Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Światowe uzgodnienia klimatyczne ciosem dla unijnej koncepcji

Kategorie: Wokół faktów
Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 28 stycznia 2016 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. ARC
Według ministra środowiska Jana Szyszko Polska jest w stanie spełnić unijne cele, gdy zgodnie ze światowym porozumieniem pochłanianie CO2 przez lasy uwzględni się w obniżaniu emisji
reklama

Światowe porozumienie klimatyczne jest swego rodzaju ciosem dla koncepcji unijnej - uważa minister środowiska Jan Szyszko. Według niego Polska jest w stanie spełnić unijne cele, gdy zgodnie ze światowym porozumieniem pochłanianie CO2 przez lasy uwzględni się w obniżaniu emisji.

12 grudnia ub.r. w Paryżu blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ przyjęło globalne porozumienie, którego celem jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Aby zrealizować ten cel, strony mają dążyć do jak najszybszego osiągnięcia szczytu emisji gazów cieplarnianych, a potem w II poł. wieku do zrównoważenia emisji gazów cieplarnianych z ich pochłanianiem (m.in. przez lasy).

Tymczasem na forum UE trwają negocjacje ws. szczegółów unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego po 2020 r., który zakłada 40-proc. redukcję emisji CO2 do 2030 r.

- Na czym polega sukces Paryża? Na tym, że wróciliśmy do korzeni, że nie mamy konkretnych zobowiązań redukcyjnych np. 40 proc. do któregoś roku. A więc jest w tym dobrowolność z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych państw, a specyfika jest taka, że Polska ma swoje zasoby energetyczne, ale ma również lasy. Nie wolno jej zmuszać do tego, żeby pchała dwutlenek węgla pod ziemię (promowana przez UE technologia CCS), kiedy może ten sam efekt uzyskać za pomocą lasów - powiedział w czwartek (28 stycznia) Szyszko podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa.

Jak zaznaczył w paryskim porozumieniu zginęło słowo dekarbonizacja, a pojawiło się pochłanianie m.in. przez lasy jako "równorzędne działanie" z redukcją emisji. Zauważył, że obecny unijny pakiet (do 2020 r.) zakłada wyłącznie redukcję emisji przy pomocy systemu handlu emisjami dla produkcji energii elektrycznej, ciepła, cementu, stali, szkła i papieru.

- W tej chwili zmieniliśmy (światową) politykę po roku 2020 - podkreślił Szyszko.

- Po 2020 r. mamy cele (przyjęte przez 198 państw w tym wszystkie państwa UE), czyli zmniejszenie koncentracji (CO2), ale nie powiedziano jakimi metodami mamy to osiągnąć - mówił.

- Ja sobie zdaję sprawę, że to jest swego rodzaju cios w koncepcję unijną - ocenił minister środowiska.

Poinformował, że w tej chwili rozpoczęły się negocjacje.

- Już odwiedziło nas tu dwóch komisarzy (ds. energii i klimatu oraz ds. środowiska) i główny obiekt ich zainteresowania to, w jaki sposób będziemy realizowali to porozumienie i w jaki sposób włączymy m.in lasy do europejskiego systemu handlu emisjami, bo w układzie światowym to jest - zauważył.

Zdaniem ministra Polska na forum UE będzie musiała wywalczyć uwzględnienie pochłaniania przez lasy w obniżaniu emisji.

- W tej chwili trwają negocjacje (ws. unijnego pakietu po 2020 r.): nie ma stałych zobowiązań, są zobowiązania miękkie, obowiązuje nas nawet 40 proc. (redukcji emisji CO2 do 2030 r.). Jesteśmy w stanie temu sprostać, włączając w to lasy jako możliwość wywiązania się ze zobowiązań - podkreślił Szyszko. 

Zobacz wszystkie z: Wokół faktów
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: Emitent
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
To zdumiewające ilu niby poważnych ludzi na świecie zajmuje się takimi bzdurami. Mógłbym to zignorować, gdyby nie to, że działalność całego tego gremium kosztuje. Także mnie. Ja proponuję iść dalej... można naukowców przekonać do tego, żeby dowiedli, że fale radiowe są szkodliwe i może niech wszyscy co nadają też płacą za emisję i ten koszt się doliczy do rachunków odbiorców i znowu będzie super kasa do wzięcia i podzielenia :) Pomyślmy, co by tu jeszcze...... :)))
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
JYAWP
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama