Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama

W Kompanii Węglowej wzrosną płace

Typ: Kraj
Utworzone: środa, 5 grudnia 2007 Autor: Parkiet
- W przyszłym roku płace w Kompanii Węglowej wzrosną o około 10 proc. - zapowiedział wczoraj, z okazji Barbórki, Grzegorz Pawłaszek, prezes górniczego holdingu.

Taka deklaracja oznacza wzrost wynagrodzeń o średnio 450 zł brutto. Szef katowickiej spółki szacuje też, że na koniec 2007 roku przeciętna płaca w kopalniach będzie się wahać, w zależności od stanowiska, od 3,8 tys. zł do 4,5 tys. zł – napisał „Parkiet”.

Przypomnijmy, że związki działające w Kompanii postulowały wzrost wynagrodzeń w 2008 roku o 14 proc. Kością niezgody są też tegoroczne pobory. Związkowcy chcą wzrostu płac o 6,9 proc. Tymczasem zarząd holdingu tłumaczy, że nie może zaproponować wskaźnika wyższego niż 4,8 proc., choćby z uwagi na sytuację finansową holdingu i jego budżet.

Na to nie chcą przystać cztery związki zawodowe, w tym Solidarność i Związek Zawodowy Górników w Polsce, które na 10 grudnia zapowiedziały referendum strajkowe. Gdyby załoga Kompanii poparła ich żądania, wtedy 17 grudnia mógłby się odbyć całodniowy strajk.

Prezes Grzegorz Pawłaszek w specjalnie przygotowanym liście tłumaczył górnikom sytuację finansową spółki. Wskazał, że w ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na węgiel, ale rosną też koszty jego pozyskania. Holding musi zmagać się z drożejącymi cenami materiałów, usług, maszyn i urządzeń. Wskazał na falę krytyki, jaka spadła na górniczą firmę za zaproponowane, po raz pierwszy od sześciu lat, 15-proc. podwyżki cen węgla dla branży energetycznej.

Kompania Węglowa będzie również systematycznie zwiększać nakłady na bezpieczeństwo.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x200-Weglokoks_pojedyncza_wiadomosc
reklama
220x100_cbidgp

Często czytane

Górnictwo: czy będzie przestój w Kompanii Węglowej?

Podczas najbliższego spotkania zarządu Kompanii Węglowej ze stroną społeczną omawiana będzie sprawa czytaj całość

Górnictwo: zginął górnik w kopalni Brzeszcze

W kopalni Brzeszcze, należącej do Kompanii Węglowej, miał miejsce w sobotę (12 kwietnia) nad ranem tragiczny czytaj całość

Górnictwo: bez obaw o wynagrodzenia w Kompanii

- Nie ma realnego zagrożenia niewypłacenia wynagrodzeń pracownikom Kompanii Węglowej - poinformował portal czytaj całość

Górnictwo: co z zatrudnieniem absolwentów w JSW?

Przed tygodniem do redakcji Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl trafił list podpisany przez absolwentów Technikum czytaj całość

Ukryty rachunek za węgiel - czyli manipulacje Greenpeace

Górnictwo to studnia bez dna, do której państwo – ukrywając dotacje przed podatnikami – od ćwierć wieku czytaj całość