Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Finom wystarczyło pół roku!

Kategorie: Wokół faktów
Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 27 lutego 2016 Autor: WIG Źródło: Trybuna Górnicza
fot. Witold Gałązka
Strategia określa prognozy czasowe i ilościowe pozyskania surowców. Można je kupować za granicą, ale pozostaje problem niezależności - zauważa Aleksander Kabziński
reklama

ALEKSANDER KABZIŃSKI, szef PZPK i organizator konferencji kieleckiej, o strategii surowcowej kraju:

- Są kraje, którym udało się w sposób modelowy stworzyć własne strategie surowcowe. O dziwo nie muszą to być opasłe tomiszcza wykazów i opracowań. Słynnym przykładem jest górnicza Finlandia, gdzie dokument taki liczy sobie... tylko 39 stron. Strategia Finlandii powstała w pół roku! Dlaczego tak potrzeba Polsce strategii lub polityki surowcowej? Bo mamy cyfrowe metody monitorowania złóż, potrafimy mierzyć zasoby, ale brakuje modelu ich wykorzystania. Surowce to nasze szczególne dobro wspólne - nie wolno ich marnować. A jest to dobro nieodnawialne - ileż bowiem trzeba czekać na uformowanie się skał!

Najprymitywniejsza ich forma - torf wymaga 200 lat, a inne setek tysięcy i milionów lat. Jeżeli chronimy w tej chwili powietrze, glebę, lasy, wody, dlaczego wyjątkiem miałyby być surowce? A wystarczy niemądrze zablokować do nich dostęp (np. drogami czy inwestycjami), by utracić je na zawsze. Albo dopuszczać na dużą skalę, jak dziś, dziką i rabunkową eksploatację. Co rozumiemy przez strategię surowcową? Otóż formalne, prawne i społeczne docenienie wydobycia i przetwarzania kopalin, które stanowi 75 proc. użytecznej działalności człowieka i kończy się w takich postaciach, jak np. pasta do zębów, kineskop czy układy scalone! Strategia określa prognozy czasowe i ilościowe pozyskania surowców. Można je kupować za granicą, ale pozostaje problem niezależności. Wierzę, że obecny Główny Geolog Kraju - prof. Mariusz Orion Jędrysek będzie miał dość determinacji, bo dał jej dowody już w latach 2005-2007.

Bardzo żałuję, że w ostatniej chwili pan minister swój udział w konferencji odwołał, bo miał mówić o scenariuszu tworzenia polityki surowcowej państwa. Musiał pozostać w Warszawie, by uczestniczyć w zespole ds. innowacji powołanym przez ministra Morawieckiego. Pierwszą w Europie taką strategię surowcową w Finlandii napisało w pół roku 12 ekspertów - sześciu przedstawicieli przemysłu, trzech nauki i trzech administracji. Nadano jej konstytucyjną rangę, by później prawodawca musiał dopasowywać się do głównych założeń. Powinniśmy jak najszybciej skompletować w Polsce podobną grupę ekspercką.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Wokół faktów
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: gość
Dodano: niedziela, 28 lutego 2016
podobno Polska posiada złoża tytanu za około 300 miliardów dolarów i chciałbym aby to ktoś oficjalnie potwierdził. dlaczego nie wydobywamy tytanu a wydobywamy węgiel ze stratami? może czekamy aż ruskie sobie to zabiorą, bo to ponoć w okolicy Suwałk. a może chronimy tamtejsze lasy?
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
JHGQQ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama