Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Sejm: komisja pozytywnie o kandydacie na nowego Głównego Inspektora Pracy

Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 28 stycznia 2016 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. Maciej Dorosiński
Przewodniczący komisji Wojciech Szarama (na zdjęciu) poinformował, że dotychczasowa Głowna Inspektor Pracy złożyła 19 stycznia pismo, w którym poinformowała o rezygnacji z funkcji ze względów osobistych. Hickiewicz na swoje stanowisko została powołana w lipcu 2012 roku przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz
reklama

Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek (28 stycznia) odwołanie z funkcji Głównego Inspektora Pracy Iwony Hickiewicz i powołanie na jej miejsce Romana Giedrojcia. Głównego Inspektora Pracy powołuje marszałek Sejmu.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej.

Przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS) poinformował, że dotychczasowa Głowna Inspektor Pracy złożyła 19 stycznia pismo, w którym poinformowała o rezygnacji z funkcji ze względów osobistych. Hickiewicz na swoje stanowisko została powołana w lipcu 2012 roku przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Za kandydaturą Romana Giedrojcia zagłosowało 9 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna posłanka wstrzymała się od głosu.

Szarama poinformował po głosowaniu, że teraz wnioski komisji zostaną przekazane marszałkowi Sejmu. W trakcie posiedzenia komisji kandydat na Głównego Inspektora Pracy powiedział, że chce przede wszystkim zwiększyć skuteczność inspekcji pracy, tak by lepiej walczyć z patologiami na rynku pracy.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ochrony Pracy kandydat na Głównego Inspektora Pracy wskazywał także na potrzebę odbiurokratyzowania pracy inspektora, który nierzadko tylko 30 proc. swego czasu przeznacza na kontrolę, gdyż 70 proc. musi poświęcić załatwianiu obowiązków administracyjnych. Mówił też o konieczności wprowadzenia systemu cyklicznego kontrolowania przedsiębiorstw, tak aby inspektorzy sprawdzali warunki pracy w poszczególnych firmach co najmniej raz na pięć lat.

We wtorek Rada Ochrony Pracy także pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Giedrojcia na Głównego Inspektora Pracy.

Zobacz wszystkie z: Kraj i region Wydarzyło się
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
VDCYC
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama