Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

Nowe sposoby wydobycia gazu zmienią geopolitykę w Europie

Kategorie: Raporty
Utworzone: piątek, 12 marca 2010 Autor: PAP
fot. kieleckie.com
Góry Świętokrzyskie i Sudety w Polsce kryją ogromne zasoby gazu „łupkowego”, w którego wydobycie zaangażowali się Amerykanie

Ameryka ma mnóstwo gazu. Dzięki zmianom w technologii wydobycia własne zapasy tego paliwa wystarczą jej na ok. 100 lat. Jeśli technologie te wprowadzono by w Europie mogłyby zmienić euroazjatycki krajobraz geopolityczny - pisze "Wall Street Journal".

 

Postęp w technologii wiercenia i wydobywania gazu z niekonwencjonalnych źródeł, takich jak łupki sprawił, że USA z importera mogą stać się eksporterem tego surowca. Ma to olbrzymi wpływ na amerykańska gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne - pisze nowojorski dziennik.

 

Jako potencjalne regiony, w których można będzie wydobywać gaz taką metodą gazeta wymienia Niemcy, Szwecję i Polskę. Według gazety regiony te, mają podobną budowę geologiczną jak bogate złoża w USA czy Kanadzie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna i amerykańskie ministerstwo energetyki szacują, że złoża te wystarczyłyby na pokrycie obecnego europejskiego importu gazu przez 40 lat. A według wielu ekspertów szacunki te są zaniżone - przekonuje "WSJ".

 

Korzyści z wykorzystania tych nowych zasobów są oczywiste - pisze gazeta. Po pierwsze zmniejszenie wpływów Rosji na jej europejskich klientów. Po drugie może to zapobiec przeobrażeniu się Forum Państw Eksporterów Gazu, do którego należą m.in. Iran, Libia czy Wenezuela, w gazowy kartel podobny do OPEC.

 

Co więcej rosyjski gigant gazowy Gazprom ryzykuje utratę znaczących udziałów w europejskim rynku, a wykorzystanie niekonwencjonalnych zasobów gazu może sprawić, że koncern stanie się bardziej wiarygodnym i uległym dostawcą.

 

Rosja wciąż ma duże nienaruszone jeszcze rezerwy gazu, ale jego wydobycie wciąż spada z powodu braku inwestycji i technologii. "WSJ" przekonuje, że jeśli europejski kapitał "dobrze to rozegra" jego firmy będą miały szansę na dużo lepsze umowy na wydobycie rosyjskiego gazu, ponieważ Moskwa obawia się, że może przestać być konkurencyjna.

 

Jeśli Europa pójdzie w ślady Ameryki w wydobyciu gazu, kwestia tego kto jest zależny od kogo w jej relacjach z Rosją może ulec radykalnej zmianie. Pytanie czy Europa podąży za amerykańskim przykładem? - pyta "WSJ"

 

Gazeta przyznaje, że Europa nie ma obecnie ani odpowiedniej infrastruktury ani umiejętności. Sprawi to, że w Europie niekonwencjonalne zasoby gazu nie będą wykorzystywane tak szybko jak w USA. Z kolei jeśli Europa tego nie zrobi zwiększy to jej zależność od krajów, których polityka uważana jest za kontrowersyjną.

Zobacz wszystkie z: Raporty

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Więcej na emerytury, mniej na biopaliwa

Zwiększone wydatki budżetu związane z planowaną na 2015 r. kwotowo-procentową waloryzacją rent i emerytur czytaj całość

Amerykańscy analitycy o rosyjskim gigancie

Rosja rozumie, że na skutki zachodnich sankcji nie może narażać jednego z jej największych strategicznych aktywów czytaj całość

Ten system ratował dotychczas Ukrainę...

Odcięta od dostaw gazu wprost z Rosji Ukraina od kilku miesięcy zaopatrywała się w surowiec wyłącznie z Zachodu, czytaj całość

Made in Poland już na 200 rynkach

Polskim firmom w ciągu minionego 25-lecia udało się zbudować z niczego eksportową machinę - informuje Puls czytaj całość

NIK w kwestii wykorzystania dotacji unijnych

Minister infrastruktury i rozwoju oraz zarządy województw podjęli skuteczne działania w celu przygotowania Polski czytaj całość