Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Kto zainwestuje w Katowicki Holding Węglowy?

Kategorie: Górnictwo
Typ: Kraj
Utworzone: sobota, 13 lutego 2016 Autor: Anna Zych Źródło: portal górniczy
fot. Bartłomiej Szopa
Zdaniem wiceministra energii w KHW należy zainwestować od 400 do 500 mln zł. Na zdjęciu należąca do spółki kopalnia Mysłowice-Wesoła ruch Wesoła
reklama

Enea oraz inwestor z rynku kapitałowego (być może związany z górnictwem) wezmą udział w budowie Polskiego Holdingu Górniczego, który powstanie na bazie Katowickiego Holdingu Węglowego. Rozmowy o tym projekcie rozpoczną się już w lutym - poinformował w środę, 3 lutego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

- Zleciłem przygotowanie pewnej analizy, na ile podmiot ten jest silny kapitałowo i jak widziałby swoją rolę w tym procesie. Musimy ocenić, czy w ślad za propozycją idzie możliwość wyasygnowania pewnych środków - zapowiedział wiceminister.

Jego zdaniem kwota, którą należy zainwestować w KHW wynosi ok. 400-500 mln zł. Środki te zostaną zaangażowane w "pewne przedsięwzięcia w kopalniach, aby efektywniej wydobywać węgiel".

- Ten proces musi iść równolegle z uporządkowaniem relacji pomiędzy Kompanią a Holdingiem, jeżeli chodzi o sprzedaż węgla - podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister energii stwierdził też, że nie chciałby wprowadzać do spółek węglowych w charakterze inwestorów firm zaplecza górniczego, bowiem mogłoby to rodzić pewien konflikt interesów. Poinformował, że w KHW przeprowadzany jest audyt zasobów, potencjału kadrowego i sprzętowego.

Pewne wskazówki w sprawie tajemniczego "drugiego inwestora" można było uzyskać podczas konferencji prasowej w Grupie Węglokoks, zorganizowanej w ostatni poniedziałek. Prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło powiedział m.in., że Grupa jest zainteresowana dalszymi akwizycjami, mającymi wzmocnić jej węglowy filar.

- Wydobycie węgla realizowane w Węglokoksie Kraj jest niewystarczające dla naszych potrzeb. To jest ok. 2 mln t, tymczasem Grupa, dla zabezpieczenia sprzedaży na rynku krajowym i w eksporcie, potrzebuje znacznie więcej surowca. W najbliższym czasie pójdziemy w kierunku polepszenia jakości węgla. Nie chcemy tego węgla sprzedawać na wagony i tony, lecz pakować go w worki i przechwytywać marżę, która pozostawała poza nami. Pozwoli to na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku finansowego - stwierdził.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 8
gość: Elektryk
Dodano: wtorek, 16 lutego 2016
NA Staszicu to płacą kontrakty za spanie w robocie
8
gość: glebb
Dodano: wtorek, 16 lutego 2016
Ja to sie dziwie ze nikt nie wpod na to zeby Prezesa do spraw pracy odwolac. Przecież on nic dlo nos nie robi. a jeszcze sie pcho na nastympnom kadyncje. niech se siednie na zodku w doma.
7
gość: gosc
Dodano: poniedziałek, 15 lutego 2016
a jaka firma przeprowadza ten audyt i za ile?
6
gość: ryl
Dodano: poniedziałek, 15 lutego 2016
Leszku albo bierz pół albo zmień dilera. Pracuje na Wieczorku i jak na kilkanascie osób dozoru na kazdym oddziale dwoch jest ogarnietych to sukces a o spaniu i lezeniu to juz nie wspominam.
5
gość: leszek ze staszica
Dodano: poniedziałek, 15 lutego 2016
Co sie czepiacie dozoru , patrzcie na siebie robole , jak po dole idę to co jakiś czas widzę leżących górników, mechaników elektryków i innych pracowników kopalni , patrzcie na siebie a od dozoru się odwalcie gleby.
4
gość: Ptd.gns
Dodano: niedziela, 14 lutego 2016
Jak sie zarzadza byle tylko bylo to tak jest. Dozoru na dole tyle ze 1 na 2 pracownikow wychodzi. Damrota i cuw to juz calkiem nieporozumienie. Ciekaw jestem czy po przejeciu bo widac ze to nieuniknione reszta 14-stki bedzie wyplacona jak bedzie nowy podmiot juz zarzadzal....
3
gość: ryl
Dodano: sobota, 13 lutego 2016
jaki audyt? nie rozśmieszajcie mnie. podstawa to rozwalić bandę na damrota, kolejna sprawa niepotrzebny CUW, dalej w kolejce wypad związkowych grubasów na pensjach kopalnianych, i na koniec sprawdzić wyższy dozór od kierowników po samych dyrektorów wtedy będzie wiadomo gdzie są pieniądze z górnictwa.
2
gość: ada
Dodano: sobota, 13 lutego 2016
poco audyt skoro widać gołym okiem, przerost adinistracji, nieudolnego dozoru i rzeszy nieudolnych nadsztygarów od wszystkiego. a wystarczy kierownik i dyrektor!
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
XOGIP
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama