Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

OZE: Conbelts Bytom inwestuje w fotowoltaikę

Kategorie: Ekologia Firmy zaplecza Kalejdoskop ekologiczny Maszyny
Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 4 sierpnia 2014 Autor: GAL Źródło: portal górniczy
fot. Jarosław Galusek
Uroczyste przecięcie wstęgi. Od lewej: Bogdan Fiszer, prezes Conbelts, Marzanna Peukert, wiceprezes, oraz Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW

Farmę fotowoltaiczną o mocy 102 kW dofinansowaną ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, oddano do użytku w firmie Conbelts Bytom, produkującej taśmy przenośnikowe m.in. dla górnictwa. Choć jej moc jest niewspółmierna do energetycznych potrzeb zakładu, to jednak wpisuje się w europejskie trendy.

Farmę zbudowano na powierzchni 2000 m2, kosztem miliona zł. Składa się z 432 modułów fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 695,52 m2. W ciągu roku, w zależności od nasłonecznienia, ma produkować ok. 102 400 kWh energii. Inwestycja została sfinalizowana już w ubiegłym roku, ale z uroczystym oddaniem jej do użytku czekano do momentu, kiedy będzie można wyciągnąć pierwsze wnioski z jej funkcjonowania.

- Po pierwszym półroczu funkcjonowania farma została zsynchronizowana z systemem energetycznym. Co do wielkości produkcji, to przekroczyliśmy plany o 25 procent. W weekendy możemy "wypchnąć" nadmiar energii do sieci - wylicza Bogdan Fiszer, prezes Conbelts.

- Na naszym przykładzie, a także zaprzyjaźnionej firmy Fasing z Katowic, która podobną instalacje otwierać będzie we wrześniu, widać, że firmy okołogórnicze osadzone w węglu, starają się nadążyć za tymi europejskimi trendami w zakresie polityki klimatycznej. Może te zmiany są zbyt gwałtowne i wywołują coraz większy opór, bo negują nasze zasoby naturalne w postaci węgla, ale przecież nikt z nas nie chciałby się już cofnąć do lat 80., żeby wracając z wczasów nad morzem zobaczyć i poczuć czym oddycha.

- Liczę, że ta instalacja i te rozwiązania, choć są jakąś tam pochodną tego nielubianego pakietu energetyczno-klimatycznego i pewnie świata nie zbawią, to jednak będą sprzyjały prawdziwemu rozwojowi technologicznemu, który będzie ekologiczny i ekonomiczny jednocześnie - powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, która wraz z władzami spółki dokonała uroczystego przecięcia wstęgi.

W galerii: Otwarcie farmy fotowoltaicznej w firmie Conbelts Bytom, 1 sierpnia 2014 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nattg.pl/Trybuna Górnicza).

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
OPRDG
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama