Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Górnictwo: zarząd Kompanii wypowiedział porozumienie

Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 28 stycznia 2016 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. Jarosław Galusek
Porozumienie z lipca precyzowało zapisy wcześniejszego porozumienia, zawartego między ówczesnym rządem a stroną związkową w styczniu zeszłego roku. Uzgodniono wówczas, że przejście pracowników zatrudnionych w Kompanii Węglowej do tzw. Nowej Kompanii Węglowej (dziś - Polskiej Grupy Górniczej) odbędzie się w trybie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i wynagrodzenia
reklama

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) wypowiedział w czwartek (28 stycznia) zawarte w lipcu ubiegłego roku porozumienie ze związkowcami, gwarantujące niezmienność warunków zatrudnienia przez rok od przejścia do innego podmiotu - dowiedziała się PAP ze źródeł w związkach i Kompanii.

Związkowcy obawiają się, że może to być wstęp do obniżki wynagrodzeń, a nawet zwolnień, po przekazaniu 11 kopalń Kompanii do nowej spółki pod nazwą Polska Grupa Górnicza (PGG).

Przedstawiciele KW oficjalnie nie komentują sprawy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie ma mowy o zwolnieniach pracowników, natomiast wypowiedzenie ma dać możliwość ruchów prowadzących do obniżki wynagrodzeń. Podobnego zdania są przedstawiciele związków.

- Przedstawione założenia planu techniczno-ekonomicznego dla kopalń Kompanii przewidują m.in. drastyczne cięcie kosztów osobowych, na co nie ma naszej zgody. Wypowiedzenie porozumienia można odczytywać jako przygotowanie do planowanych działań - powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Porozumienie z lipca precyzowało zapisy wcześniejszego porozumienia, zawartego między ówczesnym rządem a stroną związkową w styczniu zeszłego roku. Uzgodniono wówczas, że przejście pracowników zatrudnionych w Kompanii Węglowej do tzw. Nowej Kompanii Węglowej (dziś - Polskiej Grupy Górniczej) odbędzie się w trybie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i wynagrodzenia.

W lipcu strony uzgodniły dodatkowo, że warunki te pozostaną niezmienione do czasu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez okres jednego roku od dnia przejścia pracowników do nowego podmiotu.

Sygnatariuszem lipcowego porozumienia była też spółka Węglokoks ROW (obecnie PGG); wypowiedzenie postanowień tego dokumentu przez KW jest równoznaczne z wypowiedzeniem także przez tę spółkę.

Wypowiedzenie porozumienia daje możliwość wcześniejszej zmiany warunków wynagrodzenia górników - np. rezygnację z części należnych górnikom świadczeń, jak czternasta pensja (np. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zawieszono jej wypłatę na trzy lata) i inne dodatki. Pozbawienie pracowników tego typu świadczeń oznaczałoby zauważalny spadek średniego wynagrodzenia, bez obniżki stawek zasadniczych.

Nieoficjalnie przedstawiciel kierownictwa Kompanii powiedział PAP, że zachowując lipcowe porozumienie zarząd PGG po przejęciu kopalń miałby "związane ręce" do jakichkolwiek działań w sferze wynagrodzeń. Tymczasem od lipca ubiegłego roku sytuacja na rynku węgla jeszcze się pogorszyła, zakładano też, że nowa Kompania powstanie znacznie wcześniej; teraz nowe realia wymuszają większe oszczędności - tłumaczył przedstawiciel Kompanii. Utrzymanie dotychczasowych warunków przez rok uniemożliwiłoby oszczędności w tej sferze.

Oficjalnie spółka nie komentuje wypowiedzenia porozumienia.

- Jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną społeczną; na tym etapie wszelkie komentarze byłyby niestosowne - powiedział rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

Zobacz wszystkie z: Górnictwo Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 36
gość: obserwator
Dodano: poniedziałek, 1 lutego 2016
Najpierw rządzili oszuści i złodzieje, a teraz tylko oszuści, wiec jest lepiej :)
36
gość: mario
Dodano: niedziela, 31 stycznia 2016
Proponuja wiąść tych psełdo menedżerów na 3 miesiące do roboty na dół i dać im wszystko to co chcą zrobić i niech potem z tego żyja a potem mogemy godać o oszczędnościach
35
gość: Rado
Dodano: niedziela, 31 stycznia 2016
Rząd polski wspiera Putina i rosyjskie miejsca pracy ??? w Castoramie i Lerła sprzedaje sie ponad 50 procent wegla za wschodniej granicy. Wielki ,, hehe Polak Buzek zamknął kopalnie Morcinek w Kaczycach a teraz od 3 lat Czesi jego koledzy i dalsza rodzina wydobywa węgiel od strony czeskiej.
34
gość: ooollloo
Dodano: sobota, 30 stycznia 2016
Do WRC zapytaj kolegow zwiazkowcow to Ci potwierdza, na Marcelu dyrektor przyszedl na odprawie i powiedzial ze za rok 2015 wyprowadzilismy zyski 220mln zł, jesteśmy przed Bogdanka.
33
gość: KOTEK1
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Na Marginesie pieniądze na 14 są odkładane przez cały ROK Z NASZYCH WYPŁAT Kiedyś był taki wielki związkowiec Zbigniew. M. co zabrał Górnikom 13 w zamian awansował na ciepłą posadkę od Rządu Koledzy wypisujcie się puki jest jeszcze czas. Szczęść Boże
32
gość: KOTEK1
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Koledzy górnicy ,, ci co pracują , pracują na dole,, związki działające w KW już dawno sprzedały wszystkie kopalnie . Za własne firmy udzielające usługi kopalnią, i swoje posadki!!! udziały jak w NAT I INNE TRZEBA POWIEDZIEĆ DOŚĆ TYM DZIADKĄ ZŁODZIEJĄ. TRZEBA BĘDZI ZACZĄĆ WYPISYWAĆ SIĘ ZE ZWIĄZKÓW MOŻE ZACZNĄ BRONIĆ PRACOWNIKA A NIE WŁASNE INTERESY Przykład: jak wszystkie związki rok temu szybciutko podpisały zabiór deputatu emerytom a dzisiaj wielce o niego Walczą lub udawają że walczą
31
gość: wrc
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Skad masz takie info nt. zyskow tych dwoch kopaln? A moze posiadasz wiedze na temat innych zakladow KW. Chodzi o zyski/straty. Ostatni raz taki ranking widzialem za 2014r. pozdrawiam
30
gość: Ryl
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
ooollo - Bolesław Śmiały miał 25mln na plusie i to z Marcelem jedyne dwie na plusie. Ogólnie kopalnie są w jednej spółce, więc zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". To są plusy i minusy takiej sytuacji. A że Marcel na plusie to tylko się cieszyć. Ale gorzej jak za rok się podwinie noga i będzie do zamknięcia a będzie po za spółką - nic wtedy mi nie pomoże.
29
gość: Lars
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Wywalić związki z kopalń, a za pieniądze z których byli utrzymywani wypłacić czternastki! Podoba mi się pomysł Kompani Węglowej odnośnie wypowiedzenia warunków, w pierwszej kolejności będzie można zwolnić wszystkich związkowców i tow trybie natychmiastowym!
28
gość: nomad
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
16-tego :/
27
gość: Andrzej
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
A kiedy pietnastki placa?
26
gość: ooollo
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Marcel za rok 2015 miał zysku 220mln zł , dlaczego wiec Gornicy nie mieliby otrzymać 14stki? ( skoro jak juz ktos tu pisal jest to z zyskow? ) sa zyski kolosanle! Juz mamy dosc pompowania kasy do wspolnej puli.
25
gość: Ryl
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
JARGO w 100% zgadzam się co do 14-ki. Ale na obecne 14-ki już była kasa pobierana - bo to składowa wypłaty. Teraz by musieli powiedzieć, że koniec i tyle. Tylko dwóm kopalniom trzeba wyjaśnić, że jak się jest w grupie to działa zasada "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Żeby nie płakali, że jak są na plusie to im się należą zyski.
24
gość: stan
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Obnaża się strategia rządu Pani Premier jak sama powiedziała "dziouchy ze slonska" Łatwiej dać Rydzykowi niż Górnikowi Może podziękować Pani Kopacz za uratowanie jej Brzeszcz przed likwidacją
23
gość: jargo
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
PiS obiecała ratować kopalnie , pokazał jak to można zrobić na przykładzie Brzeszcz ( wiadomo dlaczego ) a reszta róbta co chceta ;) - co do 14 - JAKIE 14 -ki ??? Jak powstawały 14-tki to regulamin jasno mówi - WYPŁATA Z ZYSKÓW !!!! Gdzie zyski ? Nie ma - nie ma i nagrody z zysków.
22
gość: Górnik
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Ludzie nie dajcie się omamić związkowcom zobaczcie co zrobili w Jastrzebskiej spółce najpierw wojowali strajkowali bronili swoich stołków a póżniej polegli i podpisali cięcia wynagrodzeń. Tylko oni za bardzo na tym nie stracili dalej siedzą na powierzchni i piją kawę i zajmują sie wycieczkami a zaznaczę zarabiają wiecej od górnika w ścianie , przodku w Kompani będzie to samo.
21
gość: Górnik
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Co dalej z emerytami na kopalniach w Kompani pracuje ponad 600 osób na etatach i są to głównie związkowcy i osoby dozoru. Młodzi nie mają pracy a trzyma sie różnego rodzaju wielkich specjalistów którzy są podabno niezastąpieni nie takie były gwiazdy na kopalniach. Pozwalniać ich wszystkich i dać pracę młodym ich czas sie już dawno skończył .
20
gość: tomitom
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Co się dzieje? Co to za porozumienia które w każdej chwili i bez konsekwencji można wypowiedzieć to są jaja jakieś!
19
gość: stan123
Dodano: piątek, 29 stycznia 2016
Ludziska -utworzcie JEDEN ale prawdziwy ZWIAZEK ZAWODOWY GORNIKOW a nie sto nic nie wartych, a z kopaln nalerzy niestety zwolnic ludzi do spraw NIEPOTRZEBNYCH i NIE GORNIKOW . Kopalnia jak sam nazwa mowi to miejsce pracy GORNIKOW a nie malarzy, stolarzy i wielu innych. Prace biurowe nalezy zminimalizowac i skomputeryzowac , zlikwidoawac stanowiska powielajace sie a bedzie duzo lepiej
18
gość: jon
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
maki się myli, bo pisze ze strata ze sosnicy za ubiegły rok by pokryła wszystkie 14-tki z KW. Nie tak, strata za pół roku by te 14-tki pokryła. strajkujcie i dalej ratujcie najlepsza gruba w Polsce z najlepszymi dyrektorami .
17
gość: Ryl
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Makiemu chodzi o to, że dużo osób z administracji jest pisanych z przeróbki.
16
gość: ziomal
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
@ Ryl Trochę masz racji, a trochę bujasz w obłokach. Żadna firma nie poradzi sobie z obsługą 2tys ludzi z pięcioma osobami administracji! TO FIKCJA! Druga sprawa do socjalny. Przeczytaj Ustawę o funduszu socjalnym, a później komentuj, bo to co napisałeś to BZDURA! Co do reszty ... można się w części z Tobą zgodzić. :-)
15
gość: górnik
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Maki Przeróbke porównujesz do administracji?
14
gość: CD
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
CD.... Widmo SRK ciąży nad każdą kopalnią KW Więc jaki pajac związkowy zdobędzie się na odwagę i opluje dyrektora???? Który de fakto za kilka miesięcy będzie mu zapewne podpisywał urlop górniczy.... Panowie związkowcy sprzedali JSW sprzedadzą i KW.... nie bądźmy naiwniakami i ciemniakami.... cały zarząd KW powinnien się podać do dymisji i to bez prawa do obpraw.....
13
gość: zwiazkowcaNaTaczkeIzaBrama
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Co to się dzieje..... mówię Wam już dziś... czternastka w dwóch ratach, to było przesądzone już dwa dni temu..... Na jednym z oddziałów przodkowych pracuje na zmianie 8 pracowników, no bo brak ludzi, a na rannej zmianie na powierzchni siedzi w komorze i w biurze tego też oddziału 10 ludzi.... chyba coś jest nie tak.... pierwsze co trzeba zrobić to wypisać się ze swiązków, bo to jest bujda co oni robią... przecież dyrektor ich płaci, więc jak mogą gryźć rękę która ich karmi, tym bardziej, że widmo SRK
12
gość: Ryl
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
C. D. -wywalenie tych co nagminnie chodzą na L4 za alkohol - czasy się skończyły, że się takie osoby utrzymuje - bo każdy z nas przez nich traci bo dyrektor do sp. pracy wymyśla jakieś utrudnienia w braniu urlopu z dnia na dzień itp, tylko przez nich, a zakład pracy też traci na nich... i my też !!!
11
gość: Ryl
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
C. D. -administracje trzeba zmniejszyć do minimum, w normalnej firmie się nie utrzymuje takich stanowisk, w prywatnych grubach administracji prawie nie ma - zajmują się tym max 5-6osób na 2tyś ludzi... -zlikwidowanie socjalnego - nie wiem jak Wy ale wolę 400zł do wypłaty a i tak w ciągu roku z socjalu max korzystam z wakacji pod gruszą a resztę dostają związki...
10
gość: Ryl
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Tym razem związki próbowały coś zrobić pozytywnego. Przyszły do KW na rozmowę, by się nie dać z naszymi 14-stkami, a Ci na drugi dzień wyskoczyli na rezygnację z ustaleń lipcowych. To co koledzy zauważyliście musi się zmienić: -kalfaktorzy (Ci co siedzą jak święte krowy, wiadomo, że czasem są potrzebni ale nie non stop), inspektorzy (sztucznie powołani), kierowcy dozoru wyższego i kapusie na dół!!!
9
gość: maki
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Tu nie trzeba nic brać żadnych 14, barbórek i innych wynagrodzeń, tu trzeba zrobić porządek i wywalić nierobów lub skierować do pracy zgodnie z przydziałem. Dość wyłudzania kasy i pracy na powierzchni przez pracowników dołowych, zatrudniania multum inspektorów nie wiadomo po co i na co, prowadzenia niektórych planistek lub pracowników administracji z przeróbki itp. Tak jest we wszystkich kopalniach a przoduje w nich chyba KWK Sośnica, a za ubiegły rok swoją stratą pokryła by wszystkie 14 pensje z KW.
8
gość: @anfy
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
a wiesz kogo stać na budowę domu mając trójkę dzieci i mieszkanie na utrzymaniu ? Związkowca ;)
7
gość: @anfy
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Strajkuj, strajkuj, ale najpierw pod siedzibą związków. Co zrobili od stycznia zeszłego roku ? NIC, KOMPLETNIE NIC. Poza tym że ludziom blokowali przeniesienia na inne kopalnie a sami uciekali na urlopy górnicze (m. in. związkowcy z KWK Sośnica)
6
gość: anfy
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Strajkujemy panowie !
5
gość: joj
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Bardzo dobrze kończy sie patologia na kopalniach 20 napisanych na dole 5 i nie ma komu robić ale kase wszyscy by chcieli !!!!!
4
gość: NIKO
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
LUKI a czy to wina Związków ?
3
gość: benek
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Chcieliście PIS to macie ważniejszy jest program 500+ kupili was za marne grosze ktoś musi za to wszystko zapłacić
2
gość: LUKI
Dodano: czwartek, 28 stycznia 2016
Wypisujemy się ze związków! ! STRAJK!
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
XQWBD
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama