Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Prawo: ważne zmiany w kodeksie pracy

Kategorie: Kraj i region
Typ: Kraj
Tagi: kodeks pracy
Utworzone: sobota, 20 lutego 2016 Autor: BE Źródło: portal górniczy
fot. Andrzej Bęben
Przepisy dopuszczają pewne wyjątki, w których limity czasowe i ilościowe nie będą miały zastosowania
reklama

W poniedziałek (22 lutego) zmieniają się przepisy prawa pracy. Nowelizacja wprowadza limity ilościowe i czasowe umów o pracę zawieranych na czas określony.

Dotychczas pracodawcy mieli pełną dowolność w określeniu okresu, na jaki zawierali umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. ten sam pracodawca będzie mógł zawrzeć z tym samym pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony, które dodatkowo będą mogły trwać nie dłużej niż 33 miesiące.

- Przekroczenie limitu ilościowego lub czasowego spowoduje, że taka umowa z mocy prawa przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Co więcej, ustawodawca uchylił zapis pozwalający na liczenie od nowa limitu umów zawieranych na czas określony, w przypadku gdy pomiędzy kolejnymi umowami była przerwa przekraczająca 1 miesiąc - wyjaśnia Barbara Nieszporek z działu rachunkowości Grupy Gumułka.

Przepisy dopuszczają pewne wyjątki, w których limity czasowe i ilościowe nie będą miały zastosowania. Dotyczy to umów zawieranych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowy oraz w celu wykonywania pracy przez okres kadencji. Limity nie będą też obowiązywać, jeśli pracodawca wskaże, że ich pominięcie jest niezbędne w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

- W takiej sytuacji należy w ciągu 5 dni roboczych od daty zawarcia takiej umowy, poinformować o takim fakcie okręgowego inspektora pracy - radzi Barbara Nieszporek.

Drugą istotną zmianą jest zrównanie okresów wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony i określony. Dotychczas umowy zawarte na czas określony można było rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem tylko w przypadku, gdy były zawarte na okres powyżej 6 miesięcy i dodatkowo zawarto w nich klauzulę informującą o takiej możliwości rozwiązania.

Po zmianach okresy wypowiedzenia zostaną uzależnione od zakładowego stażu pracy i będą wynosiły
• 2 tygodnie - przy zatrudnieniu krócej niż 6 miesięcy,
• miesiąc - przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy lub
• 3 miesiące - jeśli okres zatrudnienia wyniesie co najmniej 3 lata.

 

Tu możesz zobaczyć pełną treść kodeksu pracy po ostatnich nowelizacjach.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Kraj i region
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
ZJAGO
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama