Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Loteria: zbieraj paragony, uważaj na oszustów

Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 20 lutego 2016 Autor: BE Źródło: portal górniczy
fot. Andrzej Bęben
Odbierając paragon, sprawiasz, że do budżetu trafia podatek VAT
reklama

Ministerstwo Finansów (organizator Narodowej Loterii Paragonowej) ostrzega przed oszustami żerującymi na popularności loterii wysyłającymi SMS dla wyłudzenia pieniędzy.

Oszuści najczęściej wysyłają wiadomości SMS o takiej treści: "NARODOWY KONKURS PARAGONOWY. Dzwonilismy, gdyż masz SZCZESLIWY PARAGON i możesz zamienić go na ZWROT KWOTY 500ZL! TERAZ ZA DARMO odpisz: AC na 60177".

By nie otrzymywać takich wiadomości, numer 60177 należy wprowadzić na czarną listę i u operatora dezaktywować połączenia z nim.

Ministerstwo Finansów podkreśla: organizatorzy loterii oraz administracja podatkowa nie rozsyłają wiadomości SMS. Organizator Narodowej Loterii Paragonowej w dniu losowania wysyła do zwycięzców e-maila, a następnego dnia kontaktuje się telefonicznie.

Loteria wystartowała jesienią 2015 r. W pierwszym miesiącu po uruchomienia narodowej loterii paragonowej Polacy zarejestrowali blisko 17 mln paragonów fiskalnych na specjalnej stronie internetowej,

Miesięczna pula wygranych 100 tys. zł i obejmie samochody osobowe, tablety i notebooki. Loterię przewidziano na rok (licząc od listopada), a zwycięzców losuję się co miesiąc. Ministerstwo Finansów przeznaczy na całą akcję ok. 9 mln zł.

W lutym Opla Insignię (do wygrania także 12 Opli Astra) wygrała znajoma Izabeli Leszczyny, b. wiceminister finansów, która pracowała przy projekcie loterii.

"Pracowaliśmy nad przygotowaniem przetargu blisko rok, bo to była bardzo skomplikowana procedura. W przetargu wygrała firma i to ta właśnie firma odpowiadała i nadal odpowiada za organizowanie loterii, za wymyślenie procesu losowania, który jest elektroniczny. Pracownicy finansów w ogóle nie biorą udziału w tym przedsięwzięciuˮ - wyjaśniła portalowi wpolityce.pl b. wiceminister, obecnie posłanka PO.

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów.

"Chcemy dzięki niej uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. I pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi. A w efekcie - że to właśnie pamiętanie o paragonie na zakupach, w restauracji, u fryzjera czy mechanika przynosi korzyści nie tylko konsumentom, ale poprawia funkcjonowanie kraju.

Większość przedsiębiorców, którzy sprzedają towary i świadczą usługi, ma obowiązek stosowania kas fiskalnych. Niestety część z nich uchyla się od tego obowiązku. Są również i tacy, którzy mimo tego, że posiadają kasę fiskalną, nie rejestrują obrotów za każdym razem. W ten sposób ukrywają swoje obroty, a co za tym idzie konsument nie otrzymuje paragonu. Przez to są zaniżane wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług (VAT). A podatek VAT stanowi prawie połowę wszystkich dochodów budżetu państwa!ˮ - wyjaśnia genezę loterii, wzorowanej na rozwiązaniach stosowanych w Słowacji i Portugalii, Ministerstwo Finansów.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Akcje i kampanie Po szychcie
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
PEALQ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama