Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Górnictwo: liderzy bezpiecznej pracy z Kompanii

Typ: Kraj
Utworzone: czwartek, 27 lutego 2014 Autor: MD Źródło: portal górniczy
fot. Witold Gałązka/Maciej Dorosiński
Pierwsze miejsce w konkursie Bezpieczna Kopalnia ex aequo przyznano KWK Jankowice i KWK Brzeszcze
reklama

Kopalnie Kompanii Węglowej umocniły swoją pozycje lidera w bezpieczeństwie. Zakłady górnicze należące do tej największej w Unii Europejskiej spółki wydobywczej zajęły wszystkie miejsca na podium w dorocznym konkursie "Bezpieczna Kopalnia" - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego. Pierwsze miejsce ex aequo przyznano Jankowicom i Brzeszczom. Kolejną lokatę zajęła kopalnia Bolesław Śmiały, a ostatnie miejsce na podium przypadło ex aequo Piastowi oraz Ziemowitowi.

Konkurs został rozstrzygnięty 10 lutego. O jego wyniku zadecydowała Wielka Kapituła, która po ośmioletniej przerwie po raz drugi uhonorowała malejącą liczbę wypadków przy pracy w kopalniach rud miedzi, przyznając wyróżnienie dla O/ZG Lubin KGHM Polska Miedź SA (kopalnia ta triumwoała w tej kategorii także w ubiegłym roku).

Nagrody laureatom zostaną wręczone w czwartek wieczorem (27 lutego br.) w Krakowie, podczas tegorocznej gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

- Jestem bardzo zadowolony, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej Kompania Węglowa zdołała utrzymać pozycję niekwestionowanego lidera w bezpieczeństwie pracy. Werdykt kapituły jest bezdyskusyjny, ponieważ brane są pod uwagę wymierne kryteria: trzy lata bez wypadków śmiertelnych, liczby wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia. Ubiegły rok dla górnictwa pod względem bezpieczeństwa był dobry. W najbardziej wypadkogennym górnictwie węgla kamiennego wskaźnik wypadków w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych wynosił 0,19. To czwarty rok z rzędu, gdy odnotowujemy w tym zakresie postęp. Zakładaliśmy w wieloletniej strategii, że liczbą wypadków będzie malała w każdym roku o 5 procent. Plan wykonano w ponad 100 procentach. Mamy zmniejszenie liczby wypadków nie o zakładane 25 procent lecz o 31, 8 procent. To efekt sprzyjających bezpieczeństwu inwestycji w czasach koniunktury, lepszej organizacji pracy, troski zarządów i samej załogi. Zmieniła się mentalność kierownictwa kopalń i górników - komentuje wyniki konkursu Piotr Liwa, prezes WUG

Ranking najbezpieczniejszych kopalń górnictwa podziemnego jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

W Konkursie "Bezpieczna Kopalnia" oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalń wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
reklama

Komentarze

Liczba komentarzy: 7
gość: moj_nick
Dodano: czwartek, 13 marca 2014
Bo majstersztyk jest w tym żeby dobrze przykryć :)
7
gość: zorientowany
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Proponuję sprawdzić co dzieje się na Ziemowicie, tam nie wolno zgłaszać wypadku. Po prostu poszkodowany siedzi w domu a szychty mu piszą. Jak zgłosi wypadek to przedstawiają Mu podstawionych świadków, że wypadek "przyniósł z domu"i idzie na powierzchnię lub do zwolnienia. Nie dziwię się, że Brzeszcze wygrały, tam jest bardzo świadoma i wykształcona załoga, potwierdzają to na Ziemowicie i Bolesławie. Incydent na Bolesławie to odosobniony przypadek, facet wypił i się pogubił.
6
gość: hanys
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Ostatnio u nos na Bolku łapli jednego z Brzeszcz co mioł 3, 8 promila :), a jak w sobota sie dowiedzieli, że na szybie jest dmuchanko to wszyscy sie wrócili. No ale co te chopy mają w tym busie robić :)
5
gość: jenny
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu.
4
gość: dami
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Ludzie boją się zgłaszać wypadki od cała tajemnica sukcesu kopalni Brzeszcze
3
gość: Tom
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Dobre i takie wyróżnienie dla KWK BRZESZCZE w tej niełatwej sytuacji dla kopalni. Może i ma najmniejsze, ale taki jest plan wyznaczony przez KW. Przypominam problemy kopalni to efekt pożaru z maja 2012 r. i o tym mało chyba kto wie lub już zostało zapomniane. Oby się to na innych kopalniach nie stało czego wszystkim życzę. I jeszcze prośba - nie nalatujmy tak na siebie jedna kopalnia na drugą, bo różnie w życiu jest.
2
gość: biki
Dodano: czwartek, 27 lutego 2014
Znowu wygrała kopalnia która ma najmniejsze wydobycie
1
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
DYTUQ
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama