Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Łagisza: będzie blok gazowo-parowy

Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 20 marca 2014 Autor: KAJ Źródło: portal górniczy
fot. Kajetan Berezowski
Porozumienie podpisali: Mariusz Grendowicz, prezes PIR oraz Dariusz Lubera, prezes zarządu Grupy Tauron Polska Energia
Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła...

Tauron Polska Energia oraz Polskie Inwestycje Rozwojowe podpisały w czwartek (20 marca) porozumienie w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego o mocy 413 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

Jest to jedna z największych inwestycji Grupy Tauron w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Wartość przedsięwzięcia wynosi 1,5 mld zł. Udział PIR wyniesie 750 mln zł.

Porozumienie podpisali: Dariusz Lubera, prezes zarządu GrupyTauron Polska Energia oraz Mariusz Grendowicz, prezes PIR.

Na inwestycję składa się budowa bloku gazowo-parowego o mocy ok. 413 MW z kompletną infrastrukturą oraz ze wszystkimi urządzeniami pomocniczymi i przyłączeniami. Nowa jednostka będzie działała w oparciu o jedną turbinę parową, turbinę gazową oraz kocioł odzysknicowy (wytwornica pary odzyskująca ciepło z czynnika o stosunkowo wysokiej temperaturze - przyp. redakcja).

Blok będzie wysokosprawną jednostką systemową (co najmniej 58 proc. sprawności netto) odpowiedzialną za generację energii elektrycznej i ciepła. Będzie też spełniał wszystkie wymagania określone w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej. Ponadto wyposażony zostanie w człon ciepłowniczy o mocy 250 MW, pełniący rolę źródła ciepła dla klientów korzystających z zasobów Elektrowni Łagisza oraz źródła wody i pary technologicznej na potrzeby pracującego w elektrowni bloku węglowego o mocy 460 MW.

- Gaz jest o wiele mniej emisyjnym paliwem niż węgiel kamienny, a Tauron ma bardzo dużą ekspozycję na emisję CO2, za która już w 2013 r. płacimy. Z punktu widzenia ekonomicznego jest to inwestycja o wyższej opłacalności niż blok węglowy wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes zarządu Grupy Tauron.

Za realizację projektu odpowiadać będzie spółka specjalnego przeznaczenia.

- Współpraca Taurona z PIR ma charakter kapitałowy. 750 mln zł zabezpieczą. W Łagiszy mamy przykład bardzo efektywnego pieca fluidalnego produkującego energię elektryczną w bardzo ekologiczny sposób. Zadaniem państwa jest wspieranie rozwoju wysokich technologii, które pobudzają rynek pracy pracy. W efekcie powstaje produkt służący obywatelom. Dlatego państwo angażuje się w takie inwestycje jak ta, w Łagiszy - wyjaśnia Włodzimierz Karpiński.

Z kolei Mariusz Grendowicz, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych, zwrócił uwagę, że projekt Łagisza to już trzecia inwestycja PIR prowadząca do realizacji strategicznego celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego Jak zapewnił, kolski Kolejne inwestycje PIR w tym sektorze powinny ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach - zapewnił.

Wcześniejsze PIR podjął inwestycje wspólnie z Lotosem na złożu B-8 oraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie.

 

W galerii: podpisanie umowy o współpracy w Elektrowni Łagisza. 20 marca 2014 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Energetyka Energetyka węglowa

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
BWSXD
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama