Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Górnictwo: Kopex czeka na koncesję

Typ: Kraj
Utworzone: środa, 15 kwietnia 2015 Źródło: newseria biznes
fot. Andrzej Bęben
Złoże, które chce eksploatować Kopex zlokalizowane jest na obszarze koncesyjnym Oświęcim-Polanka 1 obejmującym tereny trzech gmin: Przeciszowa, Polanki Wielkiej i Oświęcimia
reklama

Planowana przez Grupę Kopex kopalnia węgla kamiennego w Przeciszowie koło Oświęcimia jeszcze w br. powinna uzyskać koncesję górniczą. Gdyby tak się stało, to wydobycie pierwszych ton surowca byłoby możliwe już od 2018 r. Szacowana wielkość złoża wynosi powyżej 100 mln ton. Eksploatacja mogłaby więc potrwać co najmniej trzy dekady.

- Chcielibyśmy bardzo uzyskać koncesję górniczą, czyli zgodę na eksploatację podziemną, jeszcze w 2015 r. - zapewnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Broncel, członek zarządu Grupy Kopex. - Wtedy rozpoczęlibyśmy dalsze prace, tak aby w 2018 r. można już było wydobyć pierwsze tony węgla.

Złoże jest zlokalizowane na obszarze koncesyjnym Oświęcim-Polanka 1 obejmującym tereny trzech gmin: Przeciszowa, Polanki Wielkiej i Oświęcimia. Uchwałę pozytywnie opiniującą projekt tej inwestycji Rada Nadzorcza spółki podjęła w listopadzie 2013 roku. Od tego mniej więcej czasu trwają prace przygotowawcze związane między innymi z zapewnieniem przedsięwzięciu finansowania. Wartość inwestycji jest szacowana na przeszło 1,5 mld zł. Pod koniec marca br. radni Przeciszowa uchwalili Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Przeciszów, uwzględniające istnienie kopalni. To przybliża spółkę do realizacji inwestycji, choć jeszcze nie przesądza o niej ostatecznie.

- Nazwa także pozostaje wciąż kwestią otwartą - dodaje Piotr Broncel. - Wielkość złoża oceniamy na grubo ponad 100 mln t. Przy założeniu, że kopalnia będzie fedrować na poziomie 4 mln t rocznie, mamy czas eksploatacji wynoszący 30 lat i więcej.

Zaletą projektu jest niewielka głębokość złoża (250-650 metrów pod ziemią), która umożliwia jego udostępnienie tzw. upadowymi wyrobiskami korytarzowymi zamiast tradycyjnymi szybami. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty inwestycji byłyby niższe, wyższa natomiast wydajność. Kopalnia w Przeciszowie byłaby pierwszą w Polsce inwestycją wykorzystująca tylko wyrobiska upadowe. Korzystanie z takiego rozwiązania pozwoliłoby także wyeliminować problem wąskiego gardła w transporcie urobku na powierzchnię, jakim zazwyczaj są tradycyjne szyby. Grupa Kopex szacuje, że nowy zakład docelowo może zatrudniać ponad tysiąc osób.

- Kopalnia od samego początku jest projektowana i budowana w oparciu o model, który zapewni najniższe możliwe koszty wydobycia - wskazuje Broncel.

- Dzisiaj szacujemy, że będą one niższe od kosztów wydobycia w kopalni Bogdanka, czyli bardzo konkurencyjne. Przy takiej cenie klient na dobry węgiel energetyczny z pewnością się znajdzie.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Górnictwo Węgiel kamienny
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 10
gość: Rado
Dodano: czwartek, 16 kwietnia 2015
Buzek podobno załatwia tam pozwolenie dla Czechów. Huta Trinec potrzebuje takiego wegla już z Morcinka w Kaczycach nam kradną Czesi
10
gość: gleba
Dodano: czwartek, 16 kwietnia 2015
"pod miastem"? Dobre hehe! To są same wiochy! ;)
9
gość: andrzejF
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu.
8
gość: mad
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
Trzeba być kompletnym idiotą godząc się na ekslpoatację na zawał na głebokości 250m pod miastem..
7
gość: hahaha
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
Już widzę tę koncesję. :)
6
gość: taktak
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
No tak tylko tam pewnie klapki na łaźnie jakie pracodawca jsw wydaje pracownikom nie będą kosztować 50 zł
5
gość: trw
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
za 10 lat
4
gość: sorek
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
na stronie kopalniaprzeciszow. pl zakładka kariera
3
gość: młody
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
Na stronie kopexu
2
gość: piast monkey
Dodano: środa, 15 kwietnia 2015
Gdzie można składać CV ?
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
LOAHZ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama