Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Edukacja: podziemny turniej wiedzy górniczej

Kategorie: Nauka Uczelnie
Typ: Kraj
Utworzone: piątek, 19 lutego 2016 Autor: Kajetan Berezowski Źródło: Trybuna Górnicza
fot. Kajetan Berezowski
Uczestnicy Turnieju Wiedzy Górniczej 2015 pozują do pamiątkowej fotografii.
reklama

Dziesięć zespołów rywalizować będzie w tegorocznym studenckim Turnieju Wiedzy Górniczej, który odbędzie się w ramach XV Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Swoje uczestnictwo potwierdzili już reprezentanci wyższych uczelni kształcących w kierunkach górniczych z Ukrainy, Chorwacji, Czech, Węgier i Niemiec. Wystąpią również dwie drużyny z Serbii i trzy z Polski. Barw gospodarzy bronić będą żacy z Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Wrocławskiej. Swojego uczestnictwa nie potwierdzili jeszcze studenci rosyjscy. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że i oni 25 lutego zjawią się wzorem lat ubiegłych w podziemiach kopalni Guido.

Przed rokiem turniej miał bardzo emocjonujący przebieg. Wygrał Wojciech Pachnik z Politechniki Wrocławskiej. Na drugim miejscu sklasyfikowano studentów Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa: Wojciecha Anackiego i Dawida Wróbla ex aequo z Pawłem Kalką, broniącym barw Politechniki Wrocławskiej. Cała trójka zdobyła identyczną liczbę punktów. Reprezentantowi Politechniki Śląskiej zabrakło zaledwie jednego, aby dołączyć do czwórki szczęśliwców.

Od dwóch lat turniej rozgrywany jest wyłącznie w języku angielskim.

- To z pewnością stanowi dodatkową trudność dla uczestników - przyznaje Paweł Kamiński, który przygotowuje do udziału w finale studentów AGH.

W tym roku regulamin nie uległ zmianie. Rozegrane zostaną dwie rundy. Uczestnicy najpierw odpowiadać będą na 20 pytań, a w decydującym starciu na 15 kolejnych.

Poziom wiedzy studentów ocenią prof. Jacek Sobczyk i dr Jacek Korski. Zwycięska trójka pojedzie w nagrodę do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie europosła prof. Jerzego Buzka.

Wyjazdowi patronuje Trybuna Górnicza oraz portalu górniczy nettg.pl.

Dla uczestników rywalizacji organizatorzy Szkoły Eksploatacji Podziemnej przygotowali, jak co roku, wiele innych atrakcji. Zobaczą m.in. kopalnię wapienia w Czatkowicach oraz ZGH Bolesław, będą gośćmi spółki Kopex, zwiedzą Kopalnię Soli Wieliczka oraz Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Zajrzą również do tyskiego browaru, a w piątek, 26 lutego, spotkają się na wspólnej sesji, poświęconej sytuacji branży górniczej w krajach, które reprezentują.

Studencki Turniej Wiedzy Górniczej objęły swym patronatem redakcje Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Nauka Uczelnie
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
NQKNU
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama