Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Paliwa, środowisko, zagrożenia

Kategorie: Brak kategorii
Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 27 lutego 2016 Autor: Kajetan Berezowski Źródło: Trybuna Górnicza
fot. Kajetan Berezowski
Do badania próbek węgla służy specjalistyczny sprzęt laboratoryjny obsługiwany przez wykwalifikowaną kadrę pracowników. W większości są to panie
reklama

Jeszcze kilka lat temu Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze w Jastrzębiu-Zdroju służyło jedynie Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Obecnie jest jednym z największych centrów badawczych w Polsce. Wykonuje badania nie tylko dla górnictwa, ale również dla innych gałęzi przemysłu.

W 1998 r. z kilku kopalnianych laboratoriów utworzono ośrodek, w którym zaczęto wykonywać badania i pomiary dla zakładów wydobywczych JSW. Załoga liczyła wówczas zaledwie 40 osób. Już dwa lata później CLB-P zyskało status laboratorium akredytowanego. Zakres badań był dość skromny, bo obejmujący jedynie badania węgla kamiennego, wód i ścieków, gazów oraz pyłów kopalnianych. Punktem zwrotnym było przejęcie obsługi laboratoryjnej podmiotów wchodzących w skład Grupy Kapitałowej JSW. Proces ten odbywał się sukcesywnie, począwszy od 2008 r. przez pięć kolejnych lat. Powstały wówczas oddziały CLB-P w Dąbrowie Górniczej, Radlinie, Czerwionce-Leszczynach, Zabrzu i Wałbrzychu. Było to konieczne, zważywszy na fakt, że wiele procesów technologicznych w przemyśle węglowym i koksownictwie wymaga stałego monitorowania.

Trzy dziedziny
Dziś laboratorium skupia się na badaniach w trzech podstawowych dziedzinach: paliw stałych, środowiskowych oraz zagrożeń naturalnych w górnictwie. Te pierwsze pozwalają precyzyjnie określić parametry jakościowemu paliw stałych - węgla kamiennego, koksu i biomasy energetycznej. Służą także rozeznaniu geologicznemu złóż i określeniu jakościowemu sortymentów produkowanego węgla. Badania środowiskowe związane są z wpływem działalności człowieka na środowisko naturalne oraz ochroną stanowisk pracy zatrudnionych tam ludzi. Są niezmiernie istotne, ponieważ dotyczą w głównej mierze obszaru regulowanego prawnie, m.in. wód, ścieków, odpadów, w tym odpadów wydobywczych, emisji pyłowo-gazowej i pomiarów na stanowiskach pracy.

Badania składu powietrza kopalnianego, części niepalnych w pyle kopalnianym, stały monitoring atmosfery kopalnianej pod kątem ryzyka pożarowego - odnoszą się z kolei do zagrożeń naturalnych w górnictwie. Właściwa i szybka ocena prawdopodobieństwa wybuchu pożaru endogenicznego pozwala na bezpieczne prowadzenie eksploatacji wyrobisk górniczych i jest ważna z punku widzenia bezpieczeństwa załóg pracujących na dole.

- Naszymi klientami są głównie producenci węgla, przedsiębiorstwa zajmujące się jego obrotem oraz wykorzystujące węgiel do celów energetycznych i koksowniczych. Badania z zakresu środowiska naturalnego i otoczenia pracy człowieka prowadzimy również na zlecenie podmiotów gospodarczych niezwiązanych z górnictwem. Rynek usług laboratoryjnych jest trudny. Wygrywa ten, kto elastycznie dostosowuje się do wymagań klienta i świadczy usługi wysokiej jakości za rozsądną cenę. My mamy takie ambicje, dlatego wdrażamy systemy zarządzania jakością, czego dowodem są posiadane certyfikaty.

Dla dopełnienia kompleksowości usług powołaliśmy w swoich strukturach Jednostkę Inspekcyjną, świadczącą usługi w zakresie nadzoru nad załadunkiem i rozładunkiem węgla oraz pobierania wszelakich próbek do badań. Przygotowujemy raporty, opracowania i ekspertyzy. Jednocześnie jesteśmy akredytowanym organizatorem badań biegłości, tzn. umożliwiamy innym laboratoriom weryfikację swoich kompetencji technicznych - wyjaśnia Wiesława Budziszewska, prezes zarządu jastrzębskiego CLB-P.

Kopalnie i koksownie
Każdego dnia pracownicy jastrzębskiego laboratorium wyjeżdżają do kopalń i koksowni w celu pobrania próbek. Jest to zajęcie zarezerwowane dla męskiej części niespełna trzystuosobowej załogi. Zdecydowaną jej większość stanowią panie aż 75 proc.

- Działalność analityczna to w naszej firmie domena płci pięknej - zauważa Wiesława Budziszewska i przyznaje, że to dzięki wyjątkowej załodze udało się uzyskać tak wysoką pozycję na rynku akredytowanych laboratoriów w Polsce.

- Połowa kadry posiada wyższe wykształcenie. Dbamy o podnoszenie kwalifikacji załogi - dodaje.

Ponad 1100 certyfikowanych metod badawczych i ok. 2,5 mln badań i pomiarów w roku - to wynik godny uwagi. I choć badania węgli, wód i ścieków oraz powietrza kopalnianego wciąż stanowią główne źródło przychodów CLB-P, to JSW jest już tylko w 35 proc. ich odbiorcą.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Brak kategorii
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
GLFCR
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama