Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Spółki Skarbu Państwa lokomotywami rozwoju innowacji

Kategorie: Wokół faktów
Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 13 lutego 2016 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. Bartłomiej Szopa
W ciągu najbliższych kilku lat największe państwowe spółki zamierzają wydać w sumie kilka miliardów zł na badania i projekty innowacyjne. Pośrod nich znajduje się m.in. KGHM Polska Miedź
reklama

Szef MSP Dawid Jackiewicz chce, aby spółki Skarbu Państwa aktywnie włączały się w programy skierowane do startupów. Jego zdaniem w dziedzinie innowacji należy wykorzystać potencjał państwowych firm oraz kompetencje przedsiębiorców i naukowców.

Minister skarbu podkreślił, że celem polityki gospodarczej rządu jest "wzmocnienie siły naszej gospodarki".

- Mamy na to gotowy przepis: wykorzystanie potencjału państwowych firm, a także kompetencji przedsiębiorców i naukowców w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań czy nowatorskiego podejścia do problemów gospodarczych - zaznaczył.

- Chcemy stworzyć optymalne warunki dla wzmacniania polskich przedsiębiorców i wykorzystania polskiej myśli technologicznej, a także wspierać niekomercyjną działalność kół naukowych przy wyższych uczelniach - zapowiedział szef MSP.

Jackiewicz zwrócił uwagę na powołaną w pierwszych tygodniach urzędowania premier Beaty Szydło Radę ds. Innowacyjności, której jest członkiem.

- W tej filozofii spółkom Skarbu Państwa należy się znaczące miejsce. Nasi poprzednicy podkreślali ich wagę w dziedzinie unowocześniania polskiej gospodarki, ale nigdy nie opracowali jednej spójnej strategii innowacyjności. To już się zmienia. Rada ds. Innowacyjności będzie koordynować wszystkie instrumenty polityki proinnowacyjnej - mówił.

Zapewnił, że będzie bardzo angażował się w nową, krajową politykę innowacyjną.

- Po pierwsze poprzez zachęcanie nadzorowanych podmiotów do aktywnego włączenia się w programy skierowane do startupów typu "StartInPoland" - wyjaśnił.

Innowacje - jak podkreślił - "wbrew obiegowej opinii rodzą się najczęściej w małych firmach".

Jego zdaniem dzięki zaangażowaniu spółek Skarbu Państwa startupy będą mogły rozwijać swoje pomysły w oparciu o nowe technologie czy modele biznesowe, a duże firmy korzystać z pomysłów nieobciążonych "korporacyjnym balastem".

Po drugie - jak mówił minister skarbu - chce "eliminować przeszkody, które uniemożliwiają lub znacząco ograniczają rozwój działalności innowacyjnej spółek".

- Niektóre bariery mają swoje źródło w wadliwym ustawodawstwie. To ulegnie zmianie, m.in. dzięki ustawie o wspieraniu innowacyjności. Wiele ograniczeń ma także podłoże wewnętrzne, organizacyjne i związane z mentalnością. Wymagam, by w nadzorowanych podmiotach walczono z takim podejściem - podkreślił.

- Moim trzecim celem jest efektywniejsze wykorzystanie wszystkich dostępnych na rynku instrumentów wspierania polskiej innowacyjności - przede wszystkim Agencji Rozwoju Przemysłu oraz jej funduszu ARP Venture - dodał szef MSP.

W ciągu najbliższych kilku lat największe państwowe spółki energetyczne, chemiczne czy miedziowe zamierzają wydać w sumie kilka miliardów zł na badania i projekty innowacyjne.

Zobacz wszystkie z: Wokół faktów
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
HVXJF
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama