Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Złoty lekko się umocnił

Kategorie: Ceny i notowania
Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 28 stycznia 2016 Źródło: Polska Agencja Prasowa
reklama

Odbicie cen na rynku ropy i słabsze dane z gospodarki USA spowodowały, że złotówka lekko się umacniała - ocenili czwartkową (28 stycznia) sesję walutową analitycy. O godz. 18 euro kosztowało 4,46 zł, dolar 4,08 zł, a frank szwajcarski 4,02 zł.

Analityk Domu Maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski zwrócił uwagę, że w czwartek polska waluta nieznacznie umocniła się do dolara oraz euro, straciła natomiast do brytyjskiego funta.

- Wczorajsze posiedzenie FED stało się dziś impulsem do osłabienia amerykańskiej waluty, co zostało dodatkowo spotęgowane przez słabsze dane z USA, które poznaliśmy dzisiaj. Jednak nie spodziewamy się, aby ta tendencja na rynku okazała się trwała, choć wiele będzie zależało od jutrzejszych danych o PKB ze Stanów Zjednoczonych - dodał.

Analityk ocenił, że w najbliższym czasie raczej wykluczone jest to, by dolar kosztował poniżej 4 zł.

- Ze względu na niskie prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA już w marcu, zakładamy, że kurs USD/PLN będzie pozostawał w kolejnych tygodniach w okolicach 4,10 - przewiduje.

Maliszewski dodał, że kurs złotego wobec euro w okolicach 4,47 zł też powinien się utrzymać.

- Szczegółowy raport po ostatnim posiedzeniu RPP ujawnił, że w ramach odchodzącej Rady istniały duże podziały co kolejnych kroków dotyczących polityki monetarnej, jednak nie ma to już obecnie znaczenia ze względu na wymianę większości składu w najbliższych tygodniach" - skomentował. Jak dodał, na "rynku globalnym widzieliśmy w czwartek dużą zmienność i niezdecydowanie inwestorów, co nie sprzyjało złotemu pomimo dobrej sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych, która notowała dziś wyraźne wzrosty - wyjaśnił.

Ekspert wskazał, że polska waluta z powodu słabego franka umacniała się względem tej waluty. Ocenił, że presja na osłabienie franka szwajcarskiego powinna się nadal utrzymywać.

Zdaniem Konrada Ryczko z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska za lekkie umacnianie się złotówki odpowiada m.in. kontynuacja odbicia cen na ropie naftowej, co poprawiło nastroje wokół rynków wschodzących.

- Do lepszych nastrojów wokół złotego przyczyniła się również udana aukcja długu, gdzie resort uplasował obligacje o wartości 8,1 mld zł (popyt 12 mld). W konsekwencji obserwowaliśmy spadające rentowności również na rynku wtórnym, a fakt ten zwyczajowo wspiera notowania złotego. W szerszym ujęciu bardziej ryzykowne aktywa otrzymały wczoraj wsparcie w postaci gołębiego komunikatu FED, jednak początkowo reakcja inwestorów była mieszana, gdyż FOMC odniósł się do słabszych danych makro - dodał.

Zobacz wszystkie z: Ceny i notowania
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
VPSYL
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama