zgłosili - mówi dyrektor Klinowski i nie ukrywa, że właśnie znalezienie dobrych fachowców będzie jednym z trudniejszych zdań. Ze wstępnych analiz wynika, że kopalnia będzie zatrudniać ponad 3 tys. górników.

Dlatego w miejscowym zespole szkół powstaną w najbliższym czasie dwie klasy górnicze, których utworzenie Karbonia chce częściowo finansować. - Nie będziemy przecież sprowadzać górników z Czech. Załoga "Dębieńska" to będą przede wszystkim mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn oraz okolicznych miejscowości - deklaruje dyrektor Klinowski.
© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 2
gość: maro
Dodano: poniedziałek, 9 marca 2009
i dobrze kolega pisze w polsce to tylko zamykac sie oplaca musi przyjechac zagraniczny inwestor i pokazac tym naszym rzadzacym ze idzie zrobic cos z niczego
2
gość: sztaiger
Dodano: wtorek, 3 marca 2009
Niech otwierają tą kopalnie jak najszybciej, aby pokazać K. W. SA jak można z węgla zrobić dochodowy interes. Czesi od węgla się nie odwrócili, tak jak POLSKA. Czesi otwierają stare polskie kopalnie. I teraz wykupują nasze zasoby. IM się opłaca!!!!
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
VHMPG
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama