PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
26 czerwca 2014 06:05 Trybuna Górnicza : : autor: Witold Gałązka 13,630 odsłon

System 24/7 daje wydajność i zatrudnienie

Ludzie pracują zgodnie z Kodeksem pracy, czyli przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy - podkreśla Bronisław Gaj
fot: ARC

24/7 sprzyja też bezpieczeństwu, bo górotwór zachowuje się bardziej przewidywalnie. Najlepsze warunki górnicze ściana ma przy stałym, równomiernym postępie dobowym i równomiernym wydobyciu, przy założeniu, że warunki geologiczne pod ziemią są podobne przez dłuższy czas. Wówczas nie dochodzi do generowania dodatkowych naprężeń górotworu z powodu dłuższego postoju ściany - podkreśla BRONISŁAW GAJ, dyrektor ds. produkcji, kierownik ruchu Zakładu Górniczego PG SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach.

PG SILESIA ma się czym chwalić, bo jako pierwsza kopalnia w Polsce prowadzi wydobycie w systemie 24/7.
W tej chwili tak naprawdę mamy jeszcze system 24/6 plus średnio 2 zmiany w niedziele, czyli wydobycie przez ponad 6 dni w tygodniu po 24 godziny na dobę. Pełny system 24/7 wdrożymy od 1 lipca tego roku. Aby sprostać temu wyzwaniu, niedawno zwiększyliśmy już odpowiednio zatrudnienie w kopalni. [Wynosi ono dziś 1,7 tys. osób w stosunku do 738 w 2010 r. - przyp. red.]. Obecnie potrzebne są dodatkowe brygady, które uzupełniają obłożenie niedziel.

To znaczy, że 24/7 stwarza nowe miejsca pracy, bo potrzeba więcej rąk, żeby obsadzić górnikami 4 zmiany na dobę?
Ludzie pracują zgodnie z Kodeksem pracy, czyli przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dniówka górnika pod ziemią trwa 7,5 godziny, licząc od zjazdu do wyjazdu z dołu kopalni. Rzeczywiście zwiększa się ilość pracy, ale nie wchodząc w szczegóły Prawa pracy, mogę zapewnić, że jest ono respektowane w 100 proc.

Dlaczego zdecydowaliście się na rewolucję organizacyjną?
Jeśli wyposażenie ściany kosztuje olbrzymie sumy - ok. 75 mln zł, a drugie tyle pochłaniają roboty przygotowawcze, to znaczy, że majątek pod ziemią wart jest od 150 mln do 200 mln zł. Powinien pracować. Jeśli wykorzystujemy go tylko przez 5 dni, a przez 2 kolejne maszyny stoją bezproduktywnie, ponosimy niepotrzebną stratę. A w naszym przypadku mówimy o wyposażeniu 2 ścian i 3 przodków.

Podobno 24/7 sprzyja też bezpieczeństwu, bo górotwór zachowuje się bardziej przewidywalnie?
Rzeczywiście, najlepsze warunki górnicze ściana ma przy stałym, równomiernym postępie dobowym i równomiernym wydobyciu, przy założeniu, że warunki geologiczne pod ziemią są podobne przez dłuższy czas. Wówczas nie dochodzi do generowania dodatkowych naprężeń górotworu z powodu dłuższego postoju ściany.

Załoga bezboleśnie zaakceptowała nowe zasady?
Ogromna w tym zasługa naszych związków zawodowych, które po negocjacjach zgodziły się na warunki w istocie sprzeczne z tradycyjnym systemem czasu pracy, gwarantowamym przez dawne układy zbiorowe w górnictwie. W przypadku nowych pracowników warunkiem przyjęcia do pracy jest zaakceptowanie przez kandydata takiej, a nie innej organizacji pracy. Podczas co najmniej 2 rozmów przed przyjęciem informujemy kandydata, że w Silesii obowiązuje system 24/7, więc trudno, by potem czuł się tym zaskoczony. Poziom płac ustawiliśmy w taki sposób, aby konieczność pracy w soboty i niedziele miała odzwierciedlenie w wynagrodzeniu. Pracownikowi objętemu organizacją pracy 24/7 przysługuje dodatek na każdą godzinę pracy w sobotę i niedzielę. Przy tym zakładowa umowa zbiorowa zawsze musi respektować ramowe zasady Prawa pracy, które obowiązują w Polsce.

Co jest dla Silesii największą korzyścią ruchu w systemie 24/7?
Przede wszystkim zwiększona wydajność. Mamy dużo większe postępy miesięczne ścian, średnio o 8 dni większe niż dotąd. Przy postępie 5,5-6,5 m na dobę w miesiącu przekłada się to średnio na dodatkowe 30 m. Jednocześnie nie zwiększyliśmy zatrudnienia w administracji i oddziałach usługowych, z wyjątkiem ślusarzy czy elektryków. W kopalni niezmienne są pewne koszty stałe, niezależne od tego, czy ściana fedruje 4 czy 6 tys. t węgla. Zestawiając te koszty z większą produkcją, trzeba stwierdzić, że wydobycie w sobotę i niedzielę na pewno nam się opłaca.

Ile wynosi obecnie wydajność PG SILESIA?
Docelowo ok. 1,9 mln t urobku w 2014 r. przypadnie na 1668 pracowników, co daje ponad 1,1 tys. t urobku surowego na zatrudnionego. Mówimy o wolumenie wydobycia, czyli o ilości urobku razem z kamieniem, który trzeba jeszcze potem oddzielić od węgla.

Maszyny w leasingu tym bardziej opłaca się wykorzystywać jak najoptymalniej?
Rzeczywiście, za takie urządzenia płaci się kalendarzowo, więc tym bardziej warto produkować przy ich pomocy w soboty i niedziele. Przy czym u nas takich wynajmowanych maszyn jest niewiele, posiadamy własne.

Czy ruch ciągły sprzyja bezawaryjności sprzętu? Jak rozwiązano problem napraw i przeglądów?
Pierwsza połowa każdej pierwszej zmiany przez 4 godziny przeznaczona jest na przegląd technologiczny. Tak naprawdę pracujemy więc 3,5 zmiany na dobę. Na początku przeprowadza się kontrole metanometryczne, smarowania, wymiany części, podzespołów, uzupełnia się płyny techonologiczne, przeprowadza przebudowy, remonty, konserwacje. Każda z brygad jest uniwersalna pod względem kwalifikacji i musi umieć nie tylko fedrować, ale też wykonać podstawowe przebudowy. Natomiast jest pewna grupa specjalistów - zwłaszcza elektryków, mechaników, hydraulików - którzy pracują stale na pierwszą zmianę, właśnie przy przeglądach i pracach technicznych. Awaryjność sprzętu w ruchu ciągłym nie stanowi problemu zgodnie z przysłowiem, że narządy nieużywane zanikają (śmiech). Jeżeli urządzenie za długo stoi, wymaga skrupulatnej konserwacji, a po uruchomieniu może sprawić niespodzianki. W ciągłym ruchu ewentualnie pojawiające się uszkodzenia można dostrzec na bieżąco.

Jakie specyficzne trudności stają przed kadrą zarządzającą?
O pewnym "problemie" mogą mówić kierownicy działów, gdyż nie mają możliwości zarabiania w nadgodzinach, a w soboty i niedziele pracują normalnie w ramach swojego etatu. Natomiast dozór wyższy, czyli kierownicy zmian, wykonują obowiązki w systemie 24/7, tak samo jak inni podlegli im pracownicy. To ogólnie korzystne, bo przedtem różni pracownicy trafiali na różnych szefów zmian, a teraz górnik widzi w niedzielę swojego nadsztygara i rozumie, że to jest uczciwy i solidarny układ, bo przełożony tak samo poświęca dzień, który dla większości na zewnątrz jest wolny.

Czy nowy system czterozmianowy nie kojarzy się niekiedy najstarszym górnikom z czterobrygadówką w PRL, którą krytykował Kościół, a z ambon padało słynne wezwanie "Niedziela jest Boża i nasza?"
Nie chciałbym wchodzić na grunt ideologiczny, ale czasy bardzo się od tamtych lat zmieniły. Do kościoła można dzisiaj iść w sobotę wieczorem, prawo kościelne dopuszcza takie rozwiązanie.

To prawda, że 24/7 wymusza większą kulturę organizacyjną?
Tak, bo pracownika trzeba odpowiednio wcześniej zawiadomić o rozkładzie godzin pracy, by mógł zaplanować sobie dni pracy i wypoczynku.

System 24/7 to jedyny sposób na nowoczesne górnictwo?
Chyba jeden z możliwych, my znaleźliśmy właśnie taki. Górnictwo szczególnie uczy pokory. Kiedy wszystkim wydaje się, że jest najlepiej, w ciągu tygodnia wszystko może się odwrócić. Nie wiadomo do końca, kto jest na wozie, a kto pod wozem. Jako alternatywę dla 24/7 można wyobrazić sobie np. zmianę technologii na wydajniejszą. Gdyby warunki geologiczne pozwalały, wyższą technologią mógłby być choćby strug. Ale w naszych warunkach, gdzie ściany o wysokości 2,72 i 2,20 m mają kilka uskoków geologicznych, wydobycie musimy prowadzić kombajnami.

Jak długo zamierzacie utrzymać system ruchu ciągłego?
Za jakiś czas będziemy mogli ocenić jego skuteczność pod różnymi względami. W 100 proc. wdrożymy system 24/7 od początku lipca tego roku. Wcześniej, od 2013 r. pracowaliśmy w układzie 24/6. Chociaż, gdy musieliśmy szybko rozciąć złoże, tymczasowo obowiązywał już przy obsłudze kombajnów system 24/7, jednak z wypłatami nadgodzin, których teraz już nie będzie w tak dużej ilości.

Czym się różni obecny system od starej czterobrygadówki?
System czterobrygadowy z lat 80. trudno porównywać do 24/7. Polegał on na stworzeniu 4. brygady w układzie pracy trzyzmianowym, który w tamtym okresie obowiązywał. Czas pracy wtedy różnił się od obecnego. W latach 80. norma tygodniowa wynosiła 48 godzin. Do tego istniały tzw. niedziele planowe (zwiększały limit godzin tygodniowych normy czasu pracy). Teraz moglibyśmy powiedzieć, że 24/7 to system pięcio- lub sześciobrygadowy, w zależności od liczby zmian, które należy obłożyć.

Ponadto dużo jest różnic technologicznych. Pracowałem w dawnej czterobrygadówce w innej kopalni jako kierownik robót górniczych. Wtedy ściany mierzyły 150-200 m. Inną różnicą są większe dziś moce maszyn. Teraz mamy w ścianie 2,6 MW, a w latach 80. mieliśmy połowę tego. Dużo mniej wydajne były kiedyś przenośniki. W tej chwili budujemy pełną e-kopalnię, gdzie wszystkie urządzenia i wyrobiska są oczujnikowane. Mierzymy dokładnie obciążenia, czas pracy, stężenia gazów, parametry wentylacyjne, stany awaryjne urządzeń itp. W PG SILESIA stoimy teraz przed wyborem technologii do ścian niskich poniżej 1,5 m.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (26) pokaż wszystkie
  • gr 8 lipca 2014 03:55:36
    Profile Avatar

    To iak mamy w tak krotkim czasie usunac te awarie ? Moze dyrektor wytlumaczy alepiej - pokaze?!

  • gr 8 lipca 2014 03:54:06
    Profile Avatar

    4 godz. na usuniecie usterek to stanowczo za malo. Od tej ciaglej jazdy wysiadaja wszystkie urzadzenia bo nie ma tak naprawde czasu aby je porzadnie skontrolowac a nie wspomne o usuwaniu usterki. Niektore awarje sa na tyle powazne ze wymagaja ze dwie szychty zeby urzadzenie bylo wpelni sprawne. I nie ma tu mowy o 4 godzinach postoju bo tak nie ma wcale. Skip staje na 2 godziny i to wszystko albo na 15 min. I tak sobie co jakis czas ten czas postoju wydluza zamiast sie okreslic na jak dlugo.

  • RYL ARBOLEDA 3 lipca 2014 15:53:22
    Profile Avatar

    matoŁy wam nie dadza spokoju!!!! kopex to dobra firma!!!!

  • ry********da 3 lipca 2014 15:51:53
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • historyk 28 czerwca 2014 18:08:26
    Profile Avatar

    Właśnie z powodu takiego systemu pracy w 1980 roku wybuchły w Polsce strajki robotników. Szukaj: Porozumienia Jastrzębskie.

  • murzyn z polski 28 czerwca 2014 08:16:07
    Profile Avatar

    Mam nadzieje że jak poumieramy to chociaż tam będzie trochę sprawiedliwości i to Wy będziecie "tymi od czarnej roboty". A druga sprawa ludzie zgadzajcie się dalej na wszystko to bedziemy miec jak w korei polnocnej albo to samo co 25 lat temu u nas. Pozdrowienia dla normalnych

  • murzyn z polski 28 czerwca 2014 08:12:29
    Profile Avatar

    Korzyści daje ale tylko Wam złodzieje. Normalnie ludzie za soboty i niedziele mają lepiej płacone niż za czarny dzień a u was normalna szychta czy to w sobote czy to w niedziele. Pan się powołuje na kościół, a ja się powołam na rodzinę. Jak ludzie mają spędzić wolne chwile razem z bliskimi skoro im je zabraliście. Potem są kłotnie, niezgoda i rozwody, ale to was nie interesuje bo najważniejsza jest wydajność i to się dla was tylko liczy a ludzie są dla was zwykłymi numerkami jak za wujka Adolfa.

  • romandorian 27 czerwca 2014 07:30:39
    Profile Avatar

    Nikt , bądź mała rzesza ludzi docenia to co dostała od PG Silesia . My jako obywatele Polski zawsze byliśmy i będziemy murzynami wedle stwierdzenia naszego obecnego jednego z ministrów i musimy się ustosunkować iż praca w naszym otoczeniu rynkowym zawsze będzie na niskim poziomie jednakże to co daję nam PG Silesia na stanowiskach szeregowych jest płacą znacznie powyżej realnych zarobków na rynku pracy mam tu na myśli płacę brutto z wszystkimi dodatkowymi profitami Więc nie narzekajcie Panowie.

  • rylek 26 czerwca 2014 22:22:30
    Profile Avatar

    Terminator Acha...a myślisz że pod Kopexem jak będziesz pracowal. Nie będzie to system 24/7? Ha ha ha ... XX wiek i ciągle rozczenia już się skonczyly. Jest wolny rynek i XXI wiek. Mówi Ci to coś? Kopex nigdy nie pójdzie w układy ze zwiazkami a więc przygotuj się na je....nie!

  • rylek 26 czerwca 2014 22:08:06
    Profile Avatar

    Do terminatora Chlopie. Po co Ty się meczysz. Zwolnij się. Nikt Cię nie oszukiwał. Przyjmujac się na kopalnie lub przechodzac z kwk wiedziales że będziesz pracowal w systemie 24/7. Czy mówię nieprawde. Zwolnij się chlopie. Po co się meczysz i tak Ci to nie pomorze bo to PRYWATNA KOPALNIA I PRYWATNY KAPITAL. PRZYJMUJESZ WARUNKI A JAK NIE TO LOTKA. Zrozum to w końcu. Acha...80 zł jak narazie płacą za sobotę lub niedziele. Jesteś tylko biednym wiertniczym więc i stawka biedna...

  • RYL arboleda 26 czerwca 2014 21:28:57
    Profile Avatar

    do TERMINATORA!!! św racja chłopie te PAJACE ODWAS CO SIEDZĄ ZA BIURKAMI A NIE PRACUJĄ FIZYCZNIE SĄ MĄDZRZEJSI NIZ PRZODOWI CZY PRACOWNICY FIZYCZNI!!!!! BZDÓRA ONI MJA RODZINY MAJĄ CZAS NA WSZYSTKO A WAS NIE TRKTUJĄ POWARZNIE !!!! MAJĄ WAS GDZIEŚ WEŚCIE SIE ZBIERZCIE A WYPADKI KTÓRE BYŁY DAJCIE DO SĄDU NIE MUSICIE PRZY NICH ZEZNAWAC WYSTARCZY NA PAPIERZE SĄ WYJSCIA BY ICH UWALIC PIPRZONE POLOCZKI I KNEDLICZKI! ZA BRAMĄ TEZ MOZNA ZRBIC PORZĄDEK SZKODA GADAC ZAL MI WAS TRZYMAM KCIUKI ZA WAS!!!

  • ry********da 26 czerwca 2014 21:18:26
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • ryl Arboleda 26 czerwca 2014 21:13:12
    Profile Avatar

    Ludzie o tym nie gadali a ze związków się tez jeden czy dwóch wygadało po imprezie!!!SMiesz twierdzic ze ten system polubią i będzie załoga zadowolona jesteś w blendzie bo GÓRNICY zaczynając od poniedziałku kończą w niedziele w poniedziałek wolne wtorek do pracy a wolne mogą mieć np. piątek lub czwartek !!!! Powiedz mi który organizm z przodkow czy sciany to wytrzyma!!!!czy z przebudowy !!!! Nie traktujecie Polaków poważnie a nasza władza w warszawie znow cicho siedzi a związki się z nich smiej

  • Ry********da 26 czerwca 2014 21:08:51
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • m***********an 26 czerwca 2014 19:35:14
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • terminator z pg silesia 26 czerwca 2014 17:30:57
    Profile Avatar

    OJ PANIE GAJ COŚ SIĘ PANU TU NIE ZGADZA PRAWDY W TYM CO PAN MÓWI JEST ZALEDWIE 10% CAŁA PRAWDA JEST TAKA ŻE ZABRALIŚCIE NA WSZYSTKIE JUŻ DODATKI ZOSTAŁY JESZCZE NIEDZIELE ŻE BY COŚ DOROBIĆ TO I NAWET POTRAFILIŚCIE ZABRAĆ SYSTEMEM 27/7 I O JAKIM DODATKU PAN MÓWI TE 60 ZŁ DODATKU ZA NIEDZIELE JA PANU DAM ZE SWOJEJ SKROMNEJ PENSJI DRUGIE 60 ZŁ ALE POZWÓL BY LUDZIE MIELI KIEDY SPĘDZAĆ CZAS Z RODZINAMI A NIE W WOLNĄ ŚRODĘ GDZIE NIKOGO NIE MA W DOMU A W SOBOTĘ DO KOŚCIOŁA TO CHODŹ SOBIE SAM. A JEŚLI CHODZI O TE 40godzin TYGODNIOWO TO ABSURDALNA ŚCIEMA LUDZIE CHODZĄ Z GRAFIKU NAWET PO SZEŚĆ DNI POD RZĄD NAWET NOCNE ZMIANY, A JEŚLI CHODZI O SPRAWY Z PRZESTOJAMI NA JAKIEŚ REMONTY RZEKOMO NA PIERWSZEJ ZMIANIE TO KOLEJNA ŚCIEMA NIE MA ŻADNYCH PRZESTOJÓW NAWET 4 GODZINNYCH JAK PAN G. TU WAS ZAPEWNIA JEST FEDROWANIE I TYLKO FEDROWANIE NA OKRĘTKĘ A PRZESTOJE SĄ TYLKO W TEDY JAK JUŻ COŚ PIER....NIE, WYPADKI JAKIE SĄ NA PG SILESIA TO LUDZIE NIE ZGŁASZAJĄ ŻE MIELI GO NA DOLE TYLKO KAZUJE SIĘ IM SPISAĆ PROTOKOŁY WYPADKOWE ŻE WYPADEK BYŁ NP. NA PARKINGU KIEDY TO GÓRNIK WŁAŚNIE PRZYJECHAŁ DO PRACY TO SĄ KOLEJNE REWOLUCJE PANA GAJA I RESZTY NAWET PREMIA JEST Z TEGO POWODU ZABIERANA! CAŁEJ KOPALNI! NA PG SILESIA TO OBÓZ PRACY A NIE SUKCESÓW JAKIŚ TAM CZECHÓW OGRABILI NAS ŚREDNIO NA PENSJI PO 500 A NAWET 600 ZŁ KAŻDEGO PRACOWNIA A POTEM SIĘ CHWALĄ JAKIE TO INWESTYCJE ROBIĄ! WIELE BY MOŻNA TU JESZCZE PISAĆ ALE ŁZA SIĘ KRĘCI W OKU PANIE GAJ JUŻ NIE DŁUGO KOPEX OTWIERA NOWĄ KOPALNIE WIĘC NA TEJ PAŃSKIEJ KOPALNI ZOSTANIE MORZE Z 200-TU EMERYTÓW I PAN BĘDZIECIE SE FEDROWALI W SYSTEMIE 20/7 SZCZĘŚĆ BOŻE

  • ekonomista 26 czerwca 2014 17:17:38
    Profile Avatar

    I po co ta reklama? Przecież jadą na minusie.

  • jax 26 czerwca 2014 17:15:46
    Profile Avatar

    "Ciekawe" - powiem Ci że byłem na wyspach i tam się pracuje tak samo... Jeżeli załóżmy sklep, czy restauracja jest czynna 7 dni w tygodniu, to pracuje się wg. grafiku i nie jest powiedziane że masz weekend w sobotę i niedzielę, tylko możesz go mieć w poniedziałek i wtorek, lub co gorsza w poniedziałek i czwartek...

  • elektryk 26 czerwca 2014 12:49:27
    Profile Avatar

    Do Matematyk, Nie musisz szukać w firmach obcych. Kopalnia Bolesław Śmiały przy swoim standardowym wydobyciu dziennym posiada wydajność 1000 t/prac., przy czym zdolna jest osiągać wyniki 1500 t/prac.. Należy jednak podkreślić, że działa ona w normalnym systemie pracy.

  • dane techn ekonom 26 czerwca 2014 12:19:36
    Profile Avatar

    dodatkowo do wypowiedzi matematyka, z którym się zgadzam: w wypowiedziach PG Silesia widać prognozę wydajności, bo mowa co będzie np. w 2014 r a ile jest wg wykonania za rok 2012 i 2013 oraz za 5 m-cy 2014. Jakie jest wydobycie, zatrudnienie i wydajność, oraz ile zatrudnionych osób z firm obcych wykonujących prace dołowe (górn-geolog,przygotówki, transp doł i inne)

  • eryk 26 czerwca 2014 09:44:25
    Profile Avatar

    wspÓŁczucia

  • matematyk 26 czerwca 2014 09:08:03
    Profile Avatar

    1,9 mln ton węgla surowego czyli ok. 1.5 mln węgla netto i do tej wielkości trzeba się odnosić to przy zatrudnieniu 1700 daje poniżej 900 t/prac. nie jest to wynik rewelacyjny przy 7 dniowym cyklu pracy,8dni więcej w miesiącu stanowi ok. 40% więcej niż w pozostałych spółkach czyli 900 - 40% daje ok 540 t węgla /prac. i to jest porównanie do reszty, zatrudnienie z firmami obcymi czy bez tej informacji brak ale przodki rozjeżdżają też firmy i to odjąć od wydajności/prac +KOSZT FIRM dodać

  • Byly nadprzodowy 26 czerwca 2014 07:37:42
    Profile Avatar

    Popieram ale w parze muszą iść cięcia. Pozdrawiam górniczą brać KOKO.

  • doc 26 czerwca 2014 07:33:33
    Profile Avatar

    Skąd u pana G. tak "odkrywcze spostrzeżenia" w odniesieniu do mechaniki górotworu-prorok czy co, a może przypomniał sobie coś niecoś z wykładów na uczelni? A tak na poważnie to owo stwierdzenie, które przypisuje sobie pan G. znane jest szeregowym górnikom, o przodowym nie wspominając, u dozoru z tą jakże ważną wiedzą praktyczną już bywa różnie.

  • krajan 26 czerwca 2014 06:37:15
    Profile Avatar

    Skończy się wysoka ściana, zaczną się niskie to i wydobycie spadnie, normalna rzecz.

  • ciekawe 26 czerwca 2014 06:27:24
    Profile Avatar

    Ma się czym chwalić zrobił z Polaków murzynów europy. Jakby zaproponował Hiszpanowi Niemcowi Anglikowi żeby przeszli na taki sysytem to jedzie w taczkach za bramę lub nie ma szans w następnych wyborach.

  • LMQEB
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
W kwietniu postojowe w kopalni? Dyrekcja odpowiada
12 kwietnia 2024
36,548 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]