Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Rocznica: 10 lat od katastrofy MTK

Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 28 stycznia 2016 Autor: MD Źródło: portal górniczy
fot. ARC
W najbardziej istotnym okresie akcji, na terenie zawalonej hali MTK działało ponad 100 ratowników górniczych
reklama

Dokładnie 10 lat temu, 28 stycznia 2006 r., doszło do tragedii na Międzynarodowych Tragach Katowickich. Kilkanaście minut po godz. 17. zawalił się dach obiektu, w którym odbywała się wystawa gołębi pocztowych. W katastrofie zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.

W akcji ratowniczej uczestniczyło ponad 100 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, a także ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia. Łącznie w najbardziej istotnym okresie akcji, na terenie zawalonej hali MTK działało ponad 100 ratowników.

Wielkim utrudnieniem były warunki atmosferyczne, z mrozem sięgającym - 18st.C oraz to, że dach obiektu spadł z dużej wysokości bezpośrednio na posadzkę i zalegała na nim gruba warstwa zlodowaciałego śniegu.

- Grupy ratowników górniczych wymieniały się co 1-1,5 godz., żeby się ogrzać i nieco odpocząć. W taki sposób pracowali non stop do rana 29 stycznia. W ciągu pięciu godzin akcji ratownicy różnych formacji wydobyli 141 poszkodowanych przekazując ich służbom medycznym. Do świtu wydobyto 60 ofiar. Ratownicy górniczy w pierwszych 12 godzinach akcji uratowali 13 uwięzionych w zawale poszkodowanych i wydostali 29 ofiar śmiertelnych - czytamy w sprawozdaniu z akcji opublikowanym przez CSRG

Jako przyczyny katastrofy wstępnie podawano: nadmiar śniegu na dachu, błędy konstrukcyjne i wykonawcze oraz wcześniejsze uszkodzenia.

Biegli ustalili, że główną przyczyną katastrofy był błędny projekt wykonawczy budynku, znacznie różniący się od (prawidłowego) projektu budowlanego. Celem zmiany było ograniczenie kosztów budowy. Prokurator posiada również dowody (w postaci e-maili, które pisali do siebie) na to, że członkowie zarządu byli świadomi zagrożenia, ale mimo tego nie wydali polecenia usunięcia śniegu zalegającego na dachu, choć rzeczoznawca zalecił podjęcie tych czynności i dodatkowo weryfikację projektu wykonawczego.

Prokurator zakończył śledztwo w końcu czerwca 2008. Zdecydowano się postawić zarzuty 14 osobom. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 18 lipca 2008.

Tragedia była bezpośrednim powodem nowelizacji prawa budowlanego. Pod koniec marca 2007 r. za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 402 posłów, przeciw było trzech, a sześciu wstrzymało się od głosu. Celem przewodnim wprowadzenia nowych przepisów było zwiększenie bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, szczególnie tam, gdzie organizowane są imprezy masowe.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Kraj i region Wydarzyło się
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 1
gość: metronom
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Katastrofa budowlana - zawalenie dachu na MTK w styczniu 2006 r. wydarzyła się w czasie rządów PIS 2005-2007. Do dzisiaj wiele osób z tamtej katastrofy walczy przed sądami o odszkodowania. Katastrofa samolotu w Smoleńsku w 2010 roku, nastąpiła w czasie rządów PO/PSL. Rodziny ofiar tej katastrofy otrzymały odszkodowania w trybie prawie natychmiastowym. Który rząd działał sprawniej?
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
JDMUN
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama