Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

reklama

Rybnik: wyprostować... Prostą

Typ: Kraj
Utworzone: piątek, 16 sierpnia 2013 Autor: Anna Zych Źródło: Trybuna Górnicza
fot. Jarosław Galusek
Pod ul. Prostą zalega złoże węgla kamiennego kopalni Chwałowice
Kopalniane służby zajmujące się naprawą szkód górniczych przeprowadzały sukcesywne naprawy nawierzchni ul. Prostej już od lat 80. ubiegłego wieku

Dzięki ugodzie zawartej przez Kompanię Węglową i Rybnik miasto nie tylko doczeka się naprawy szkód górniczych w obrębie ul. Prostej, ale także wzbogaci o nowy układ komunikacyjny. Na mocy zawartej ugody inwestycja w 71 proc. sfinansowana zostanie przez Kompanię Węglową, a 29 proc. kosztów przebudowy pokryje miasto.

Ul. Prosta jest jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych Rybnika. Spełnia funkcję południowej obwodnicy miasta, w szczególności dla samochodów ciężarowych. Jak wyjaśnia Jacek Kubina, główny inżynier mierniczo-geologiczny kopalni Chwałowice, odcinek jezdni narażony na największe wpływy eksploatacji znajduje się na terenie dzielnicy Meksyk.

- Odcinek ten w większości prowadzony jest po nasypie przecinającym dolinę potoku Młynówka. Wysokość nasypu w rejonie skrzyżowania z potokiem dochodzi do 10 m - opowiada inż. Kubina.

Pod ul. Prostą zalega złoże węgla kamiennego kopalni Chwałowice. Eksploatacja pokładów grupy 300 i 400 w północnej części obszaru górniczego kopalni rozpoczęła się w 1968 r. i prowadzona była z niewielkimi przerwami do 2009 r.

- Uwarunkowania budowy geologicznej złoża sprawiły, że w rejonie tym nastąpiła znaczna koncentracja wydobycia, mająca swoje centrum w miejscu dzisiejszego zalewiska zasilanego potokiem Młynówka, przylegającego od południa do trasy przelotu ul. Prostej. W strefie tej, pomijając kwestię typowych uszkodzeń nawierzchni, doszło dodatkowo do powstania znacznych nachyleń podłużnych, spowodowanych nałożeniem się naturalnego ukształtowania doliny Młynówki oraz niecki górniczej, będącej efektem skoncentrowanej eksploatacji. Wpływy eksploatacji osiągnęły tam wskaźniki najwyższej, V kategorii terenu górniczego. Podłużne nachylenie nawierzchni ul. Prostej na zjeździe od strony centrum dochodzi obecnie do prawie 10 proc., przekraczając dopuszczalne wartości - tłumaczy Remigiusz Ziarno, dyrektor Biura Gospodarki Złożem i Ekologii Kompanii Węglowej.

Kopalniane służby zajmujące się naprawą szkód górniczych przeprowadzały sukcesywne naprawy nawierzchni ul. Prostej już od lat 80. ubiegłego wieku. Jednak - jak uzasadnia dyrektor Remigiusz Ziarno - ze względu na planowaną eksploatację górniczą konieczne stało się podjęcie zdecydowanych działań, zmierzających do zasadniczej przebudowy newralgicznego odcinka ul. Prostej po nowym śladzie, omijającym strefę przewidywanych intensywnych deformacji powierzchni terenu, które będą efektem planowanego wznowienia eksploatacji górniczej w tym rejonie od 2013 r. Prognozowane wpływy na powierzchnię w obecnym miejscu lokalizacji ul. Prostej mogą przełożyć się na osiadania przekraczające 4 m. Występujące w tym rejonie zasoby przemysłowe węgla wskazują, że perspektywa ich wydobycia wykracza poza rok 2022.

W lutym 2011 r. Kompania Węglowa i miasto Rybnik podpisały ugodę, której przedmiotem było określenie warunków udzielenia zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej nowego układu komunikacyjnego w rejonie ul. Prostej. Po opracowaniu dokumentacji technicznej i uzgodnieniu szczegółów technicznych, organizacyjnych i finansowych, w listopadzie 2012 r. strony zawarły kolejną ugodę, określającą wszystkie warunki realizacji przedsięwzięcia. Roboty budowlane w rejonie ul. Prostej ruszyły na początku lipca. Zgodnie z umową wykonawca ma 400 dni na zrealizowanie przedmiotu zamówienia, które obejmuje budowę trzech rond i dwóch łączących je odcinków drogi, biegnących po północnej stronie aktualnego przebiegu ul. Prostej.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

REKLAMA

reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Mysłowice-Wesoła: ratownicy odnaleźli ciało zaginionego górnika

O godz. 1.37, w nocy z piątku na sobotę (17 na 18 października) zastępy ratownicze przeszukujące końcówkę czytaj całość

WUG: o prawdopodobnych przyczynach wypadku w Wesołej

- W wyrobisku panuje teraz atmosfera niezdatna do oddychania, określania jako mieszanina wybuchowości. Poszukiwany czytaj całość

Kiedy na dole zginą ludzie...

Wypadek w kopalni. Z Wyższego Urzędu Górniczego w świat idzie komunikat o nieszczęściu. Jego opis kończy czytaj całość

WUG: 12 anonimowych telefonów w sprawie kopalni Mysłowice-Wesoła

W połowie tygodnia ma rozpocząć pracę komisja powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, która będzie czytaj całość

Górnictwo: wykoleiła się kolejka, 7 górników ma obrażenia

W Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, wchodzącym w skład spółki Turon Wydobycie, doszło w czwartek (9 czytaj całość