Ta strona używa plików cookie. Jeżeli pozostajesz na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.

Najnowsze tweety:

https://twitter.com/nettgpl


reklama
Flottweg_700x100_FLO-15199_WEB-Banner-Bergbau-Polen

Sosnowiec: biegiem ze wsparciem dla budowy hospicjum

Typ: Kraj
Utworzone: środa, 10 kwietnia 2013 Źródło: portal górniczy
fot. Andrzej Bęben
Akcję na rzecz budowy zagłębiowskiego hospicjum wspierają także politycy
Hospicjum stacjonarne będzie przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają – ze względu na ciężki przebieg nowotworu – stałej specjalistycznej opieki medycznej...
reklama

Czterech nauczycieli wychowania fizycznego z sosnowieckiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 chce (21 kwietnia) przez 12 godzin biegać w sztafecie, by w ten sposób wesprzeć budowę, pierwszego w Zagłębiu Dąbrowskim, stacjonarnego hospicjum.

Nauczyciele chcą także spopularyzować bieganie "jako naturalną formę spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, promocję zdrowego stylu życia, integrację pokoleń mieszkańców miasta oraz promocje szkoły w środowisku lokalnym".

Wuefiści będą biegali, a w ich Zespole Szkół będą odbywać się imprezy towarzyszące, a w sosnowieckich hipermarketach (Plejada, Decathlon, Leroy Merlin oraz E. Leclerc) wolontariusze będą kwestować na budowę hospicjum.

Organizatorzy, sponsorzy i partnerzy zapewniają liczne atrakcje m. in. pokazy startu i lądowania śmigłowca, przejażdżkę zabytkowym autobusem, prezentację samochodów rajdowych, motocykli, tresurę psów, pokazy wozów strażackich, policyjnych, atrakcyjną loterie fantową. Ponadto na specjalnie przygotowanej scenie będzie można usłyszeć wokalne, taneczne i instrumentalne popisy dzieci i młodzieży. Nie lada atrakcją będzie spotkanie z uczestnikami "Bitwy na Głosy" z grupy Ewy Farny oraz inne niespodzianki.

Kwietniowej akcji towarzyszyć będzie także aukcja, internetowa. Można na niej wylicytować, między innymi, najnowszą toyotę do używania przez weekend i koszulki zawodników Zagłębia Sosnowiec i MKS Tauron Dąbrowa Górnicza z autografami.

Hospicjum stacjonarne będzie przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają - ze względu na ciężki przebieg nowotworu - stałej specjalistycznej opieki medycznej. W Polsce tego rodzaju instytucji, zasadniczo prowadzonych przez fundacje, organizacje społeczne i związki wyznaniowe, jest zbyt mało. Takich jednostek będących niepublicznym ogniwem w systemie ochrony zdrowia mamy ok. 150. Jest w nich nieco ponad 500 łóżek. W Zagłębiu, zamieszkałym przez kilkaset tysięcy ludzi, nie ma ani jednego łóżka hospicyjnego.

Inicjatorem opisywanych akcji jest Fundacja na rzecz budowy i funkcjonowania Hospicjum Św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Dla wyjaśnienia: hospicjum św. Tomasza pracuje w systemie dziennym, to chorych onkologicznie okresowo odwiedzają wolonatriusze, personel medyczny i lekarze. W systemie hospicjum stacjonarnym, pacjent (najczęściej w stanie ciężkim - tzw. terminalnym) ma zapewnioną całodobową opiekę i leczenie bólu zgodnie z zasadami międzynarodowymi.

Koszt budowy Domu Hospicyjnego, to minimum 5 mln złotych. Dla tego ważna jest każda złotówka przybliżająca urzeczywistnienie planów.

Można przekazać swoje wsparcie w formie 1 procenta od podatku (KRS 0000056797).Tę akcję wspiera, między innymi, Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta.

 

Więcej o sosnowickim ruchu hospicyjnym i wspomnianej akcji wpspierającej na tej stronie internetowej.

© Materiał chroniony prawem autorskim Regulamin
Zobacz wszystkie z: Będzie się działo Kraj i region
reklama

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Akceptuję regulamin serwisu
Przepisz tekst z obrazka:
SVRMW
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
reklama
220x100_cbidgp

reklama

Najnowsze komentarze

reklama