Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

ZUS odpowiada: przeliczenia do emerytury górniczej

Typ: Kraj
Tagi: zus
Utworzone: sobota, 6 lutego 2016 Autor: KAJ Źródło: portal górniczy
fot. ARC
Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej okresy pracy górniczej pomniejsza się o wszystkie okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego występujące po dniu 14.11.1991 r.
reklama

Komu i na jakich warunkach przysługuje emerytura górnicza? To jedna z kwestii, którą byli zainteresowani nasi Czytelnicy podczas konsultacji z ekspertami chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W następnych dniach będziemy publikować kolejne kwestie poruszone podczas konsultacji.

 

Pracuję w kopalni pod ziemią na stanowisku robotniczym od lutego 1999r. do nadal. Wcześniej w latach 1986-1987 przepracowałem 1 rok na dole w kopalni jako pomoc dołowa. Od 1999r. przepracowałem 1800 dniówek w przodku. W październiku b.r. ukończę 50 lat. Kiedy będę mógł przejść na emeryturę górniczą?
Górnicza emerytura przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki: - ukończył 50 lat - ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art., 50c ustawy emerytalnej.

Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej ze względu na wiek 50 lat zalicza się w wymiarze półtorakrotnym okresy pracy w przodkach, a także w drużynach ratowniczych. Okres wynikający z przepracowania 1800 dniówek w przodku będzie wynosił: 1800:22= 81m-cy, 18 dni, tj. 6 lat, 9 miesięcy, 18 dni , a zatem dodatkowo do uprawnień będzie uwzględniony okres: 3 lata, 4 miesiące, 24 dni.

Należy jednak pamiętać o tym, że przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej okresy pracy górniczej pomniejsza się o wszystkie okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego występujące po dniu 14.11.1991 r. A zatem po osiągnięciu wieku 50 lat oraz udokumentowaniu 25 lat pracy górniczej, może pan ubiegać się o przyznanie emerytury górniczej.

Urodziłem się w 1944 r. i pobieram emeryturę górniczą. Jakie mam możliwości przeliczenia emerytury od nowej kwoty bazowej po ostatnich zmianach przepisów?
Od 1 maja 2015 r. wszedł w życie przepis art.110a ustawy emerytalnej. Przepis ten umożliwia ponowne ustalenie wysokości emerytury poprzez ponowne obliczenie jej postawy wymiaru. Takiego przeliczenia dokonuje się tylko raz, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:

- do ponownego obliczenia podstawy wymiaru emerytury wskazane zostaną zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu emerytury:
- z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających w ostatnich 20 latach kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszony został wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
- z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury,
- nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy niż 250 proc.

Zatem podstawowym warunkiem przeliczenia jest podleganie ubezpieczeniom społecznym po przyznaniu emerytury. ZUS rozpatrzy uprawnienia do przeliczenia emerytury w oparciu o w/wymieniony przepis na wniosek emeryta i po przedłożeniu zaświadczenia o wynagrodzeniu uzyskanym w okresie innym, niż okres, z którego przyjęto wynagrodzenie do ustalenia aktualnej podstawy wymiaru, w tym po przyznaniu emerytury.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
QWPIF
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama