Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Minister: rewitalizacja jednym z głównych zadań

Typ: Kraj
Utworzone: poniedziałek, 30 września 2013 Źródło: Polska Agencja Prasowa
fot. Bartłomiej Szopa
- Rewitalizacja jest jednym z naszych sztandarowych działań na najbliższą siedmiolatkę. Projekty rewitalizacyjne są już w dość dużej skali w poszczególnych programach, ale są dość rozproszone. Idziemy w kierunku, by całość rewitalizacji była bardziej widoczna - powiedziała Bieńkowska.
reklama

Jednym z najważniejszych zadań, finansowanych ze środków UE na lata 2014-2020, będzie rewitalizacja; na związane z nią projekty zarezerwowano już ok. 25-26 mld zł, a kwota ta z pewnością wzrośnie - zadeklarowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska uczestniczyła w poniedziałek w Tychach w spotkaniu z lokalnymi przedsiębiorcami.

Mówiąc o priorytetach rządu w korzystaniu z unijnych środków na najbliższe siedem lat, minister wskazała, iż jednym ze sztandarowych działań będzie właśnie szeroko pojęta rewitalizacja, obejmująca różne dziedziny życia - od spraw społecznych, poprzez zdegradowane tereny czy lokalne drogi, po kwestie ekologiczne.

- Rewitalizacja jest jednym z naszych sztandarowych działań na najbliższą siedmiolatkę. Projekty rewitalizacyjne są już w dość dużej skali w poszczególnych programach, ale są dość rozproszone. Idziemy w kierunku, by całość rewitalizacji była bardziej widoczna - powiedziała Bieńkowska.

Dodała, że wprawdzie rewitalizacji nie będzie poświęcony osobny program operacyjny, rząd chciałby jednak, aby środki zapisane na te cele w poszczególnych programach (zarówno centralnych jak i regionalnych) były wyraźnie wyodrębnione. Obecnie chodzi o ok. 25-26 mld zł, Bieńkowska zapewniła jednak, że cała pula na projekty rewitalizacyjne będzie ostatecznie większa.

- Rewitalizacja to sprawa bardzo szeroka - jej częścią mogą być np. również sprawy klimatyczne, związane z wymianą źródeł ciepła na niskoemisyjne czy termomodernizacją. To również sprawy społeczne, zdegradowane tereny czy dzielnice miast, drogi lokalne na takich obszarach, a nawet zadania w sferze kultury - wyliczała minister.

Jej zdaniem, projekty rewitalizacyjne będą w praktyce jedynymi, gdzie będzie można (przy udziale środków UE) realizować także zadania związane z modernizacją czy budową lokalnych dróg. Specjalne środki otrzymają też miasta borykające się z problemami społecznymi czy zdegradowanymi obszarami, jak Bytom, Łódź i wiele dawnych miast wojewódzkich.

Niewykluczone, że projekty rewitalizacyjne zyskają dodatkowe zasilenie po tym, gdy w końcu tego roku wielkość środków, jakie Polska ma otrzymać z UE do 2020 r., zostanie przeliczona na ceny bieżące, co da wzrost kwoty o ok. 13 proc. Według minister, np. w programach regionalnych możliwe będzie wówczas - decyzjami samorządów województw - powiększenie puli przeznaczonej na rewitalizację.

Bieńkowska przypomniała, że obecnie trwają konsultacje tzw. umowy partnerstwa oraz projektów programów operacyjnych, które będą podstawą wydatkowania unijnych środków w latach 2014-2020. W grudniu projekty ma przyjąć rząd, a na przełomie roku trafią one do Komisji Europejskiej. Ponieważ unijni urzędnicy są na bieżąco informowani o treści projektów, negocjacje mogą być krótkie i zamknąć się w ciągu kilku miesięcy.

Według Bieńkowskiej, nawet gdyby negocjacje z KE trwały dłużej, nie zahamuje to realizacji ważnych projektów. Np. ogłaszane obecnie przetargi na duże projekty drogowe dotyczą także inwestycji, które będą finansowane ze środków UE. Do czasu przekazania środków z UE, pieniądze będzie wykładał budżet państwa.

reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
BONHY
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama