Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Górnictwo: będzie wizja lokalna speckomisji w Wesołej

Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 15 lutego 2016 Autor: BE Źródło: portal górniczy
fot. Tomasz Rozynek
W akcji ratunkowej uczestniczyło wówczas 16 zastępów ratowniczych
reklama

Jest wielce prawdopodobne, że z początkiem kwietnia w kopalni Mysłowice-Wesoła (KHW SA) eksperci przeprowadzą wizję w miejscu katastrofy, do której doszło jesienią 2014 r. Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nadzorujący tą kopalnię, wkrótce wyda decyzję zezwalającą na likwidację pola pożarowego.

Przywracanie atmosfery zdatnej do oddychania potrwa kilka tygodni. Wizja zakończy postępowanie nadzoru górniczego zmierzające do ustalenia przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 6 października 2014 r.

- 10 lutego w siedzibie OUG w Katowicach odbyło się posiedzenie Komisji ds. Zagrożeń w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, organu doradczego prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w sprawie oceny sytuacji wentylacyjnej w rejonie otamowanej ściany 560 w pokładzie 510, po zapaleniu metanu i wypadku zbiorowym - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.

Specjaliści od zagrożeń wentylacyjno-pożarowych i metanowych, przeanalizowali dotychczasowe wyniki prób powietrza, pobieranego z otamowanej przestrzeni. Eksperci uznali za możliwe bezpieczne otwarcie rejonu ściany 560, po to, by przeprowadzić oględziny miejsca zdarzenia.

Do wypadku zbiorowego doszło podczas prowadzenia eksploatacji ściany 560 w warunkach pożaru endogenicznego, czyli samozapalenie się węgla. Wskutek tego zginęło na miejscu lub zmarło w szpitalach z odniesionych rant pięciu górników. Dwudziestu pięciu pracujących wówczas w rejonie ściany 560 zostało mniej lub bardziej rannych.

Specjalna powypadkowa komisja powołana przez prezesa WUG do ustalenia przyczyny zdarzenia dotychczas odbyła siedem posiedzeń, formułując wstępne wnioski.

- Ustalono, że przyczyną zapalenia metanu był pożar endogeniczny w rejonie ściany 560 na skutek m.in. braku aktywnej profilaktyki pożarowej. Jednocześnie skonstatowano, że do zdarzenia przyczyniła się nieprawidłowa praca osób kierownictwa i dozoru ruchu kopalni, polegająca m.in. na prowadzeniu robót eksploatacyjnych w ścianie w warunkach występowania pożaru, nie rozpoczęciu akcji przeciwpożarowej w związku z zaistniałym pożarem, nie informowaniu pracowników o wzroście zagrożenia pożarowego oraz braku lub niezgodnej z ustaleniami projektu technicznego częstotliwości kontroli ściany - wyjaśnia Jolanta Talarczyk.

Dotychczas przesłuchano 208 świadków, w tym kilkunastu z nich wielokrotnie. W związku ze stwierdzonymi już nieprawidłowościami prezes WUG wydał decyzje zakazujące powierzania dziewięciu osobom kierownictwa i dozoru ruchu kopalni, czynności na dotychczasowych stanowiskach. W odniesieniu do 12 innych osób dozoru ruchu kopalni, nadzór górniczy skierował do sądu wnioski o ukaranie. Powiadomiono również Prokuraturę Okręgową w Katowicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez siedem osób kierownictwa kopalni i wyższego dozoru ruchu.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 8
gość: Bober
Dodano: sobota, 20 lutego 2016
Do iooe widać ze jesteś zwykłym nierobem co śpisz na kneflu weź sie za robota a nie lukej innym do bajtlików co i wiela mają... sam jesteś pseudo GÓRNIKIEM.. boli cie ze nie jestes ratownikiem bo sie na nadajesz cieciu jedyn.. wex sie za robota to tyż zarobisz... jedyn taki jak ty już był w szpitalu godoł na ratowników a tera som jest ratownikiem..
8
gość: bebok
Dodano: piątek, 19 lutego 2016
BHP W KOPALNIACH POWINNO BYC POZA ZAKLADOWE!
7
gość: iooe
Dodano: środa, 17 lutego 2016
A ciekawe co z Małobądzkim, byłym dyrektorem KWK Wesoła , (RATOWNIK OD GRUBEJ KASY !!! ), pewnie zmienił tylko biuro w kopalni na holdingowe ;) I się śmieją wam w twarz - ludzie pracy, którzy pracujecie na takich grabieżców!!! (Damrota, BHP, ZWIĄZKI ZAWODOWE !!! )
6
gość: iooe
Dodano: środa, 17 lutego 2016
Chore to wszystko. Statyści (ratownicy) z całego Holdingu tam jeździli, a w większości ''dozór średni i wyższy podpięci pod stację ratowniczą ''. Tyle kasy topią na pseudo-ratowników, a ci się furami bujają i domy stawiają i się śmieją.... no ale cóż, takie mamy prawo.... bhp, nadsztygarzy i dozór śrwdni w ratownictwie i to oni pierwsi są do pieniędzy za akcje..... chore, chore, chore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5
gość: Ryl
Dodano: środa, 17 lutego 2016
Takjeden z glownych debili tej calej chorej akcji teraz jest inspektorem w bhp
4
gość: przodowy
Dodano: wtorek, 16 lutego 2016
oczywiście odpowiednio wcześniej ratownicy posprzątają rejon z materiałów dowodowych by nie utopić paru z kierownictwa kopalni :)
3
gość: slusarz
Dodano: wtorek, 16 lutego 2016
a wynagrodzenia ratownikom też zmniejszą jak wszystkim
2
gość: killof
Dodano: wtorek, 16 lutego 2016
to są Ratowniki z Budryka, na zdjęciu!
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
KIJQO
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama