Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Premier: nowy blok w Jaworznie to wspaniała inwestycja

Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 22 lutego 2016 Autor: BAR Źródło: portal górniczy
fot. Bartłomiej Szopa
- To nowe miejsca pracy, praca dla regionu ale też dobra przyszłość dla polskiej gospodarki. Energetyka i górnictwo to dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane po to abyśmy mogli mówić o silnym i szybszym rozwoju Polski - zaznaczyła szefowa rządu

- To wspaniała inwestycja, która mieści się w ramach programu, który realizuje rząd - podkreśliła premier Beata Szydło, która w poniedziałek (22 lutego) gościła na budowie nowego bloku energetycznego w elektrowni Jaworzno III.

- To nowe miejsca pracy, praca dla regionu ale też dobra przyszłość dla polskiej gospodarki. Energetyka i górnictwo to dwa filary, które muszą być wspólnie wzmacniane po to abyśmy mogli mówić o silnym i szybszym rozwoju Polski - zaznaczyła szefowa rządu.

Podczas spotkania z dziennikarzami nie zabrakło słów o górnictwie. Premier podkreśliła, że węgiel długo jeszcze będzie podstawą dla polskiej energetyki, a na Śląsku górnictwo i energetyka muszą iść w parze, tak by zapewnić rozwój gospodarki. - Chcemy zabezpieczyć funkcjonowanie polskiego górnictwa, ale też musimy to górnictwo unowocześnić - dodała.

Na placu budowy towarzyszył jej m.in. Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

- Tauron realizuje jedną z największych i najbardziej wymagających inwestycji w Polsce, charakteryzującą się najwyższymi wskaźnikami technicznymi i ekologicznymi w swojej klasie. Ta wysokosprawna jednostka będzie spełniać surowe normy z zakresu ochrony środowiska i ma zastąpić moce wytwórcze starszej generacji, których odstawianie jest konieczne ze względu na rygorystyczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, oraz zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej i zagwarantować bezpieczeństwo Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - wyjaśnił.

Zakres inwestycji obejmuje budowę nowego bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV, wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).

- Jednostka o minimalnej sprawności 45 proc. netto będzie spełniała nie tylko surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ale również zostanie wykonana zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa i stosowanymi normami polskimi jak również Unii Europejskiej. Ponadto istnieje możliwość dobudowy w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla (tzw. CCS Ready), co może mieć istotne znaczenie w związku z polityką Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 - wyjaśnia biuro prasowe Taurona.

- Przy budowie bloku znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy osób. Zagwarantuje on na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w kopalniach Grupy Tauron, które będą dostawcami paliwa - podkreślają władze spółki.

W galerii: premier Beata Szydło na budowie nowego bloku w elektrowni Jaworzno III (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Energetyka Energetyka węglowa

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
LKIVB
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama