Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Katowice: WFOSiGW wspiera strażaków

Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 15 lutego 2016 Autor: Kajetan Berezowski Źródło: Trybuna Górnicza
reklama

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach niemal od samego początku swego istnienia wspiera śląskich strażaków, dofinansowując zakup sprzętu specjalistycznego. W planie finansowym Funduszu na 2016 r. przewidziano kolejne środki na te działania, tym razem w wysokości 9,5 mln zł.

W latach 1994-2015 Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zrealizowała 49 zadań, polegających na zakupie sprzętu i wyposażenia o wartości ponad 200 mln zł. Prawie połowę środków - czyli ponad 98 mln zł - przekazał WFOŚiGW w Katowicach.
Do podpisania pierwszej umowy z KW PSP doszło niespełna 22 lata temu. Strażakom dofinansowano wówczas zakup sprzętu i środków do ratownictwa chemicznego i ekologicznego na kwotę 350 tys. zł. Niebawem zawarto drugą umowę, opiewająca na 750 tys. zł. Z tych środków zakupiono pierwsze cztery samochody gaśnicze. Potem już każdego roku komendy miejskie PSP otrzymywały sprzęt specjalistyczny, służący do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych i ratownictwa wodnego. W 2014 r. WFOŚiGW w Katowicach przekazał 4,5 mln zł na dofinansowanie zakupu dwóch ciężkich, 18 średnich i pięciu lekkich wozów bojowych. Zakupiono także kontener do przewozu sprzętu powodziowego, zestawy do ratownictwa technicznego, motopompy i aparaty do ochrony dróg oddechowych.

Nie tylko wozy bojowe
W styczniu br. dołączyły do nich: średni samochód ratownictwa wodnego Scania 4x4 wraz z łodzią płaskodenną ratowniczo-desantową oraz przyczepą do przewozu łodzi, który trafił do Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu, dwa lekkie specjalne pojazdy marki Renault Trafic, służące do przewozu neutralizatorów, sorbentów i uczestników akcji ratowniczych, dla Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach, trzy kontenery z zapasem proszku gaśniczego dla komend PSP w Gliwicach, Częstochowie i Sosnowcu oraz średni samochód gaśniczy z agregatem proszkowym Renault 4x2, który przekazany został Komendzie Miejskiej PSP w Częstochowie. Kolejny średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum 4x4 trafił do dyspozycji Komendy Miejskiej PSP w Katowicach, a trzy średnie pojazdy ratowniczo-gaśnicze Renault D 4x2 pojechały do Komend PSP w Bielsku-Białej i Wodzisławiu Śląskim. Zakupiono ponadto lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego SsangYong Rexton, który przydzielono Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach. Pojazd ten został wyposażony w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych podczas wypadków drogowych oraz katastrof chemicznych i ekologicznych. Cztery ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze typu Scania 4x4 z sześcioosobową kabiną stoją już w remizach PSP w Cieszynie, Żywcu, Tychach i Gliwicach.

- Tego typu pojazdy mają automatyczną skrzynie biegów i są wyposażone w agregat prądotwórczy, ubrania żaroodporne, torbę medyczną i sprzęt hydrauliczny, nożyce, rozpieraki kolumnowe, prądownice, armaturę wodno-pianową, hydranty, szyny Kramera, przecinarkę do stali i betonu, lampę ledową, aparaty powietrzne, agregat oddymiający, klucze specjalistyczne i węże. Posiadają również pompę bardzo dużej wydajności. Mogą zabrać z sobą 5000 l wody - opisuje st. asp. Andrzej Puchała, dowódca zastępu w jednostce ratowniczo-gaśniczej PSP w Gliwicach-Łabędach.

Kilka obszarów współpracy
W sumie WFOŚiGW wsparł zakup sprzętu strażackiego na sumę ponad 7,2 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dodał do tej kwoty 600 tys. zł.

- Dzięki takiemu dofinansowaniu jesteśmy w stanie utrzymać właściwy stan wyposażenia w samochody i sprzęt specjalistyczny. Mamy kilka obszarów współpracy z WFOŚiGW, który wspiera nasze potrzeby także w zakresie środków ochrony indywidualnej strażaków. Wynosi ono 50 proc. środków niezbędnych do ich zakupu. Szczególnie istotny jest dla nas sprzęt ochrony dróg oddechowych. W tej dziedzinie także możemy liczyć na wsparcie Funduszu - wylicza st. brygadier Erwin Jaworudzki, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach.

Warto przy okazji wspomnieć, że WFOŚiGW dofinansowuje także Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwsza umowa z zarządem wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej została podpisana w 2006 r. w ramach realizacji zadania pn. "Zakup dla ochotniczych straży pożarnych województwa śląskiego sprzętu i wyposażenia pożarniczego do przeciwdziałania i usuwania skutków powodzi, katastrof drogowych i innych zagrożeń środowiska".

Pieniądze w kwocie 500 tys. zł przeznaczone zostały na zakupy m.in. agregatów prądotwórczych, motopomp, pił spalinowych, węży, zestawów ratownictwa technicznego oraz lekkich samochodów pożarniczych. W 2014 r. WFOŚiGW w Katowicach przekazał 4,5 mln zł na dofinansowanie zakupu sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Nowe wozy bojowe i sprzęt specjalistyczny trafiły m.in. do jednostek OSP w Rudzińcu, Tworogu i Pradłach.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Kraj i region Wydarzyło się
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
WMOPR
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama